В ърховният комисариат за правата на човека на ООН (ВКПЧООН) спря да осъвременява данните за броя на жертвите в сирийската гражданска война, съобщи АП/
Причината е, че ВКПЧООН вече не може да установява достоверността на източниците на информация, въз основа на които в края на юли обяви последното си преброяване, фиксирало броя на жертвите на най-малко 100 хил. Според говорителя на Комисариата Рупърт Колвил неспособността за предоставяне на нови данни се дължи на това, че организацията няма достъп до Сирия и не може да удостоверява "материала от източници", получаван от други.
"Определянето на бройката винаги е било доста трудно. То винаги е било много близо до ръба от гледна точка на това доколко бихме могли да гарантираме, че материалът от източниците е точен. А това достигна точка, при която сметнахме, че повече не бихме могли да пресичаме тази линия. Затова засега няма да осъвременяваме данните", каза Колвил.
По думите му оценката на ООН за общия брой на жертвите е била резултат от изтощителни усилия за удостоверяване на шест различни информации за броя на загиналите, предоставени от различни неправителствени организации в региона. Той заяви, че броят на тези информации е намалял с течение на времето. "През изминалата около година броят им беше сведен до две или най-много три и ние просто сметнахме, че е невъзможно да продължим по този начин", каза Колвил.
Според него обаче ООН не може да подкрепи данните на никого другиго, включително широко цитираните данни на установения във Великобритания Сирийски център за наблюдение на правата на човека, чиито последни изчисления поставят броя на загиналите при насилието в Сирия от март 2011 г. на повече от 130 хил.
Междувременно сирийският в. "Тишрин" изчисли, че
войната в Сирия е причинила щети, които се смята, че възлизат на 670 млн. долара,
4000 училища са разрушени, на много са нанесени сериозни щети и те не могат да бъдат ремонтирани заради сраженията и несигурността, пише правителственият вестник, цитиран от АФП.
Според УНИЦЕФ всяко пето училище е пострадало, разрушено е или се ползва за настаняване на разселени семейства. От миналата година около 2 млн. деца на възраст между 6 и 15 години не посещават училище, посочва ООН.
УНИЦЕФ, ВКБООН, "Спасете децата", "Визия за света" и други партньорски организации призоваха днес правителства, хуманитарни агенции и широката общественост да помогнат на децата на Сирия, като подкрепят
стратегията "Без изгубено поколение",
съобщи УНИЦЕФ България.
Организациите и техните партньори в региона ще насочат сумата от 1 млрд. долара за програми, които благодарение на съвместната работа с правителства и местни общности, ще осигурят образование, защита срещу експлоатация, насилие и злоупотреба, психологическа подкрепа и повече възможности за социално включване и стабилност в нестабилния регион.
За инициативата бе създаден специален сайт: ChampionTheChildrenOfSyria.org, който разказва истории на децата, засегнати от конфликта, и как инвестицията в децата може да се отплати, не само спрямо настоящите жертви на войната, но и за бъдещите поколения на Сирия и съседните ѝ държави.
"С наближаване на поредната горчива годишнина от началото на конфликта, не можем просто да стоим и безучастно да наблюдаваме изчезването на цяло едно поколение," каза Изпълнителният директор на УНИЦЕФ, г-н Антъни Лейк и добави: "Сега е моментът за всички застъпници за децата на Сирия, сега е момента светът да засили подкрепата си за децата на Сирия, като им даде надежда и увереност за тяхното по-добро бъдеще... Ако сега се провалим, целият регион ще изгуби едно поколение от потенциални лидери, учители, инженери, лекари и най-вече-миротворци, от които зависи надеждата ни за стабилно, здраво и проспериращо общество."
Над един милион сирийски бежанци са деца, от които 425 хил. са под пет години. По-голямата част от тези бежанци са се установили временно в Ливан, Йордания, Турция, Египет и Ирак. Сред тях, почти 5000 деца не са придружени от семействата си. Ситуацията за повече от 3 млн. деца, които са разселени в Сирия, е още по-страшна, припомня УНИЦЕФ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!