К иев отхвърли като „абсолютно неприемливо“ руското предложение да се изпрати „група за подкрепа“, която да посредничи за уреждане на украинската криза, предаде Ройтерс.
По-рано днес руското външно министерство призовава Украйна да свика учредително събрание, което може да изработи нова конституция, за да стане страната федерална, предоставяйки повече правомощия на регионите си. Русия призова и да се създаде международна група за подкрепа, която да посредничи в украинската криза.
„Изявлението на руското външно министерство прилича на ултиматум“, заяви за Интерфакс-Украйна говорител на украинското външно министерство. „Така изложена, позицията е абсолютно неприемлива за украинската страна“.
Според руското външно министерство предложенията са част от усилията му за смекчаване на напрежението в Украйна с дипломатически средства, отбелязва АП.
В отговор на западните призиви за „контактна група“ руското външно министерство заявява в становището си, че предложената от него международна група за подкрепа ще настоява за признаване от Украйна на кримския референдум и ще призове Киев да приложи части от мирното споразумение от 21 февруари. Русия предлага на Украйна да се прикрепи неутрален военно-политически статут с резолюция на Съвета за сигурност на ООН, предаде ИТАР-ТАСС, цитирайки същото изявление на руското външно министерство.
Там се посочва също, че на руския език трябва да се предостави статут на втори държавен в Украйна. По повод Крим в становището се казва, че носители на суверенитета на Крим са неговият народ, волята на който е била еднозначно изразена на вчерашния референдум.
Германският външен министър Франк-Валтер Щайнмайер също се изказа против предложението на Русия за създаване на посредническа група за Украйна, предаде ИТАР-ТАСС. Щайнмайер направи изявлението на пресконференция в Брюксел.
Междувременно кримските сепаратистки власти предприеха стъпки за национализацията на енергийните компании, след като взеха решение, че всички украински държавни имоти ще станат собственост на Крим.
Малко след гласуването на декларацията на независимостта от Украйна, местните власти гласуваха национализацията на местните капитали на държавната петролна компания "Черноморнафтагаз". Национализира се и "континенталният шелф и икономическата зона" в Черно море. Активите на други две енергийни компании, "Укртрансгаз" и "Феодосия" също се одържавяват.
"Черноморнафтагаз" е основната енергийна компания в Крим. Компанията добива нефт и природен газ в Черно и Азовско море. През 2012 г. доби 1,2 млрд. кубически метра природен газ.
Ден след като Крим гласува отделянето си от Украйна и присъединяването към Русия, властите в Симферопол обявиха, че "всички предприятия, фирми и други организации на Украйна или с украинско участие на територията на Крим ще станат собственост на Крим"
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!