Р усия все още подозира, че химическата атака от 21 август край Дамаск е била провокация на сирийските бунтовници, заяви руският външен министър Сергей Лавров, цитиран от Ройтерс.
След среща с френския си колега Лоран Фабиюс в Москва първият дипломат на Русия подчерта, че
оръжейните инспектори на ООН не дават отговор на всички въпроси за атаката.
Вчера бе огласен докладът на инспекторите, в който се констатира, че на 21 август е бил използван нервнопаралитичният газ зарин. Задачата на екипа беше да установят дали в Сирия е използвано химическо оръжие, но не и кой го е употребил.
Становището на Русия се различава от това на Франция и други западни държави, които обвиняват сирийските правителствени сили за химическото нападение, посочва Ройтерс. На съвместната пресконференция
Фабиюс заяви, че докладът дава убедителни доказателства за вината на сирийския режим.
"Когато погледнете използваното количество зарин, векторите, техниката на такава атака, както и други аспекти, сякаш не остава съмнение, че режимът стои зад нея", каза той.
Френският министър отбеляза, че именно въпросът за вината на режима е бил в центъра на разговора му с Лавров, предаде ИТАР-ТАСС. Същевременно Фабиюс подчерта, че ако е възможно да се намери политическо решение за прекратяване на кризата в Сирия, то трябва да бъде направено.
Според него обаче процесът по унищожаването на сирийския химически арсенал ще бъде труден. Той настоя за бързи действия, за да не се разпространи това оръжие из региона.
Междувременно върховния представител на ЕС по сигурността и външната политика Катрин Аштън заяви, че приветства доклада на ООН за събитията в Сирия от 21 август, "който осигурява достоверни доказателства за употребата на газ зарин с помощта на ракети земя-земя. Тези данни ще помогнат за откриването на извършителите, които трябва да понесат своята отговорност".
Тя определи нападението като
военно престъпление и престъпление срещу човечеството.
Аштън отново призова Съвета за сигурност на ООН да поеме своята отговорност с приемането на резолюция, съобразно договореностите между Русия и САЩ, за унищожаването на сирийските химически боеприпаси.
В изявлението й се изразява и пълната подкрепа на ЕС за одобрения план за премахването на тези оръжия.
От своя страна режимът в Дамаск
обвини Запада, начело със Съединените щати, че иска да наложи волята си на сирийския народ,
предаде АФП, като се позова на комюнике на сирийското министерство на външните работи.
САЩ, Франция и Великобритания разкриха своята истинска цел да наложат волята си на сирийския народ, се отбелязва в текста. Сирийското правителство обвини трите западни сили, че подкрепят въоръжени терористични групировки, които участват в бунта срещу режима, като свързаната с Ал Каида "Джебхат ан Нусра" (Фронт на победата).
Франция, Великобритания и САЩ призоваха вчера Съвета за сигурност на ООН да приеме незабавно резолюция, която задължава Сирия да унищожи химическите си оръжия и предвижда в противен случай строги последици.
Китай обяви, че ще проучи задълбочено доклада на инспекторите на ООН.
Говорителят на китайското министерство на външните работи Хун Лей призова атаката да бъде разследвана по безпристрастен, обективен и професионален начин. Той осъди строго използването на химическо оръжие в Сирия и по принцип. Китай подкрепя разрешаването на сирийския конфликт с политически средства и в рамката на ООН, потвърди Хун.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!