О повестеният през почивните дни план, предвиждащ по-голямата част от химическите оръжия на Сирия да бъде изнесена в чужбина в близките седмици, буди сериозна тревога в САЩ, защото означава, че оръжията трябва да бъдат превозени през бойни зони в обхванатата от гражданска война страна и да бъдат
натоварени на кораб, който няма къде да отиде,
пише в. "Ню Йорк таймс".
Охраната на оръжията се осигурява изцяло от сирийски военни подразделения, верни на президента Башар Асад, който изненада Вашингтон с бързото си решение да се съгласи с предложеното от Русия споразумение и да предаде сирийския химически арсенал. Анализатори от разузнаването и служители на Пентагона смятат, че при транспортирането им оръжията ще бъдат уязвими за нападения.
Попитан какъв би бил резервният план, ако химическите оръжия бъдат атакувани от опозиционни сили, свързани с "Ал Кайда", или от елементи от правителствените войски на Сирия, висш американски служител, цитиран от вестника, отговори: "Това е проблемът - никой досега не е опитвал такова нещо в условия на гражданска война и никой няма желание да изпраща на място войски, които да пазят материалите, включително ние."
Друг служител отбеляза, че в момента САЩ и други страни са изправени пред избора "или да оставят материалите на място и да се надяват на най-доброто, или да се заемат с тях, да ги изнесат оттам и да се надяват на най-доброто". Според него тази възможност е "най-малкото зло".
Дори химическите оръжия да стигнат благополучно до сирийско пристанище и да бъдат натоварени на кораби, които да ги изнесат от страната до крайните срокове - 31 декември за най-критичните материали и 5 февруари за по-голямата част от останалите, проблемите едва ли ще свършат.
В петък
Албания отхвърли призива на САЩ оръжията да бъдат унищожени на нейна територия,
след като хиляди албанци протестираха по улиците цяла седмица. Официалното обяснение на премиера Еди Рама беше, че страната не разполага с необходимия капацитет, за да участва в операцията.
По-рано Норвегия също отказа да приеме материалите с аргумента, че няма нужния експертен потенциал или съоръженията, необходими за унищожаване на оръжията, като и там въпросът предизвика сериозен политически спор, изтъква изданието.
В резултат на това може да се наложи сирийският химически арсенал да плава в открито море дълго време, докато се търси страна, която има желание и възможност да го унищожи, отбелязва "Ню Йорк таймс".
Междувременно бившият албански премиер и бивш лидер на демократите Сали Бериша призова настоящия премиер социалист Еди Рама
да си подаде оставката,
защото вече никой не му вярва след решението на Албания да откаже да унищожи сирийски химически оръжия, съобщи агенция МИА.
Призовавам Еди Рама, в името на светостта на Бога и на Албания, да си подаде оставката, ако му е останала поне частица отговорност и достойнство. Подай си оставката, защото никой вече не ти вярва, нито албанец, нито чужденец, написа във "Фейсбук" Бериша. От своя страна американското посолство в Тирана заяви, че Вашингтон уважава решението на премиера Рама и оценява факта, че Албания е възприела сериозно международните усилия за премахване на химическото оръжие на Сирия по безопасен начин.
Планът на ОЗХО предвижда най-опасните химикали да бъдат изнесени от Сирия до 31 декември 2013 г., а отстраняването на всички декларирани химически вещества и прекурсори, освен изопропанол, един от двата компонента за зарин, не по-късно от 5 февруари 2014 г. Съоръженията за химически оръжия ще бъдат постепенно унищожени между 15 декември 2013 г. и 15 март 2014 г., докато унищожаването на приоритетните химически оръжия ще приключи извън Сирия до 31 март 2014 г. Всички други декларирани химически материали ще бъдат елиминирани до 30 юни 2014 г.
Сирийският химически арсенал е оценяван на 1300 т.
Албания е една от едва трите страни в света, които са декларирали пред ОЗХО химически арсенал и са го унищожили. Други страни, сред които САЩ и Русия, са декларирали своите арсенали, но не са приключили унищожаването им.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!