И ля Пономарьов е единственият депутат в долната камара на руския парламент, който гласува против анексирането на Крим. И си плаща цената, разказва Ройтерс.
На 20 март 443 депутати в долната камара на парламента (Държавната дума), без него, подкрепиха анексирането на черноморския полуостров от Украйна. Ден по-късно единодушно това стори и горната камара на парламента.
38-годишният Пономарьов е представител на центристката партия „Справедлива Русия“, но се обявява за независим.
Той казва, че е гласувал против анексирането на Крим, защото то би могло да предизвика
„широкомащабни кръвопролития в Европа“.
„То дестабилизира цялата установена система на международни отношения и международна сигурност. Сегашните ни действия предизвикват война“, казва депутатът.
Според него освен това анексирането на Крим не е в интерес на Русия, защото ще хвърли Украйна в прегръдките на бившия враг от Студената война – НАТО, а лидерите в Киев печелят от враждебността на Москва. „Единственият начин за тях да оцелеят във влошаваща се икономика е вълна от патриотични настроения. Колкото повече има доказателства за руска агресия, дори и фалшиви, толкова повече подкрепа могат да наберат“, казва той.
Русия няма ясна стратегия откакто миналия месец бе свален подкрепяният от Москва украински президент Виктор Янукович, коментира Пономарьов. „Путин заложи на Янукович, Янукович бе свален, и той сега иска да покаже, че е имал право като извърти нещата в своя полза. Отговорът на Русия на тези събития не е част от обмислена стратегия, а по-скоро реакция на събитията в Украйна. Една предимно емоционална реакция“, казва Пономарьов.
Позицията му обаче го постави в ситуацията да е
изолиран от колегите си.
Либерално-демократическата партия на популисткия лидер Владимир Жириновски поиска депутатът да бъде изгонен от долната камара на парламента заради „антидържавния“ си вот. Наложи се впоследствие високопоставен парламентарист да напомни на Жириновски, че депутатите не може да бъдат изгонени заради начина, по който гласуват.
Когато се опита да обясни решението си в „Туитър“, потребител му отвърна, че 99% от населението би искало да го разпъне на кръст.
Пономарьов казва, че гласуването миналата седмица и враждебността към него показват, че
няма място за самостоятелно мислене
в един парламент, който е доминиран от лоялната на президента Владимир Путин десноцентристка партия „Единна Русия“. „Всеки сега се страхува да действа против десноцентристите, защото се бои да не стане жертва на политическа репресия“, казва Пономарьов.
Това не е първият случай, в който физикът и бизнесмен, работил за вече закритата петролна компания ЮКОС, се е противопоставял на волята на Путин. Той организираше улични протести срещу Путин през зимата на 2011-2012 г. и бе порицан от парламента през 2012 г., защото нарече „Единна Русия“ – „партия на крадци и мошеници“, израз, въведен от друг лидер на протестите. Той имаше неприятности и затова, че не е идвал достатъчно официално облечен в парламента.
Извън парламента Пономарьов не е съвсем сам. В понеделник престижен руски държавен университет заяви, че е уволнил преподавател по философия (историка и политолог Андрей Зубов - б.ред.), който сравни действията на Москва с анексирането на Австрия от нацистка Германия през 1938 г.
Бившият собственик на ЮКОС Михаил Ходорковски, който прекара повече от десетилетие в затвора и изгуби компанията си, след като си развали отношенията с Путин, също критикува Кремъл за политиката му към Украйна.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!