В доклада, връчен вчера на генералния секретар на ООН Бан Ки-мун от ръководителя на експертната мисия Оке Селстрьом, се посочва, че по време на сирийския конфликт химически оръжия са били използвани в относително голям мащаб срещу цивилни, включително деца.
Документът уточнява, че атаката от 21 август е извършена чрез ракети земя-земя, съдържащи газ зарин.
Генералният секретар на ООН Бан Ки-мун окачестви като военно престъпление използването на химически оръжия в Сирия, потвърдено от доклада, съобщи Франс прес, позовавайки се на дипломатически източници.
В изказване пред Съвета за сигурност Бан Ки-мун настоя на отговорните за деянието да се потърси сметка и поиска Съветът да предвиди "последствия", ако Дамаск не изпълни договорения от Москва и Вашингтон план за унищожаване на химическия му арсенал. "Настоятелно моля Съвета за ясна резолюция", заяви Бан.
Позовавайки се на руско-американското споразумение за химическо разоръжаване на Сирия, сключено в събота в Женева, той припомни, че то предвижда "прилагане на мерките от чл. 7 от Устава на ООН, в случай че Дамаск не спази ангажиментите си". Този член предвижда санкции, включително употреба на сила, ако даден страна не спазва решение на Съвета за сигурност, напомня АФП.
Съгласен съм, че (за Дамаск) трябва да има последици, ако не спази ангажиментите си, посочи Бан, без обаче да спомене военен удар. В изложението си, базирано на експертите на ООН, извършили разследване в Сирия, Бан Ки-мун съобщи за "неоспорими и убедителни доказателства", че отровен газ зарин е бил използван срещу населението на 21 август край Дамаск.
Според Вашингтон, Лондон и Париж извършител на масовото убийство са сирийските правителствени сили.
"Резултатите от разследването са неопровержими. Фактите говорят сами за себе си. Разследващата мисия на ООН потвърди недвусмислено и обективно, че в Сирия е било използвано химическо оръжие", заяви генералният секретар. Освен медицинските проби и свидетелствата, които са събрали, като парчета от муниции, експертите са разпитали над 50 оцелели при нападението, лекари или спасители. Те са описали редица симптоми - от задушаване през възпаление на очите и гадене до изпадане в безсъзнание, каза Бан Ки-мун.
Спасителите видели много хора да лежат на земята, много от тях - мъртви или в безсъзнание, без да имат видими наранявания, добави той.
Докладът подчертава, че между 2 и 5 часа сутринта на 21 август температурата край Дамаск е паднала, създавайки благоприятни условия газът да се задържи близо до земята и лесно да проникне в ниските части на жилищата, където много хора се били скрили, отбеляза Бан.
Докладът на експертите на ООН не оставя никакви съмнения за произхода на химическата атака от 21 август край Дамаск и подкрепя позицията на онези, които казаха, че е виновен режимът, заяви френският външен министър Лоран Фабиюс, цитиран от Франс прес.
Съдържанието на доклада е неопровержимо и потвърждава масираната употреба на газ зарин на 21 август, подчерта Фабиюс пред радио Ер Те Ел.
Като разгледаме внимателно данните, използваните количества токсичен газ, сложността на смесите, характера и траекторията на снарядите - всичко това не оставя никакво съмнение за произхода на атаката и подкрепя твърденията на онези, които казват, че виновен е режимът, продължи министърът.
Утре Фабиюс ще бъде в Москва, за да се опита да убеди руския си колега Сергей Лавров да подкрепи задължаваща резолюция на ООН за Сирия.
"Ще видим какво ще каже Лавров за произхода на атаката. От самото начало той твърди, че тя е дело на съпротивата. Няма никаква вероятност обаче това да е така", отбеляза Фабиюс.
Вашингтон проучва доклада на инспекторите на ООН за употребата на химическо оръжие в Сирия, но вече изхожда от това, че докладът потвърждава американската оценка за ситуацията, подчерта говорителят на Белия дом Джей Карни.
Информацията потвърждава изводите, до които светът и без друго вече стигна по отношение на случилото се на 21 август край Дамаск, и подкрепя и без това убедителните в основата си доказателства, каза Карни. Според доклада заринът е бил изстрелян с помощта на ракети земя-земя, с каквито разполага единствено режимът, а това ясно показва кой е отговорен за нападението, заяви говорителят, цитиран от Франс прес.
Карни за пореден път потвърди подкрепата на Вашингтон за усилията за предаването на сирийския химически арсенал под международен контрол. Той изрази увереност, че осъществяването на тази руска инициатива е голям успех за САЩ, Русия и цял свят. Американските цели в случая са повече от постигнати, отбеляза той, като уточни, че Дамаск ще се лиши не само от възможността да използва химическо оръжие, а и от самото оръжие, предава БТА.
Говорителят на Белия дом отново изтъкна, че настоящият напредък е постигнат главно в резултат на американската заплаха за прилагане на сила срещу Сирия, и че тази заплаха остава в сила. Карни посочи, че САЩ ще се стремят към приемане на пределно строга резолюция по отношения Сирия в Съвета за сигурност на ООН.
Руско-американското споразумение, сключено през изтеклата седмица, може да сложи край на заплахата от химическия арсенал на Сирия, заяви междувременно американският президент Барак Обама, цитиран от Франс прес. В първата си лична реакция във връзка със споразумението за оповестяване и унищожаване на сирийския химически арсенал Обама предупреди, че все още предстои то да бъде приложено.
През уикенда преодоляхме важен етап за поставяне на сирийските химически оръжия под международен контрол, за да може те да бъдат унищожени, отбеляза Обама. Ако бъде правилно приложено, това споразумение би могло да сложи край на заплахата, която представляват тези оръжия не само за сирийците, но и за целия свят, изтъкна той.
Великобритания смята, че докладът на експертите на ООН за химическото оръжие в Сирия доказва вината на Дамаск в използването му, заяви британският представител в ООН Марк Лайъл Грант.
„Всичко това потвърждава, по наше мнение, че несъмнено режимът е използвал химическо оръжие”, каза Грант след заседание на Съвета за сигурност на ООН за ситуацията в Сирия. Той добави, че „това подкрепя мнението на Великобритания, че отговорността носи режимът”.
Русия призовава ООН да изучи съобщенията за това, че на 21 август опозицията в Сирия е използвала химическо оръжие.
Това заяви представителят на Русия в ООН Виталий Чуркин, цитиран от РИА Новости. „Съобщенията за това, че опозицията е използвала химическо оръжие на 21 август, не трябва да бъдат пренебрегвани. Те също трябва да бъдат сериозно изучени”, каза Чуркин след заседание на Съвета за сигурност на ООН за Сирия.
На свой ред представителите на Великобритания, САЩ и Франция в ООН заявиха, че докладът на експертите на ООН доказва вината в атаката с химически оръжия на правителството на Башар Асад.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!