С ирия поиска от ООН да предотврати "агресия" срещу нея, след като президентът на САЩ Барак Обама призова за ответни удари срещу сирийската армия заради атаката с химическо оръжие в Дамаск, предаде Ройтерс.
Според Вашингтон над 1400 души са били убити при нападение с газ зарин на 21 август. Много от жертвите са деца, а тази химическа атака се смята за най-тежката след 1988 г. Тогава режимът на Садам Хюсеин обгази хиляди иракски кюрди.
Военните действия от страна на САЩ ще бъдат подложени на гласуване в Конгреса, който се събира след лятна почивка на 9 септември. Това дава на президента Башар Асад време да подготви терена за всякакво нападение и да се опита да получи международна подкрепа срещу използването на сила.
В писмо до генералния секретар на ООН Бан Ки-мун и председателя на Съвета за сигурност Кристина Персевал сирийският представител в ООН Башар ал Джафари призова
"генералния секретар на ООН да поеме отговорността си за предотвратяване на агресия срещу Сирия
и за постигане на политическо решение на кризата". Според Джафари САЩ трябва да изиграят ролята си в подкрепа на мира и като партньор на Русия в подготовката на мирната конференция за Сирия, а не да използват сила срещу страните, които се противопоставят на тяхната политика.
Сирия отрича да е използвала химическо оръжие и обвинява бунтовниците, които се борят срещу режима на Асад вече над две години, че са използвали забраненото вещество.
Американските данни за използване на химическо оръжие в Сирия, предоставени на Русия, не съдържат нищо конкретно,
заяви руският външен министър Сергей Лавров на традиционната годишна среща със студенти и преподаватели в Московския държавен институт за международни отношения (МГИМО), съобщи ИТАР-ТАСС.
"Показаха ни някакви изводи, които не съдържаха нищо конкретно: нито географски карти, нито имена, там има маса несъответствия, много съмнения", подчерта министърът.
Лавров отбеляза, че е неуместно да се поддържа режим на секретност спрямо данните, свързани с евентуално използване на химически оръжия. "Ако действително има някакви свръхсекретни данни, навярно трябва да се свали тази секретност. Става дума за въпроси на войната и мира. Продължаването на играта на секретност тук навярно е неуместно", добави Лавров, коментирайки отказа на САЩ да предоставят конкретни данни за евентуално използване на химическо оръжие в Сирия.
Вчера американският държавен секретар Джон Кери заяви, че Съединените щати са предоставили на Русия доказателства за употреба на химически оръжия от сирийските власти срещу собствените им граждани, но Москва не повярвала и останала на своето мнение.
Ако САЩ прибегнат до сила срещу Сирия, провеждането на конференцията Женева-2 ще се отложи за дълго, ако не и завинаги,
заяви руският първи дипломат.
"Силно се съмнявам, че след нанасянето на удара опозицията ще стане по-сговорчива", заяви Лавров. Той подчерта, че възможен удар ще отложи конференцията, но все едно ще трябва да има някаква форма на политическо решение. Колкото повече се отлага то обаче, толкова повече жертви ще има сред мирното население, предупреди Лавров.
Китай също изрази силно безпокойство от евентуални едностранни военни действия срещу режима в Дамаск,
предаде АФП. Говорителят на китайското министерство на външните работи Хун Лей заяви, че по принцип Пекин е против използването на химически оръжия от която и да е страна в сирийския конфликт и че подкрепя разследването на ООН за предполагаемата химическа атака на 21 август край Дамаск. Хун допълни, че САЩ са информирали Китай за американските доказателства за нападението, но не уточни дали Пекин вярва на тези доказателства. Говорителят припомни позицията на Китай, че сирийската криза трябва да се реши по пътя на диалога.
Германският канцлер
Ангела Меркел заяви, че се надява ООН да успее да постигне обща политика за Сирия въпреки упорството на Русия и Китай,
предадоха ДПА и ИТАР-ТАСС. След решението на Обама да отложи военния удар и да поиска одобрение от Конгреса Меркел каза, че "това време трябва да се използва", съобщи правителственият говорител Щефен Зайберт в Берлин. "Работим, за да гарантираме, че това ще има успех в ООН. Надяваме се, че сега има шанс да го направим, и сме решени на това".
Междувременно Иран изрази готовност да помогне на международната общност в търсенето на мирно решение на кризата, предадоха Франс прес и ИТАР-ТАСС.
Позицията е била заявена от иранския външен министър Мохамад Джавад Зариф в телефонен разговор в неделя вечерта с генералния секретар на ООН Бан Ки-мун. Зариф е заявил, че Техеран няма да приеме употребата на сила за решаването на кризата в Сирия и е добавил, че военната интервенция в страната ще има негативни последици далеч напред в бъдещето, които трудно ще бъдат овладени.
Иран е съюзник на режима на президента Башар ал Асад в Сирия и не за пръв път се обявява за политическо разрешение на конфликта, отбелязва Франс прес. Напоследък Техеран зачести с предупрежденията към САЩ и техните съюзници, посочвайки последиците за региона от военен удар срещу режима на президента Асад.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!