Р усия ще създаде специална икономическа зона в Крим, за да привлече инвеститори, заяви руският премиер Дмитрий Медведев, който е на посещение на полуострова, цитиран от Ройтерс.
В тази зона ще има
данъчни облекчения и намалена бюрокрация,
което ще допринесе за привличането на бизнеса, допълни премиерът. „Нашата цел е полуостровът да стане възможно най-привлекателен за инвеститорите, така че да се гарантират достатъчни приходи за собственото развитие на Крим“, каза Медевдев. Тази зона ще позволи да се използва специален данъчен и митнически режим за компаниите инвеститори в Крим и да се намалят административните процедури, увери руският премиер.
Медведев пристигна с над половината си кабинет в Симферопол, където министрите ще обсъдят социално-икономическото развитие на Крим и Севастопол. Премиерът е най-високопоставеният държавен служител, който прави посещение на полуострова след присъединяването му към Русия. Правителството на Русия разработва нова федерална целева програма за социално-икономическо развитие на присъединените територии до 2020 г.
Министър-председателят съобщи още, че руският президент Владимир Путин е подписал указ за
създаването на министерство по въпросите на Крим
и начело му е назначен Олег Савелев, предаде ИТАР-ТАСС.
Путин е подписал и указ за увеличаване на пенсиите на жителите на Крим, така че постепенно да стигнат до равнището на тези на пенсионерите в Русия. Увеличенията влизат в сила поетапно от 1 април. От тогава пенсионерите в Крим ще получават добавка, която е в размер на 25% от пенсията им. От 1 май добавката ще е 50%, от 1 юни – 75%, а от 1 юли – 100% от установената пенсия.
Сред другите укази, подписани от руския президент, са за увеличаване на заплатите на сътрудниците на правоохранителните органи в Крим и за ежемесечна надбавка на онези руски военнослужещи, които изпълняват военната си служба на територията на Крим и в Севастопол.
Руският премиер увери, че
Крим може да се присъедини към единната енергийна система на Русия
и да се построи на кримска територия самостоятелна електроцентрала, което ще намали енергийната зависимост на полуострова от Украйна.
Русия ще предостави и техника за сезонната селскостопанска работа в Крим, съобщи премиерът. Той увери, че Москва ще направи така, че пристанището Керч в Крим да стане едно от най-ключовите руски пристанища в Черно море. Медведев призова да се намалят цените на билетите до Крим с 7000-8000 рубли, така че те
да бъдат по-евтини от тези до Турция и България.
Така се прави опит Крим да стане по-привлекателна за туристите дестинация, но това ще бъде трудно, отбелязва Ройтерс. В този регион руските туристи имат възможност за богат избор и Крим ще трябва да съперничи с България, Турция, Гърция и Египет, както и с руския курорт Сочи, в чието модернизиране за Олимпийските игри Русия вложи 50 милиарда долара, посочва Ройтерс.
Всички тези мерки се взимат с цел жителите на Крим да се почувстват като част от една силна страна, поясни руският премиер, цитиран от АФП.
Медведев ще посети и Севастопол, където е базиран Руският черноморски флот.
Украйна разкритикува визитата му,
като я нарече „грубо нарушение“ на правилата на международното поведение, предаде Ройтерс. „Украинското министерство на външните работи в нота до Руската федерация изразява категоричния си протест и формулира становище, че визита на един официален представител в територия на друга страна без предварително съгласие е грубо потъпкване на правилата на международната общност“, заяви говорителят на украинското външно министерство Евхен Перебийнис.
Междувременно руската Държавна дума прие днес
решение за денонсиране на руско-украинските споразумения за Черноморския флот
на Руската федерация. За него единодушно гласуваха 443-ма депутати, съобщи ИТАР-ТАСС. Съответният проектозакон бе внесен в Думата от Путин на 28 март. В него се предлага да се прекрати действието на двете споразумения между Москва и Киев, сключени на 28 март 1997 г. и на 21 април 2010 г. (т.нар. Харковско споразумение). Те уреждаха статута и условията за пребиваване на руския Черноморски флот на територията на Украйна.
Според руската страна вече няма никакви основания действието на тези споразумения да продължава, тъй като територията на Крим и на град Севастопол – основната база на Черноморския флот, „вече са неразделна част от Руската федерация и върху тях се разпростира нейният суверенитет“.
Представяйки днес законопроекта в Думата, зам.-външният Григорий Карасин увери, че в същото време Русия е готова да обсъжда с украинското правителство правни и финансови въпроси, които могат да възникнат във връзка с едностранното прекратяване от Русия на договорите за Черноморския флот.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!