Р уският външен министър Сергей Лавров обвини САЩ, че шантажират Русия с цел тя да подкрепи твърда резолюция за Сирия в Съвета за сигурност на ООН.
Лавров упрекна Запада, че е заслепен от идеята за смяна на режима в тази страна, разкъсвана от война, предаде АФП.
"Американските ни партньори започват да ни шантажират: ако Русия не приеме в Съвета за сигурност на ООН резолюция според глава 7 (от Устава на ООН), ние ще спрем работата в Организацията за забрана на химическите оръжия (ОЗХО)", каза Лавров в интервю за Първи канал на руската телевизия, цитирано от ИТАР-ТАСС. Според него действията на САЩ "абсолютно не отговарят" на руско-американските договорености от Женева, постигнати по-рано този месец - "първо решение на ОЗХО и чак след това подкрепяща решението резолюция на Съвета за сигурност на ООН, но не според глава 7".
"Партньорите ни са заслепени в момента от своята идеологизирана задача за смяна на режима, тъй като заявиха преди година-две, че за президента Башар Асад вече няма място на тази земя и той трябва да се оттегли. Сега те не могат да признаят, че за пореден път са сгрешили, както сгрешиха в случая с Либия (...) и с Ирак", заяви руският външен министър.
Според него западните страни се стремят "най-вече да докажат собственото си превъзходство" за разлика от Русия, "мотивирана от задачата (...) да бъде решен проблемът с химическите оръжия в Сирия".
Ликвидирането на тези химически оръжия ще струва далеч по-малко от един милиард долара, каквато е "оценката на сирийците", смятат според Лавров американски експерти, говорили на преговорите в Женева. Оценката трябва да се прави от професионалисти, посочи той.
Руският министър отбеляза и други трудности, свързани с проблема. По думите му обаче те са преодолими и "решение ще бъде взето всеки момент, естествено ако не вземе надмощие арогантната позиция на някои западни партньори".
"Искам да уточня, че не сме гарант на химическото разоръжаване в Сирия", подчерта Сергей Лавров. Именно Сирия сега е страна по юридически задължаващия документ - Конвенцията за забрана на химическите оръжия, "затова гарант, че Сирия ще изпълни задълженията си, налагани от Конвенцията, е цялата световна общност. В случая - ОЗХО", каза руският министър. Основното в ситуацията около Сирия днес е да се гарантира политическото й уреждане въз основа на Женевското комюнике от 30 юни 2012 г., посочи Лавров.
Русия е готова да включи свои военни и полицаи в създаването на сигурни условия за работа на експертите от ООН, които ще действат в Сирия, заяви той.
Междувременно днес на територията на руското посолство в Дамаск падна мина, съобщи пред ИТАР-ТАСС дежурният в посолството. Трима души са пострадали, но посолството продължава да работи в нормален режим, уточнил източникът.
Организацията Сирийски център за наблюдение на човешките права съобщи, че минометен снаряд, изстрелян от бунтовници, се взривил на територията на посолството, разположено в квартал Мазраа в центъра на Дамаск, предаде Франс прес.
Оставка на сирийския президент Башар Асад не е най-добрият изход от сегашната ситуация в Сирия, пък заяви по телевизия Си Би Ес бившият държавен секретар и съветник на президента на САЩ по националната сигурност Хенри Кисинджър, цитиран от ИТАР-ТАСС. Във връзка със сирийския конфликт той заяви, че "подобен проблем не може да бъде решен чрез отстраняване на един човек" от властта. "Допускам, че Сирия изпълнява 90% от това, което трябва да направи. Има обаче голям голям риск нещо да блокира или да се забави", отбеляза Кисинджър.
На въпрос за сегашните американско-руски отношения Кисинджър подчерта, че Русия има интерес предложеният този месец план за предаване на химическите оръжия на Сирия под международен контрол да постигне успех. Той изрази увереност, че може да се има доверие на Русия, когато става дума за "прокарването на нейните интереси".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!