В ъзможно е Москва да подкрепи резолюция на ООН за военна операция срещу Сирия, ако се докаже, че Дамаск е използвал химически оръжия срещу собствения си народ.
Това каза руският президент Владимир Путин в обширно интервю за АП и руската държавна телевизия Първи канал. Той обаче предупреди Запада, и в частност САЩ, да не предприема едностранни действия, като заяви, че това би представлявало агресия.
Путин настоя, че преди да предприеме действия, американският президент Барак Обама трябва да има одобрението на Съвета за сигурност на ООН.
Според руския държавен глава е
"абсурдно" да се смята, че правителството на сирийския президент Башар Асад би използвало химически оръжия в момент, когато то има надмощие над бунтовниците.
"Ако има данни, че са били използвани химически оръжия и че са били използвани конкретно от редовната армия, тези доказателства би трябвало да бъдат предадени на Съвета за сигурност на ООН", каза той. "И те би трябвало да бъдат убедителни. Не бива да се основават на някакви слухове и информации, получени от специалните служби чрез някакъв вид подслушване, някакви разговори и тем подобни", заяви Путин.
По думите му дори в САЩ "има експерти, които смятат, че представените от правителството доказателства не изглеждат убедителни, и не изключват възможността опозицията да е извършила предварително планирано провокативно действие в опит да даде на своите спонсори претекст за военна намеса".
Той сравни представените от Вашингтон доказателства с фалшивите данни, използвани от правителството на американския президент Джордж У. Буш за оръжия за масово унищожение с цел да бъде оправдано нахлуването в Ирак през 2003 г.
Попитан какви доказателства биха убедили Русия, Путин отговори, че би трябвало да има "задълбочено и конкретно проучване, съдържащо данни, които да бъдат очевидни и да доказват отвъд всякакво съмнение кой е извършителят и какви средства са били използвани".
Според него видеоматериалите, показващи убити деца, не дават отговор на въпроса дали в Сирия е било използвано химическо оръжие и кой може да го е използвал. "Това са ужасни кадри. Въпросът обаче е кой и какво е извършил и кой е виновен за това... Има мнение, че това е компилация, направена от същите тези бунтовници, които са свързани с "Ал Кайда" и които винаги се отличават с изключителна жестокост", заяви той.
По думите му е
"твърде рано" да се говори какво би направила Русия, ако САЩ нападнат Сирия.
"Ние си имаме идеи за това какво ще направим и как ще го направим, в случай че ситуацията се развие към употреба на сила или другояче. Имаме си планове", каза той.
Според него Русия няма да се въвлича в каквито и да е въоръжени конфликти. Той отбеляза, че в момента няма руски военни части в чужбина, освен в две бази на територията на бившия Съветски съюз и в миротворчески мисии под мандата на ООН.
Путин каза още, че Русия е доставяла на Сирия компоненти от системата за противоракетна отбрана "С-300", но е
преустановила доставките.
Той намекна, че Москва може да продаде системата на други страни, ако Западът нападне Сирия без одобрението на Съвета за сигурност на ООН.
В интервюто, дадено преди започващата утре среща на върха на Г-20 в Санкт Петербург, Путин каза, че съжалява за решението на Обама да отмени среща между двамата в Москва, която се предполагаше, че може да се осъществи преди форума. Той изрази надежда, че с американския президент ще имат сериозни обсъждания за Сирия и други теми на срещата на Г-20.
Путин похвали Обама като искрен и конструктивен събеседник и отхвърли като измислица мнението, че му е скучно на преговорите с американския президент, за което се съди въз основа на езика на тялото. Според него външният вид може да бъде подвеждащ.
Путин
за първи път официално потвърди, че бившият сътрудник на Агенцията за национална сигурност на САЩ Едуард Сноудън е бил в контакт с руски служители в Хонконг,
преди да отлети за Москва на 23 юни, но каза, че научил, че Сноудън е в самолета два часа преди пристигането му на руска територия.
Той отново отрече руските служби за сигурност да работят със Сноудън, чието оставане в Русия е забулено в мистерия.
Путин отхвърли обвиненията, че Русия води политика против хомосексуалните. "Уверявам ви, че работя с тези хора, понякога ги награждавам с държавни отличия за техни постижения в различни области. Ние имаме напълно нормални отношения", заяви той.
Във връзка с бореца срещу корупцията Алексей Навални (Navalny.ru), който се кандидатира за кмет на Москва, след като беше признат за виновен в незаконно присвояване на средства - присъда разглеждана от мнозина като политически мотивирана, Путин заяви: "Този господин се занимава с доста модерната тема за борба с корупцията и отново казвам, че за да се бориш с корупцията, самият ти трябва да си кристално чист. Но тук има проблеми и в това отношение, за жалост, имам подозрение, че това е просто начин за печелене на гласове, а не истинско желание за решаване на проблема."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!