О чертаващата се военна намеса в Сирия е водеща тема за чуждите издания.
Френският президент Франсоа Оланд вчера изрази готовността на Франция да защитава цивилните, но евентуална интервенция в Сирия поражда дълбоко разделение във френската политическа класа, пише в. "Фигаро".
Не са малко партиите, сред които Националният фронт и Левият фронт, които са убедени, че
Сирия ще се превърне в блато, в което ще затънат френските войски,
посочва изданието. Дали в юридически план е възможна намесата на международната общност в Сирия, ако Съветът за сигурност на ООН не даде мандат в тази насока, пита вестникът.
Съществува алтернатива и тя датира от 2005 г. Тогава Общото събрание на ООН прие документ, който призовава международната общност да се намеси във вътрешните дела на дадена страна, ако тя не изпълнява задълженията си да защитава населението си от престъпления срещу човечеството, примерно използване на химически оръжия.
В тази юридическа рамка няма нужда от мандат на Съвета.
На дипломатически жаргон гореспоменатата алтернатива се нарича "Отговорност за защита".
Върху разделението сред френските политици относно войната в Сирия се спира и френският в. "Монд". Мнозина са тези, които във Франция вече говорят за огромна грешка, за рисковано начинание или за сляпо следване на САЩ, подчертава всекидневникът.
Американска медия вече прогнозира, че
от четвъртък се очертават три дни на удари по Сирия.
Но САЩ опровергаха това съобщение с аргумента, че Барак Обама все още прави оценка на ситуацията.
Твърди се, че утре САЩ ще разпространят доклад за използваните в Сирия химически оръжия, в който ще се подчертае отговорността на режима в Дамаск, пише в. "Кориере дела сера".
Италианският премиер Енрико Лета обяви, че няма да предостави базите си за интервенцията, ако няма мандат на ООН, припомня изданието.
САЩ обаче както изглежда разчитат на Турция, където в базата Инджирлик е била забелязана специалната версия на американския самолет "Джъбмо E4B".
На авиационен жаргон тази машина е известна като
"самолета за края на света"
В света от него има само четири броя и той е проектиран и оборудван така, че да се използва при евентуален ядрени конфликт в големи мащаби.
При спешни случаи машината може да превозва най-висшите американски държавници, които от борда й да контролират и командват каквито и да е операции.
Една от четирите машини летя именно след атентатите от 11 септември 2001 г., припомня вестникът.
В коментарна статия изданието се спира и върху твърдата риторика на държавния секретар на САЩ Джон Кери, опитващ се да убеди сънародниците си в необходимостта от интервенция в Сирия, след като там за над две години бяха убити над 100 000 души.
Кери трябваше да насочи вниманието върху ужасите на конфликта, върху съдбата на сирийските деца, защото американците все още далеч не са убедени, че е необходимо да се намесват в Дамаск, посочва вестникът.
За разлика от Ирак този път САЩ не трябваше да полагат усилия, за да сформират коалиция за евентуална интервенция. Тя се създаде спонтанно и в нея са някои предани съюзници на Вашингтон, като например Великобритания, както и други заинтересовани страни, като Турция и Саудитска Арабия, подчертава италианският вестник.
Всякакви военни действия срещу Сирия трябва
да са ограничени и да не доведат до въвличане в по-мащабен конфликт в Близкия изток,
заяви премиерът на Великобритания Дейвид Камерън, цитиран от Ройтерс.
Пред журналисти той заяви, че не става дума за участие в близкоизточна война, нито за промяна на британските позиции за Сирия, нито за по-дълбока намеса в конфликта там.
"Става дума за химически оръжия. Употребата им е неморална и светът не трябва да гледа безучастно", заяви Камерън.
В сряда британският премиер свиква заседание на Съвета за национална сигурност, а в четвъртък извънредно се събира парламентът, за да обсъди положението в Сирия и да реши каква да е реакцията на Лондон.
Камерън вече обеща, че в четвъртък ще бъде представена и ясна правителствена резолюция и ще има гласуване за британската реакция на химическата атака в Сирия.
Докато САЩ и Великобритания подготвят планове за намеса в Сирия,
бивши британски висши военни предупреждават за непредвидими последици,
посочва в. "Гардиън". Сред тях е и бившият началник на генералния щаб на британските въоръжени сили лорд Данат.
Изданието посвещава няколко анализа на конфликта. Атака по Сирия само ще доведе до разпространение на конфликта и до още повече убийства, се твърди в първия от тях.
Предстои британските депутати да вземат решение относно Сирия, но над тях тегне призракът на британската интервенция в Ирак, предупреждава втори анализ.
В трета статия се съобщава, че сирийският елит е започнал да напуска страната през границата с Ливан редом с обикновените бежанци. Четвърта статия посочва, че най-сигурна индикация за предстоящ удар по Сирия ще е отпътуването на инспекторите на ООН, които са на мисия там.
Великобритания очевидно няма да изчака Съвета за сигурност на ООН
по сирийския въпрос, посочва британският в. "Индипендънт".
Изданието предупреждава в друга статия, че ако САЩ започнат военна операция на страната на противниците на Асад, те де факто ще застанат на страната на "Ал Кайда", тъй като срещу режима на Асад се сражава "Фронтът ан Нусра", който е съюзник на терористичната мрежа.
Можем да се обзаложим, че ударите на САЩ по сирийски цели няма да бъдат насочени срещу Фронта, посочва вестникът.
Един от най-дискутираните в момента въпроси и в Анкара е
каква ще бъде ролята на Турция в евентуална военна интервенция в Сирия
Дипломатически източници твърдят, че въпреки намаляващите надежди за даване на легитимност от Съвета за сигурност на ООН не се изключва вероятността Турция да участва с бойни сили в евентуална военна операция.
Този вариант съвпада с изразената преди два дни от турския външен министър Ахмед Давутоглу позиция, че Турция ще участва в "доброволна коалиция".
Турската армия и в момента има правомощия за действия срещу Сирия в случаите, когато съществува заплаха за страната, т.н. тескере. Поради това тя веднага отговаря с насрещен огън срещу снарядите, изстрелвани откъм сирийска страна, както стана при ударите край Акчакале и други гранични области.
На този етап правителството не подготвя предложение за ново тескере на армията, тъй като не е известно какви стъпки ще бъдат предприети спрямо Сирия, подчертават започнати с темата източници.
Позицията на НАТО също е много важен фактор и се следи с изключително внимание, но засега Анкара няма намерение да настоява за извънредно заседание на държавите членки на алианса във връзка със сирийската криза, казаха източниците.
Румънският президент Траян Бъсеску заяви, че ако ООН докаже употребата на химически оръжия от страна на режима в Дамаск и се стигне до военна намеса,
Букурещ ще бъде солидарен със съюзниците си,
предаде Франс прес.
Убеден съм, че негативен за сирийската държава резултат в доклада на експертите от ООН ще доведе до пропорционална военна намеса, заяви Бъсеску на годишната среща с румънски дипломати в Букурещ.
Ако европейските и американските ни партньори вземат решение за такава намеса, Румъния като член на НАТО ще бъде солидарна, каза румънският президент, като добави, че все още резултатите от проверката на ООН не са известни.
От своя страна румънският външен министър Титус Корлъцян настоя на експертите от ООН да бъдат създадени условия да приключат възможно най-бързо и без никакви пречки проверката си.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!