Л ютви Местан иска обща държавна позиция по кризата в Украйна и препоръча парламентът да се въздържи да включи точката за декларация на Народното събрание до заседанието на КСНС идния понеделник.
Ако ще трябва да има декларация на българското НС, добре е да е надпартийна, консенсусна, обясни пред журналисти в парламента лидерът на ДПС. Ако все пак това се окаже невъзможно, предвид радикалната позиция на "Атака", която Движението категорично не приема, то поне да се направи опит за подобаващо на казуса широко политическо съгласие. Още по-добре би било, добави Местан,
ако НС, правителството, президентът успеем да постигнем обща държавна позиция.
Тези теми, според него, не могат да бъдат партизирани.
Лидерът на ДПС подчерта, че неслучайно се обмисля възможно най-прецизната оценка за събитията на всички държави-членки на ЕС и НАТО, защото това, което се случва "не е шега работа".
Местан категорично е против разгръщането във вътрешнополитически план на хипотеза за референдум в Кърджали по аналогия с този в Крим. В България няма основание да се говори за подобни сценарии, няма дори наченки на подобни настроения. "Защото страната е със свещени, непроменими граници, единството, неделимостта, суверенитетът, териториална цялост са свещени и не познавам български гражданин, който да поставя това под съмнение", подчерта той.
Местан лично в понеделник щял да помоли участниците в консултативния съвет при президента, самия държавен глава, да не се разгръщат хипотези, дори под формата на въпроси, дали в България може да се случи онова, което наблюдаваме в Украйна. Това е дълбоко неприемливо, смята политикът. Според него,
като член на ЕС България трябва да участва активно във формирането на общата европейска позиция
по кризата в Украйна като в същото време отчита българския национален интерес. Затова следвало да не се забравя, че страната ни е най-засегната от двете тежки кризи през последните 15 години - косовската и украинската, и да се заяви ясно категорична държавна позиция против прекрояването на границите. Защото, предупреди Лютви Местан, всяка такава идея създава опасни прецеденти. И още - трябва да настояваме във всяка страна, независимо дали е член на ЕС, да се постигне баланс между етнорелигиозните различия на базата на международни договори. Това е отговорната позиция, която трябва да застъпи българската държава, водена от уникалния си принос - българския етнически модел, подчерта председателят на ДПС.
Най-ценният продукт на нашия преход е точно етническият модел, който "стъпва на два кита, балансира два принципа", продължи Местан. Първият - абсолютно, безусловно приемане на териториалната цялост и неделимост на българската национална държава. Вторият - вътре в страната постигането на баланса между етнорелигиозните различия на базата на конституцията, международните договори, които гарантират правата и свободите на всички граждани. Смятаме, че това е и изходът, държавната позиция по кризата в Украйна - единство и неделимост на украинската държава, но наред с това да настояваме тя да спазва правата и свободите на всички свои граждани, убеден е лидерът на ДПС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!