С АЩ констатираха, че сирийското правителство е извършило мащабна атака с химически оръжия срещу цивилни миналата седмица, заяви президентът Барак Обама, цитиран от Асошиейтед прес.
По думите му САЩ са проучили доказателствата и не смятат, че опозицията разполага с химически оръжия или със средства да нанася удари с тях.
Обама каза, че не е решил каква ще е реакцията на САЩ.
Белият дом заяви, че планира възможен военен отговор, като същевременно търси подкрепа от международни партньори.
В същото време говорителката на Белия дом Мари Харф заяви, че САЩ ще предприемат действия срещу сирийското правителство
дори и без подкрепата на съюзници или ООН,
защото дипломатическата безизходица не трябва да пречи на реакцията на предполагаемата химическа атака край Дамаск миналата седмица,
Тя бе категорична, че евентуално отхвърляне от ООН на американския план - най-вероятно начело с Русия - няма да забави Вашингтон. По думите й отговорът на САЩ не можело да се бави от продължаващата непреклонност на Москва в ООН.
Ситуацията е толкова сериозна, че изисква реакция, заяви Харф.
САЩ обаче все още не са представили конкретни доказателства, че сирийското правителство е замесено в нападението, отбелязва АП.
По думите на Обама възможна силова акция би могла да послужи като
предупредителен сигнал за президента Асад,
че по-нататъшна употреба на химически оръжия е недопустима.
Президентът изрази надежда, че в крайна сметка в Сирия ще бъде осъществен политически преход. Той изрази и готовност от страна на САЩ да работят с всички, включително с Русия и други страни, за да се направи опит да се съберат враждуващите страни за уреждане на конфликта.
Някои конгресмени призовават държавния глава на САЩ да поиска одобрението на Конгреса за евентуални военни действия.
Вчера председателят на Камарата на представителите Джон Бейнър поиска от президента да даде обяснения във връзка с възможни военни действия срещу Сирия.
Военноморските сили на САЩ засилват присъствието си в района на Залива, увеличавайки броя на самолетоносачите си на два, съобщиха американски представители, цитирани от Асошиейтед прес.
Самолетоносачът "Хари С. Труман" е пристигнал в Арабско море и по план е трябвало да заеме мястото на самолетоносача "Нимиц". Той пък от своя страна е трябвало да се прибере. ВМС обаче са наредили на "Нимиц", който е в Индийския океан, да остане засега.
Американски представители описаха решението като предпазливо планиране и заявиха, че това не значи, че самолетоносачът ще играе някаква роля при възможни удари в Сирия.
Лидерите на Германия и Великобритания Ангела Меркел и Дейвид Камерън смятат, че
сирийското правителство не трябва да се измъкне безнаказано
за атаката с отровен газ срещу собствения си народ, заяви вчера Берлин.
Канцлерът Меркел и премиерът Камерън се обединиха в телефонен разговор около мнението, че за употребата на отровен газ край Дамаск миналата седмица вече има достатъчно доказателства, се посочва в изявление на германското правителство.
В него се казва още, че сирийското правителство не трябва да се надява, че ще може да продължи тази война, която нарушава международното право.
Затова по мнение на канцлера и на министър-председателя международната реакция е неизбежна, заявява германското правителство.
Само четири седмици преди изборите, на които Меркел се надява да бъде преизбрана, тя е изправена пред трудната задача да намери баланса в реакцията на кадрите от предполагаемата химическа атака, докато германските избиратели в голямата си част са против военни действия там, отбелязва Ройтерс.
Призивите за военна намеса в Сирия са
"неприкрито предизвикателство" към Устава на ООН,
заявиха от руското външно министерство.
"Обявените планове от някои страни да нанесат военен удар срещу Сирия са неприкрито предизвикателство към ключови разпоредби от Устава на ООН и нормите на международното право", се казва в комюникето.
В него са цитирани думите на зам.-външния министър на Русия Генадий Гатилов към генералния секретар на ООН Бан Ки-мун на среща в Хага вчера.
Русия подчерта, че е твърде рано да се мисли за някаква реакция от страна на Съвета за сигурност на ООН относно предполагаемата химическа атака близо до Дамаск преди инспекторите на световната организация да са публикували заключенията си.
"На този етап е необходимо да използваме в максимална степен политически и дипломатически инструменти, на първо място като позволим на експертите на ООН, разследващи възможно използване на химически оръжия в Сирия, да приключат мандата си и да докладват резултатите на Съвета за сигурност", заявил Гатилов на срещата си с Бан, съобщава руското външно министерство.
Очаква се Русия, която подкрепя режима в Дамаск от началото на конфликта,
да блокира действия на Съвета за сигурност,
насочени към санкционирането на режима на сирийския президент Башар Асад.
Руският държавен глава Владимир Путин и иранският му колега Хасан Рохани определиха като "неприемливо" използването на химически оръжия "от когото и да било" в Сирия.
Путин и Рохани са изтъкнали също така "необходимостта да се потърсят пътища за политико-дипломатическо уреждане на конфликта", се казва още в съобщението.
Москва счита, че
все още не са изчерпани всички политически и дипломатически резерви
за мирно уреждане на ситуацията около Сирия, каза и председателят на Държавната дума Сергей Наришкин.
"Русия ще използва всички политически и дипломатически възможности за да се предотврати силова акция. Такива съществуват", подчерта той.
Народът на Сирия трябва да решава своите вътрешнополитически проблеми по пътя на политическите преговори между различните сили, които сега са въвлечени в този тежък и дори кървав конфликт, каза още Наришкин.
Шиитското движение "Хизбула" следи внимателно развитието на ситуацията около Сирия
и се отнася "напълно сериозно към заплахата от удари на НАТО срещу Дамаск", предаде ИТАР-ТАСС.
Представителят на шиитското движение в ливанското правителство Хюсеин ал Хадж Хасан заяви вчера за телевизия "Ал Маядин", че ръководството на "Хизбула" непременно ще реагира на нападение срещу Сирия.
По думите му "силата на ответната акция ще зависи от мащабите на натовската атака".
Според съобщения от Техеран командирът на елитното подразделение "Ал Кудс", влизащо в състава на Корпуса на гвардейците на ислямската революция, ген. Касем Сулеймани предупреждава Запада, че "в отговор на всяка ракета, която падне върху Дамаск, ще се изстрелва сирийска реката по Тел Авив".
Той подчертава, че военна операция на НАТО срещу Сирия е обречена на провал и съветва "американските войници, които се готвят да стъпят на сирийска земя, да си вземат със себе си ковчези".
Информационният портал "Нахарнет" съобщи, че вчера израелската армия е започнала да разполага зенитно-ракетни комплекси "Пейтриът" в северните райони на страната.
Обявена е бойна готовност в ливанските войски, намиращи се на юг от река Литаним, отбелязва ИТАР-ТАСС. Миротворците на ООН са засилили граничните патрули.
Части на турската противоракетна отбрана, разположени близо до турско-сирийската граница
в провинция Хатай, са приведени в засилена бойна готовност.
Зенитно-ракетните комплекси и радарите са насочени към Сирия.
На границата има няколко мобилни установки на зенитно-ракетните комплекси с ракети "Хоук", които са предвидени за унищожаване на самолети и ракети, както и установки с ракети "Стингър".
Отбелязва се, че в случай на заплаха от страна на Сирия, тези комплекси ще бъдат задействани.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!