К лючов аргумент на Владимир Путин, оправдаващ отцепването на Крим от Украйна и анексирането му от Русия е, че Западът прие косовската декларация за независимост през 2008 г.
И Косово, и Крим искаха независимост от централните им правителства, но
между двете ситуации има и много разлики.
Със силната подкрепа на САЩ преобладаващо албанското Косово се откъсна от Сърбия въпреки дълбоките възражения на Белград. Русия, исторически съюзник на Сърбия в славянския свят, тогава твърдеше, че провъзгласяването на косовската независимост е сериозно нарушение на международното право, което може да доведе до редица претенции за държавност на различни места по света. А ето и Крим, стратегическия черноморски полуостров на Украйна. След като жителите на Крим гласуваха с голямо мнозинство в неделя за отцепването на полуострова и присъединяването му към Русия, Путин се позова на прецедента Косово, за да оправдае референдума, докато Западът настоява, че вотът е невалиден.
Ето поглед към Крим и Косово:
По какво си приличат Крим и Косово?
И Косово, и Крим имат мнозинство, което принадлежи към етническо малцинство. Точно както косовските албанци се страхуваха от сръбски репресии по време на диктатурата на сръбския президент Слободан Милошевич, така и руснаците в Крим се опасяваха от украинските националисти, дошли на власт в Киев през февруари. Както етническите албанци в Косово, и етническите руснаци в Крим гласуваха преобладаващо в полза на отделянето, докато сръбското малцинство в Косово, и украинското и татарското в Крим в по-голямата си част бойкотираха гласуванията. И в двете области имаше чуждестранна военна интервенция – НАТО се намеси в Косово, а проруски военни завзеха контрола в Крим преди референдума.
Какви са основните им различия?
НАТО се намеси в Косово през 1999 г. едва след като имаше значителни доказателства за сръбски жестокости спрямо етническите албанци, в т. ч. масови убийства и депортации. Проруските сили се намесиха в Крим без да има информации за големи несправедливости или насилие спрямо етническите руснаци. Западът не анексира Косово след прогонването на силите на Милошевич извън бившата сръбска област, а изпрати умиротворители. Руските сили пък поеха контрола над Крим преди провеждането на референдума. Косово обяви независимост, но не се присъедини към етническите си братя в съседна Албания като единна държава. Крим, където преобладаващото население е руско, подписа споразумение за присъединяване към Русия два дни след вота. Косово обяви независимост девет години, след като Сърбия бе загубила практически контрол над бившата си област и едва след дълъг дипломатически процес, когато фактически беше независима държава. Крим гласува за отцепването си от Украйна само седмици, след като проруски настроеният президент на страната Виктор Янукович избяга в Русия.
Какво каза съдът на ООН за Косово?
През юли 2010 г. най-висшият съд на ООН постанови, че обявяването на косовската независимост е законно, но не подкрепи открито претенцията на Косово за държавност.
Какво каза Путин?
„Нашите западни партньори сами създадоха прецедента Косово“, каза Путин във вторник, когато подписа договора за влизане на Крим в състава на Руската федерация. „При ситуация, напълно идентична с тази в Крим, те признаха отделянето на Косово от Сърбия за легитимно, като твърдяха, че не е нужно съгласие от централната власт на страната за едностранното обявяване на независимост“.
Какво смята Западът за аргументите на Путин?
Западните лидери отхвърлят аргументите на Путин, заявявайки, че Косово е уникален случай заради огромния брой жертви по време на войните при разпадането на Югославия през 90-те години на ХХ в. Германският канцлер Ангела Меркел настоява, че аналогиите между действията на Запада в Косово и руската интервенция в Крим са „възмутителни“. „За да е напълно ясно, ситуацията от онова време по никакъв начин не е сравнима със случващото се в Украйна днес“, каза Меркел. „Действията на Русия в Украйна недвусмислено нарушават основните принципи на международното право“.
Как гледат в Сърбия на забележките на Путин?
Сръбските официални лица, които все още отказват да признаят Косово за държава, мислеха, че Путин никога няма да превърне Косово в прецедент, оправдаващ анексирането на Крим. Те обаче продължават да смятат, че руският президент никога няма да признае Косово и ще продължи да пречи на това Косово да стане член на ООН, независимо че е признато от около 110 държави. „Крим е още едно доказателство, че нещата може да излязат от контрол, ако международното прави се нарушава“, каза Борислав Стефанович, високопоставен представител на Демокатическата партия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!