Л идерите на ЕС настояват Европейската комисия да разработи до юни план за действие за намаляване на енергийната зависимост на съюза от Русия, информира ИТАР-ТАСС.
В проектодекларация на срещата на върха на ЕС в Брюксел се казва:
"Европейският съвет възлага на Европейската комисия да извърши задълбочен анализ и да представи до юни всеобхватен план за намаляване на външната енергийна зависимост на ЕС и особено на най-силно енергийно зависимите държави".
В момента доставките от Русия покриват около 60% от нуждите на ЕС от нефт и газ.
Това е втори подобен опит на ЕС за последните 10 години.
Първият беше през 2006 г. след първата газова криза между Русия и Украйна, отбелязва ИТАР-ТАСС.
ЕС обеща да подпише споразумения за асоцииране с Молдова и Грузия до юни, съобщиха ИТАР-ТАСС и Ройтерс.
Председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу каза, че съюзът планира да подпише споразуменията с Молдова и Грузия не по-късно от юни. По този начин ЕС ще покаже на Русия, че е решен да приближи бившите съветски републики по-близо до себе си и да ги отдалечи от орбитата на Москва, отбелязва Ройтерс.
ЕС наложи замразяване на авоари и забрани за пътуване на още 12 лица,
свързани с анексирането на Крим от Русия, и предупреди, че срещу Москва може да бъдат предприети допълнителни икономически мерки, ако ситуацията в Украйна се влоши.
Президентът на ЕС Херман ван Ромпой заяви, че ЕС също така е решил да отмени планираната за юни среща на върха с Русия. По думите му санкциите не са замислени като отмъщение, а имат за цел да спрат руските действия в Украйна.
„Ние виждаме, че сянката на санкциите вече оказва въздействие върху руския инвестиционен климат“, каза Ван Ромпой след първия ден на срещата на върха на ЕС в Брюксел.
С включването на още 12 души в списъка със санкционираните лица техният брой достигна 33.
Според Ван Ромпой новите имена в списъка ще станат известни след публикуването им в Официалния вестник на ЕС. По думите му сред тях има руски служители от висок ранг.
Френският президент Франсоа Оланд заяви, че с новите 12 добавени имена
списъкът се доближава съвсем близо до този на санкционираните от САЩ руски ръководители.
Германският канцлер Ангела Меркел заяви, че на Русия може да бъдат наложени икономически и търговски санкции в случай на по-нататъшно изостряне на украинската криза, предадоха ИТАР-ТАСС и Ройтерс.
„Готови сме да пристъпим към трета фаза, ако ситуацията в Украйна се изостри още повече. Става въпрос за икономически санкции и ние поискахме Европейската комисия да свърши подготвителна работа за подобни мерки“, каза Меркел след първия ден на срещата на върха на Европейския съюз в Брюксел.
Тя не уточни какво има предвид под по-нататъшно изостряне на ситуацията, но неин сътрудник заяви, че
санкции ще бъдат наложени, ако руски войски навлязат в Източна Украйна.
По думите на Меркел евентуални санкции може да включват ограничения за продукти от Крим.
Германия, същевременно, взе решение да прекрати изцяло военното си сътрудничество с Русия до края на април, предаде ИТАР-ТАСС, позовавайки се на представител на германското Министерство на отбраната. Освен това, от Министерство на икономиката и енергетиката в Берлин подчертаха, че при сегашните условия никакви сделки, отнасящи се до въоръжението, не могат да бъдат сключвани.
Жозе Барозу обаче подчерта, че
ЕС засега не е взел решение за практически търговски и икономически санкции
по отношение на Русия.
„Еврокомисията вече започна подготовка за възможни санкции в широк спектър от направления. Обсъждаме всички икономически направления.
Засега не сме достигнали договореност за конкретни мерки от икономически характер по отношение на Русия“, каза той.
По думите му няма точно определен срок за съгласуване на подобни мерки.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!