В ластите в Крим и Севастопол гласуваха решение да поискат присъединяване към Руската федерация (РФ), съобщиха световните медии.
Решението е въз основа на резултатите от референдумите, проведени в неделя.
По-рано днес в „Туитър“ проруския премиер на Крим – Сергей Аксьонов, написа, че „Крайният резултат от референдума: 96,6 на сто „за“!“. Информацията бе потвърдена и от шефа на комисията за референдума Михаил Малишев. Избирателната активност е била около 82%.
Днес Върховния съвет на Крим провъзгласи полуострова за
независима суверенна държава – Република Крим.
Новосъздадената република се обърна с молба към ООН и всички държави по света „да признаят държавата, създадена от народите на Крим“ и към Русия да приеме Крим в състава на федерацията със статут на република, съобщи ИТАР-ТАСС.
Освен това в Крим се въвежда употребата на рублата. Украинската гривня ще се използва паралелно с рублата до 1 януари 2016 г.
Цялото украинско държавно имущество на полуострова ще бъде национализирано, реши още Върховният съвет на Крим. Дейността на украинските държавни органи се прекратява, а решенията на Върховната рада (украинския парламент), приети след 21 февруари, няма да се прилагат, се допълва в одобреното от парламента решение.
Всички украински военни подразделения, базирани в Крим, ще бъдат разформирани. Онези военнослужещи, които искат да живеят на полуострова, ще имат тази възможност. Ще разгледаме въпроса с онези, които искат да положат клетва пред новите власти, обяви председателят на кримския парламент Владимир Константинов.
В отговор украинският и.д. министър на отбраната Игор Тенюх заяви, че намиращите се в Крим украински военни ще останат там.
Градският съвет на Севастопол също единодушно гласува градът за влезе в състава на РФ като отделен неин субект,
съобщи ИТАР-ТАСС. На извънредното заседание бяха одобрени резултатите от вчерашния референдума, според които 95,6% от гласувалите в Севастопол са се обявили за присъединяването към Русия.
Правителството в Киев заяви, че няма да признае резултатите. САЩ и ЕС определиха референдумите за незаконени и обещаха да наложат санкции на Москва.
Президентът на Русия –
Владимир Путин, ще обяви утре „позицията си
относно молбата на Крим и на Севастопол за влизане в състава на Руската федерация и по повод референдума“ за присъединяване към Русия, съобщи пред журналисти председателят на Държавната дума Сергей Наришкин, цитиран от ИТАР-ТАСС. Във вторник Путин ще отправи обръщение към руските депутати към 15 ч. местно време (13 ч. наше време).
Независимостта на Крим ще бъде призната от Русия чрез междуправителствено споразумение, посочи Наришкин, цитиран от АФП. Той подчерта, че Украйна остава партньор на Русия в очите на Москва. Същевременно изрази надежда, че мнозинството жители на Украйна ще проявят „уважение и разбиране към повече от убедителните резултати от референдума“.
Също утре се очаква депутатите да приемат и декларация за Крим, съобщи Ройтерс.
По-рано днес председателят на руската мисия от наблюдатели в Крим настоява, че
резултатите от гласуването е невъзможно да бъдат оспорени,
съобщи АП. Депутатът от горната камара на руския парламент Валерий Рязанцев заяви тази сутрин, че няма основания вотът да бъде смятан за нелегитимен, предаде Интерфакс, цитиран от АП.
Зам.-председателят на руската Думата – Сергей Неверов, съобщи, че
долната камара на руския парламент ще приеме „в най-кратки срокове“ законите, необходими за влизането на Крим в РФ.
Неверов каза, че резултатите от вчерашния референдум ясно са показали, че жителите на Крим виждат бъдещето си „единствено в състава на Русия“. Хората гласуваха за „повторно съединяване на народ, който винаги е живял заедно“, заяви Неверов.
В Крим може да бъде въведен специален данъчен режим,
ако регионът влезе в състава на РФ, заяви пък руският зам.-министър на финансите Сергей Шаталов, цитиран от ИТАР-ТАСС и Ройтерс. „Вероятното присъединяване на Крим към Русия ще изисква значителни промени в данъчното законодателство – създаване на митническа служба, данъчна служба, данъчна регистрация на юридическите и физическите лица и правила за адаптиране към руската данъчна система“, посочи Шаталов. „Необходим е преходен период. Не изключвам и специални данъчни режими“, допълни зам.-министърът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!