Сирия: Как да живееш нормално насред войната?
Източник: netinfo

За Сирия от първо лице и за ежедневния живот на хората, оказали се насред бушуващия кървав конфликт в страната, разказва в новия си документален филм журналистът от "Нова телевизия" Николай Дойнов.

Новинарят, познат както дългогодишен водещ на информационната емисия "Календар", и операторът Росен Илиев бяха в размирната страна,  за да видят какво се е променило за последната година (предишният им филм за Сирия е от 2012 г.), и какво се е променило за почти три години от началото на събитията там, които някои определят като революция, а други - като гражданска война. 

Филмът "Картини на живот и смърт" ще бъде излъчен в "Темата на Нова" в неделя от 19:30 ч. 

За документалната лента, Сирия и преживяванията на българските журналисти там Георги Войнов от Vesti.bg разговаря с Николай Дойнов.

- Къде в Сирия снимахте?

- Благодарение на добрите ни контакти със сирийската диаспора влязохме на сирийска територия близо до границата с Турция. Знаехме, че отиваме в болница, защото връзката ни беше шефът и главният хирург на тази болница, д-р Ахмад Кандур.  

Това, което ни изненада, дойде като новина още докато пътувахме между Турция и Сирия. Пет-шест часа преди да влезем в Сирия, в града, чието име не мога да разкрия - а и във филма няма - беше избухнала бомба. Избухнала беше кола, която се е намирала на централната улица, а това не е голям град, така че това е мястото, където хората обикновено ходят да пазаруват. Освен друго, на следващия ден е празникът Курбан байрям. Загинали бяха над 30 души, а над 100 са тежко ранени. 

Имахме възможност да видим лагер, в който са настанени хора, решили да избягат от местата, в които живеят в Сирия, но не и от самата страна. Международното право определя тези хора като вътрешно разселени лица. 

Това са стотици хора, които живеят на палатки. Имат не повече от няколко дрехи на гърба си и едно-две одеала, както и малко храна. Основното, на което разчитат, е да намерят някъде работа, а тя е толкова оскъдна по време на подобен конфликт - единственото, което биха могли да намерят е или на полетата с памук, или на реколтите от маслини. 

- Как изглежда животът в Сирия сега? Има ли някакво русло на нормалност в цялата бъркотия?

- Това е най-трудното и най-важното за тези хора - да продължат по някакъв начин да живеят нормално. Трудно обаче можеш да живееш нормално, при положение че почти никъде няма ток, почти никъде няма вода. Храна се доставя изключително трудно. Голямата част влиза контрабандно, в този район, в който бяхме, магазините могат да се снабдяват с хранителни продукти само от Турция. И питейната вода също се внася, както и бензинът.

Това е всекидневието на хората - една постоянна борба за оцеляване. И това е всъщност най-страшното - когато човек не прави никакви други планове за напред, освен да оцелее до края на този ден, за да се бори и следващия. Така изглеждат нещата.

- Можем ли да кажем кои са лошите в Сирия? Говорим не само за революция, но за гражданска война. Режимът нарича бунтовниците "терористи". Имат ли те подкрепа от населението или хората са жертва на двете страни? 

- Жертва са милионите цивилни, които не участват нито на страната на бунтовниците, нито на страната на режима. Но в момента в Сирия има много фронтове, особено в последната година се забелязва навлизането на въоръжени групи от други страни, например Ирак, както и групи свързани с "Ал Кайда", а също и групи, свързани, по думите на някои, с "Мюсюлмански братя".

Това са групи, които имат свои интереси и не е задължително това да са интересите на сирийския народ. Така че фронтовете в Сирия са много и това създава всъщност проблем при оценката на това кой срещу кого воюва и кой е жертвата на случващото се в страната. 

Хората в града, в който бяхме, не бяха особено словоохотливи по отношение на влизащите групировки. Предпочитаха да ни отговарят, че нямат никакви проблеми с тях. Но това, което разбирахме, без да можем да го заснемем, е, че има сериозни притеснения от тяхното присъствие там - относно посоката, в която ще се развие този конфликт. 

Говори се, че тези интереси биха могли да са в посока на разцепването са Сирия в бъдеще, на отделни независими райони, прекрояването на границата, обединението на определени части от Сирия с други държави и т.н. 

Ако приемем, че всичко в Сирия започна като идея за демократизирането на страната, за запазването на светския ѝ характер, макар и с отдръпването на военните пряко от властта, то тук в този случай говорим и за нещо друго - опасност от ислямизация, опасност от парцелирането на държавата - нещо което хората в Сирия едва ли искат. 

- А как се снима документален филм там, страшно ли беше?

- Ами всъщност когато си там и снимаш, не го усещаш по тоя начин. Трудно можеш да го наречеш страшно. Миналия път, когато бях в Сирия, буквално ни бомбардираха, докато правихме интервюта с бунтовниците от една бригада близо до турската граница. Този път никой не ни е бомбардирал, но виждахме много повече пострадали хора, отколкото миналия път.

Докато бяхме там, негодувахме от това, че не ни разрешаваха да снимаме определени хора, определени места. Постоянно имаше човек с нас, който да ни надзирава и ни обясняваха, че това е и за наше, и за тяхно добро. 

Защото в крайна сметка ние ще си тръгнем, а те ще останат. В началото това не ни харесваше, но когато разбрахме историята на този екип на "Скай нюз", а той далеч не е нито последният, нито първият, ни стана ясно, че тези хора са знаели добре какво правят - предпазвайки себе си, както и нас. 

- Има ли ужасяващи кадри във филма?

- Опитвам да покажа всичко, без да има крайни кадри, които може да отвратят човек. Не е необходимо да се стига до крайности, за да се покаже на зрителите това, което се случва в Сирия и начинът, по който живеят хората всеки ден там. Това, което се случва в този град, се случва всекидневно в цялата страна.

- Имате ли наблюдения за потока на бежанците към Турция?

- Не. Това е тема на един съвсем отделен материал. Ние самите минахме границата на едно от местата,  което се използва от хората, бягащи от Сирия.

Ще покажем това във втората част на филма, която ще се появи след седмица. В нея ще се занимаваме конкретно с бегълците в лагера и излизането ни от Сирия. 

Трудно ми е да кажа за каква бройка говорим, можем само да спекулираме. Но голямата част остават в Турция, много по-малко са онези, които стигат и преминават нашата граница. 

Никога не дразни жена. Тя помни неща, които още не са се случили!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Румъния се похвали с нов модел ракетна система &quot;Пейтриът&quot; от САЩ</p>

Чолаку: Румъния ще получи нов модел ракетна система "Пейтриът" от САЩ

Свят Преди 21 минути

Покупката е договорена и плащането е направено, обяви Чолаку

<p>Време ли е за развод?&nbsp;</p>

Експерти и адвокати анализират: Време ли е за развод?

Любопитно Преди 26 минути

Процесът на развод е изключително труден — не само логистично, но и емоционално и финансово

<p>Орбан готви репресии срещу протестиращите в Унгария&nbsp;</p>

Орбан готви закон срещу блокиране на мостове по време на протести

Свят Преди 42 минути

Орбан изтъкна факта, че щом е възможно да се провеждат протести като тазседмичния, заплаха за демокрацията в страната няма

Двоен ръст на случаите на лаймска болест в България

Двоен ръст на случаите на лаймска болест в България

България Преди 51 минути

Лаймската болест се предава единствено чрез ухапване от кърлеж

Баща и син от военното крило на "Хамас" са убити при израелски удар

Баща и син от военното крило на "Хамас" са убити при израелски удар

Свят Преди 1 час

Ударът стана причина за паника в Сайда

Мерседес Килмър и Джак Килмър

„Толкова се гордеем с него“: Децата на Вал Килмър проговориха след смъртта му

Любопитно Преди 1 час

Холивудската звезда почина на 65-годишна възраст по-рано тази седмица

<p>Как AI чатботовете могат да застрашат психичното здраве на младите?</p>

Сенатори настояват AI компании да разкрият мерките си за безопасност на децата

Свят Преди 1 час

Семейство твърди, че чатбот е внушил на сина им, че може да ги убие, защото са ограничили времето му пред екрана

Породиха ли американските мита смут във Франция и Италия?

Породиха ли американските мита смут във Франция и Италия?

Свят Преди 1 час

Макрон призова всички страни членки да „играят по европейски“, а не да действат самостоятелно

Херцогинята на Рътланд сподели, че е болна от рак

Херцогинята на Рътланд сподели, че е болна от рак

Свят Преди 1 час

Тя разкри, че през 2024 г. ѝ е поставена диагноза за втори стадий рак на гърдата

<p>Желязков коментира&nbsp;трагичния инцидент&nbsp;на пътя Телиш - Радомирци</p>

Желязков: Проблемът с пътните произшествия се дължи на много фактори

Свят Преди 1 час

Жители на село Телиш подготвят и мирен протест със затваряне на пътния участък на 12 април

Великобритания и Франция обвиниха Путин, че протака преговорите за мир в Украйна

Великобритания и Франция обвиниха Путин, че протака преговорите за мир в Украйна

Свят Преди 1 час

Руският президент продължава да озадачава, заяви Дейвид Лами

Платформата Ох, на мама! организира двудневно събитие за бременни и родители

Платформата Ох, на мама! организира двудневно събитие за бременни и родители

Любопитно Преди 1 час

То ще се проведе на 17 и 18 май в Event Space 2020, а входът е свободен

<p>Вучич в София: Театър на цинизма</p>

"Театър на цинизма": Вучич доказва лицемерието си при всяка своя визита в България

Свят Преди 2 часа

При официалните си визити в София, Вучич демонстрира „братско“ отношение и подчертава значението на добросъседството

<p>Рос от &quot;Приятели&quot;: Не можех да понасям песента от сериала</p>

"Не можех да понасям песента на "Приятели": Дейвид Шуимър разкри как славата промени живота му

Любопитно Преди 2 часа

Актьорът изигра ролята на Рос Гелър в култовия ситком, излъчван в продължение на 10 сезона между 1994 и 2004 г.

<p>Кирил Петков с обвинения към&nbsp;ГЕРБ за&nbsp;&quot;Боташ&quot;</p>

Петков: ГЕРБ спъваха работата на временната комисия за "Боташ"

България Преди 2 часа

Когато Борисов се сеща за милионите от "Боташ", трябва да го питате за Владимир Малинов, коментира Петков

Крал Конрад III и жените от Вайзенберг

Верните съпруги от Вайзенберг

Любопитно Преди 2 часа

Една история от Средновековието за забележителна изобретателност и лоялност