С поред министъра на външните работи Кристиан Вигенин е много малко вероятно България да се включи в "коалиция на желаещите" в Сирия.
Министърът заяви, че до този момент не е имало каквито и да било искания към страната ни нито за военно или друго участие, нито за политическа подкрепа на подобни действия. Вигенин каза това в отговор на въпрос след участието си в заседанието на парламентарната комисия по външна политика, където беше изслушан по актуални въпроси.
Според Вигенин, ако се стигне до подобни искания, мястото , където въпросът трябва да бъде дискутиран и да се стигне до конкретно решение, не е в отделните министерски кабинети, а е на КСНС при президента, където с решение да се ангажират всички участници в съвета - политическите лидери, съответните министри, службите.
Министърът посочи, че преди да са изчерпани другите възможности, не бива да се затваря българската позиция по Сирия. Той обясни, че за нас най-благоприятното решение е Съветът за сигурност на ООН и особено постоянните членки на Съвета да поемат своята отговорност и да предложат решение на кризата.
"При всички случаи едностранни действия или действия на
"коалиция на желаещите" не е най-благоприятното решение,
защото в някаква степен то ще се случва извън нормите на международното право. Ние бихме искали, каквито и действия да има, те да стават след санкция на Съвета за сигурност на ООН", каза Вигенин.
В отговор на въпрос за българската позиция по кризата в Сирия министърът заяви, че България беше една от първите страни, която обяви позиция по употребата на химически оръжия и по отношение на очакванията ни към Съвета за сигурност на ООН. Вигенин допълни, че тази позиция в голяма степен беше потвърдена от изявленията на президента и на министър-председателя.
Той коментира, че страната ни има сравнително ясна позиция, която кореспондира с позицията на голямото мнозинство от страните от ЕС. Не бива да прибързваме, каза още министърът и допълни, че една позиция в развитие е по-правилна в сегашната ситуация.
В отговор на въпрос Вигенин каза, че
затваряне на границите заради бежанския поток не се налага
към този момент и не е и редно. Доколкото огромна част от хората, които попадат на българска територия са хора, които са загубили всичко, не е редно България да не проявява необходимата хуманност в това отношение, каза Вигенин.
Министърът посочи, че се предприемат необходимите мерки и че макар потокът от нелегални емигранти у нас да се увеличава, е далеч от мащабите, които може да се третират като заплаха за България или заплаха за хуманитарна катастрофа на територията на страната. Една от тях е затягането на контрола по границите и във връзка с това предстои да се водят разговори с турската и с гръцката страна.
Община Цар Калоян има готовност при нужда да предостави подходяща сграда за временно настаняване на бежанци,
каза кметът Ахмед Ахмедов на работна среща между областния управител на Разград Стоян Ненчев и общинските кметове от региона.Областният управител обясни, че във връзка със ситуацията в Сирия е получил указания от Министерския съвет спешно да представи информация дали в областта има подходящи сгради, в които могат да бъдат настанени бежанци.
Той уточни, че сградите държавна собственост в областта са малко, но има такива, които са на подчинение и се стопанисват от други държавни ведомства и могат да се използват за подобни цели. Такива по думите му са бившите военни поделения и закритите училища, които в момента са неизползваеми и могат да се използват при нужда. Във връзка с това кметът на община Цар Калоян заяви, че на територията на общината има подходяща сграда за временно настаняване.
Ахмедов обясни, че общината разполага с неработеща детска градина, единственото от което ще имат нужда е подмяна на леглата и дюшеците. Стоян Ненчев призова всички кметове от региона да огледат общинската собственост и да имат готовност при нужда да предоставят подходящи сгради.
Протести срещу евентуалната война в Сирия
се проведоха в столицата и във Варна, Русе и Бургаско, където обаче бяха далеч по-малобройни. Те бяха под мотото "Българският народ е против агресията и терора срещу Сирия". Протестите са организирани от Гражданска инициатива "България против война срещу Сирия и Иран" и са част от международна кампания в подкрепа на мира и недопускане на военно нападение на САЩ срещу Сирия.
В столицата демонстранти се събраха да изразят своето несъгласие с войната пред американското посолство. Те развяваха сирийски знамена, а някои държаха потрети на президента Башар Асад.
Едва 15-ина русенци се събраха в крайдунавския град. Със скандирания "Не на войната, да на мира!" те преминаха по главната улица "Александровска" и по целия център, за да стигнат до площада пред общината. Там обаче мястото се оказа заето от сцената за утрешния концерт от "Фортисимо фест" и протестиращите не успяха да направят своя трибуна.
Символично беше участието и в Бургас. Мария Бойчева поиска да се затвори границата, за да не идват сирийци. Според нея, те са дълбоко религиозни и би следвало да останат в Турция. Бургазлийката напомни да не забравяме Виетнам и Ирак. Тя добави, че Сирия е светска държава и трябва да остане такава. Друга протестираща, Венета Баева определи случващото се така: "Господарите на света гледат своите бизнес интереси".
Във Варна активно се включиха в протеста представители на местната сирийска общност. Те носеха плакати, на които пишеше: "Долу ръцете от Сирия" и "Бомбите не правят мир".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!