С едмица след терористичното нападение срещу редакцията на френското хумористично издание Шарли ебдо“ в Париж, излезе новият му брой, който беше разграбен по вестникарските будки още сутринта.
Въпреки че вестникът излезе в огромен – десетократно по-голям от обичайния, тираж, който може да достигне до 3 млн. броя, той
свърши още сутринта.
„Не се доредих да си купя днешния брой на „Шарли Ебдо“. Имаше опашка в 6,50 ч. тази сутрин. Единствените хора, които успяха да си го купят, бяха първите петима, наредили се пред вестникарската будка“, коментира пред Нова тв журналистът Атанас Чобанов от сайта „Биволъ“, който работи и живее в Париж.
„Хората, наредили се опашката в ранната утрин на 14 януари, коментираха, че в иБей изданието вече се продава за по 400 евро бройката. Очевидно интересът е огромен“, коментира Чобанов.
Мнозина от онези, което не успяха да се доредят до „Шарли ебдо“, си купиха „Канар аншене“ – най-тиражния сатиричен седмичник във Франция, излязъл в знак на солидарност с „Шарли ебдо“ със заглавие „Давайте, момчета, не им се оставяйте“.
„Това е невероятно - когато отварях, пред будката имаше опашка от 60-70 души“, разказва продавачка от Париж.
„Не съм виждала такова нещо - всичките 450 екземпляра се похарчиха за четвърт час“,
добавя тя.
На други места, например край метростанция „Опера“ в центъра на Париж, продавачите казваха, че са получили само по 50 или 100 екземпляра. „Очакваме още в четвъртък и петък“, отвръщаха те на огорчените купувачи.
Опашките не намаляват – сега хората се редят, за да се запишат предварително за покупка на броеве от допълнителния тираж. Очаква се той да бъде пуснат в продажба утре и вдругиден.
Общо ще се отпечатат най-малко 5 млн. екземпляра,
съобщи печатницата „Месажри лионез дьо прес“, на която се падат към 20% от пазара на печатни медии в страната.
„Това е абсолютен рекорд за френския печат“,
заяви пред АФП историкът Патрик Евено.
В деня на примирието след Първата световна война най-големият тираж е достигнал 2 млн. екземпляра, напомни той.
След смъртта на Де Гол „Франс соар“ бе отпечатан в тираж 2,2 млн., а след атентатите от 11 септември 2001 г. „Монд“ пусна 1,2 млн. екземпляра, добави експертът.
На първата страница на новия брой на „Шарли ебдо“ е изобразен пророкът Мохамед, облечен в бяло и просълзен, държащ лозунг „Аз съм Шарли“.
Над него пише „Всичко е простено“.
„Трудно беше на оцелелите журналисти от изданието да отстъпят пред заплахите, да се откажат от характерните за „Шарли ебдо“ карикатури, които предизвикаха смъртната присъда, да извършат предателство спрямо паметта на загиналите си колеги“, пише днес в. „Монд“.
„Не може и дума да става да се откажем“,
подчертава Филип Маркаси от редакцията на „Шарли“ пред в. „Л`Ест репюбликен“.
Новият брой е достъпен и в електронен вид – освен на френски, още на английски, испански и арабски.
Хартиени версии са излезли от печат и в две други държави – в Италия съвместно с изданието „Фато куотидиано“, а в Турция - съвместно с в. „Джумхуриет“.
Турският опозиционен вестник ще разпространи приложение от четири страници, съдържащо част от новото издание на „Шарли ебдо“. Първоначално се смяташе, че „Джумхуриет“ ще публикува в превод на турски целия нов брой на „Шарли ебдо“ и ще го продава заедно със своя брой от сряда. След продължителна дискусия обаче редакцията на турския вестник реши да не публикува изцяло новия брой, а да направи
приложение от четири страници, съдържащо значителна част от френския седмичник.
В печатницата на вестника имаше полицейска акция – именно заради карикатурите от „Шарли ебдо“.
Полицейски коли пристигнаха рано сутринта и спряха камионите, за да предотвратят разпространяването на броя. То беше разрешено, след като прокуратурата се убеди, че карикатурите с тема пророка Мохамед не фигурират в приложението.
Въпреки решението на всекидневника да не бъдат публикувани най-противоречивите карикатури, полицията разшири мерките за сигурност в околностите на неговата редакция в централния истанбулски квартал „Шашли“. От „Джумхуриет“ признаха, че в редакцията са получени стотици смъртни заплахи.
„Джумхуриет“, основан през 1924 г. от приближен на създателя на модерна и светска Турция – Мустафа Кемал Ататюрк, е в
силна опозиция на режима на президента Реджеп Тайип Ердоган.
Вестникът с тираж около 50 хил. бе мишена на редица атентати. Заради позициите, заемани през последните години, негови журналисти неведнъж бяха изправяни пред съда и осъждани на затвор, добавя АФП.
Одобрявате ли публикуването на карикатури на Мохамед? Страхувате ли се от терористичен акт? Споделете Вашето мнение като участвате в анкетата на ЕСТАТ и Vesti.bg.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!