С АЩ са получили руското предложение за предаване на сирийското химическо оръжие под международен контрол, съобщи на брифинг в сряда представителят на Държавния департамент на САЩ Джен Псаки, предаде РИА Новости.
По думите й, руската страна е предоставила "списък с идеи", а не подробен документ.
Псеки каза, че все още не е видяла лично документа.
ПО-рано днес стана ясно, че Русия е предала на САЩ плана си за установяване на контрол над сирийските химически оръжия.
В четвъртък държавният секретар на САЩ Джон Кери и руският външен министър Сергей Лавров ще обсъдят въпроса по време на среща в Женева.
"Предадохме на американците плана си за поставяне на химическите оръжия в Сирия под международен контрол. Разчитаме обсъдим въпроса в Женева”, заяви източник от руската делегация.
По-рано днес руската Държавна дума призова международната общност да не допуска агресия срещу Сирия, тъй като според руските депутати сирийският конфликт може да бъде разрешен в рамките на мирната конференция в Женева, която бе предложена от Русия и САЩ.
"В стремежа си с всички сили да предотвратим катастрофата Държавната дума се обръща към американския Конгрес и към парламентите на други страни с призива да не позволяват агресията и да се съсредоточат върху мирното разрешаване на сирийския конфликт, докато това все още е възможно", се казва в изявление на долната камара на руския парламент.
Върховният представител за външната политика и сигурността на ЕС Катрин Аштън пък заяви, че страните от Съвета за сигурност на ООН трябва да поемат отговорността си с резолюция за сирийския конфликт.
Съветът за сигурност има "неотменна" роля, заяви Аштън в свое изказване по време на дебат в ЕП за Сирия.
"Членовете на Съвета обаче трябва да поемат своята отговорност и е наистина много жалко, че досега не са го направили по отношение на конфликта в Сирия”, заяви още тя.
Руското предложение за химическите оръжия в Сирия е маневра, предприета от Москва, за да спаси режима в Дамаск, заяви днес командващият на опозиционната Сирийска свободна армия Салим Идрис.
"Ние призоваваме да се нанесе удар. Предупреждаваме международната общност, че режимът лъже", заяви Идрис.
"Разочаровани сме от отлагането на този удар, предизвикано от промяната в позицията на САЩ, както и от споразуменията за сметка на сирийската опозиция.
С решението си САЩ дават на сирийския президент Башар Асад разрешение за по-нататъшни действия”, изтъкна Самир Нашар, представител на Националната коалиция на сирийските революционни и опозиционни сили.
В същото време сирийският министър за националното примирие Али Хайдар заяви в интервю за Асошиейтед прес:
"Съгласието на Сирия с руското предложение да се откаже от химическите си оръжия не трябва да се тълкува като отстъпка или признак на слабост.
Съгласието на Дамаск премахна един от претекстите за чуждестранни въздушни удари срещу Сирия.
Хайдар заяви, че химическите оръжия на Сирия, които той нарече "ядрените оръжия на бедните" имат за цел да постигнат стратегически баланс срещу Израел, който по думите му е "враг, с когото Сирия се бие от 60 години".
Сега съществува нов вид стратегически баланс, поради което Сирия може да си позволи да се откаже от химическите си оръжия като част от по-общ план, а не от страх от който и да било враг, заяви Хайдар, без да дава повече подробности. Т
ой посочи, че руското предложение за поставяне на сирийските химически оръжия под международен контрол все още е съвсем общо формулирано и трябва да бъде доразвито. Сирия е готова да подпише конвенцията за забрана на химическите оръжия, но не и под натиск, добави Хайдар.
"Сирия като цяло е готова на това, но като част от по-общо решение и без да й е наложено.
Сирия не приема да й се налага каквото и да било и всички мерки, които някои изтълкуваха като отстъпки, в крайна сметка са победи за Сирия", заяви той.
На въпрос за трудностите при прехвърлянето и отказа от сирийските химически оръжия в обстановка на гражданска война Хайдар отвърна: "Не е имало обсъждания за преместване и предаване на контрола. Обсъдено беше поставяне на тези оръжия под международен надзор."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!