Р усия не одобрява американските предложения за уреждането на кризата в Украйна и на свой ред ще изпрати във Вашингтон свои предложения, съобщиха руските медии.
Според ИТАР-ТАСС те вече се обсъждат от руския президент Владимир Путин и външният министър Сергей Лавров.
Лавров обясни, че американските предложения към Русия са били неприемливи, понеже са изхождали от концепцията за конфликт между Москва и Киев, предаде РИА Новости. „Държавният секретар на САЩ – Джон Кери, миналия петък ми предаде документ, в който открихме концепция, която никак не ни устройва. Всичко беше формулирано в руслото на наличието на възможен конфликт между Русия и Украйна и в руслото на признаване на свършени факти. Нашите партньори ни предлагаха да се оттласнем от тази създадена от държавен преврат ситуация и да се предприемат стъпки, които те смятат за необходими в тази обстановка”, заяви Лавров.
„Ние подготвихме с участието на руския Съвет за сигурност наши насрещни предложения към САЩ. Целта им е ситуацията да бъде вкарана в рамките на международното право, вземайки предвид интересите на всички украинци без изключение“, каза руският външен министър.
Същевременно стана ясно, че Кери е отложил посещението си в Русия, насрочено за днес, като е поискал то да бъде отложено малко.
От украинска страна премиерът
Арсений Яценюк заяви, че ще говори в четвъртък пред Съвета за сигурност на ООН относно ситуацията в Крим,
предаде Ройтерс, като цитира руската агенция Интерфакс. Яценюк посочи пред журналисти в Крим, че Русия, чиито сили сега контролират Крим, „се опитва да подкопае основите на глобалната сигурност и да ревизира резултатите от Втората световна война“.
Премиерът освен това
призова Русия да съдейства за отмяната на референдума в Крим,
предаде Интерфакс. „Обръщаме се към Русия. Русия е длъжна спешно да отмени референдума, който ще се проведе на територията на Автономна република Крим. Всички разговори за това, че този референдум ще бъде проведен от кримските власти са лъжливи. Няма никаква легитимна кримска власт – има група престъпници, които са превзели по неконституционен начин властта в Крим под прикритието на 18 хил. руски военнослужещи – заяви Яценюк. – Русия и руските власти носят пълната отговорност за това, което се случва в Крим“.
В същото време кримският парламент изпрати покана на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) да изпрати наблюдателска мисия на насрочения в неделя референдум за присъединяване към Русия. До момента военни наблюдатели на ОССЕ неколкократно бяха спирани от влизане в Крим от проруски въоръжени мъже.
ЕС изрази тревога от
липсата на признаци за успокояването на обстановката в Украйна, както и от признаците за увеличаване на руското военно присъствие.
Крим остава изолиран от останалата част на Украйна, съобщава се за арести, побоища, както и за затруднения в проникването на пратениците на ОССЕ на украинска територия. Оставаме на становището, че е необходим двустранен диалог между Москва и Киев, при пълно спазване на международното право, суверенитета и териториалната цялост на Украйна, каза Мая Кочиянчич, говорител на върховния представител на ЕС по външната политика и сигурността Катрин Аштън.
Готови сме да се присъединим към всякакъв механизъм, който би решил кризата, заяви Кочиянчич. Тя изрази увереност, че обстановката в Украйна ще бъде сред основните теми на предстоящото на 17 март заседание на Съвета на ЕС по външни работи.
В отговор на въпрос говорителят на ЕК Пиа Хансен поясни, че засега не може да се съобщи дата за подписването на политическата част от споразумението за асоцииране между ЕС и Украйна. По нейните думи парафирането на документа ще бъде израз на особената подкрепа на ЕС за Украйна. Според развитието на обстановката на място и обстоятелствата ще бъде преценено кога ще бъдат подписани и останалите части от споразумението, добави Хансен.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!