А ко Конгресът на САЩ гласува против военна операция срещу Сирия, Франция също няма да се намеси, даде да се разбере президентът Франсоа Оланд, цитиран от Ройтерс.
Оланд, който е в търсене на коалиция за военна намеса в Сирия,
призова Европа да се обедини по сирийския въпрос и изрази увереност, че тя ще го направи.
Заедно с Германия ние, френският президент и германският президент, сме еднакво възмутени от химическата атака от 21 август в Сирия и еднакво я осъждаме, заяви той на пресконференция с германския си колега Йоахим Гаук, предадоха ДПА и АФП.
"Европа трябва да се обедини по този въпрос. Тя ще го направи, всеки ще поеме отговорността си", добави той. "Когато е извършено убийство с химическо оръжие, когато светът е информиран за това, когато са представени доказателства и извършителите са известни, трябва да има реакция", заяви Оланд. Същевременно той сподели с Гаук надеждата, че Сирия може да постигне политическо решение на кризата. Оланд каза, че лидерите на Европейския съюз ще проведат специално заседание за Сирия в рамките на срещата на върха на Г-20 в Санкт Петербург тази седмица.
До момента Франция е изолирана в Европа в намерението си да води въоръжени действия срещу Сирия, отбелязва АФП.
Същевременно
председателят на Камарата на представителите на САЩ - републиканецът Джон Бейнър, оказа решаваща политическа подкрепа на президента Барак Обама
като се обяви за военна интервенция в Сирия, предаде АФП.
"Ще подкрепя призива на президента в полза на акция" в отговор на употребата на химически оръжия, заяви Бейнър след края на среща на ключови парламентаристи с Обама в Белия дом.
Подкрепата на Бейнър ще има важно значение за приемането на парламентарна резолюция за военни действия срещу режима на президента Башар Асад в Сирия, въпреки че много от конгресмените републиканци заявиха намерение да гласуват против, отбелязва АФП.
Лидерът на републиканското мнозинство в Камарата на представителите на САЩ Ерик Кантор също изрази подкрепа за проекторезолюцията на Обама за военни действия срещу Сирия, предаде Ройтерс. "Възнамерявам да гласувам да се даде на президента на САЩ възможността да използва военна сила в Сирия", заяви Кантор.
Следващата сесия на Камарата на представителите, където мнозинството е републиканско и на Сената, доминиран от демократите, ще започне в понеделник, а гласуването във всяка от двете камари би могло да се проведе в някой от следващите дни.
Самият
Обама изрази увереност, че Конгресът ще подкрепи военна операция срещу Сирия
и призова за бързо гласуване, предадоха Ройтерс и АП.
Американският президент потвърди, че интервенцията ще е ограничена по мащаб и цели, и няма да следва модела на дългите войни в Афганистан и Ирак. "Представяме си нещо ограничено. Това е нещо пропорционално. (Операцията) ще намали възможностите на (режима на сирийския президент Башар) Асад" да използва химически оръжия, отбеляза той.
В същото време държавният глава обърна внимание, че неговото правителство има по-обща стратегия за подпомагане на сирийските бунтовници.
Резолюция, разрешаваща употребата на военна сила срещу Сирия, вероятно ще бъде приета в Сената на САЩ,
но не и без конкретни изменения, заяви председателят на сенатската комисия за външни отношения Робърт Менендес, цитиран от Ройтерс.
"Смятам, че ще ги постигнем", заяви сенаторът демократ в отговор на въпрос дали Сенатът има нужните за приемането на резолюцията 60 гласа. "Мисля, че резолюцията, която ще видим в крайна сметка, ще е доста по-окастрена от това, което ни изпрати администрацията", добави обаче той.
"В крайна сметка тя ще отрази баланса между нуждата да се действа и действия по начин, който покрива целите ни и не създава дългосрочна ситуация с отворен край и войски на място", каза Менендес пред Си Ен Би Си.
Генералният секретар на ООН Бан Ки-мун предупреди, че "наказателна акция" срещу Сирия ще влоши положението.
"Вземам под внимание аргумента, че военните действия ще предотвратят бъдеща употреба на химически оръжия. Същевременно трябва да имаме предвид въздействието, което би оказала една наказателна акция върху усилията да се попречи на други кръвопролития и да се улесни политическо решение на конфликта", заяви Бан.
Той предупреди страни като САЩ и Франция, които обмислят варианти за военни удари срещу Сирия, че такива действия са законни единствено при самозащита съгласно член 51 от Устава на ООН или с одобрението на Съвета за сигурност на ООН.
Бан отбеляза, че ако инспекторите на ООН потвърдят, че в Сирия са били използвани химически оръжия, "от когото и да било при каквито и да било обстоятелства", Съветът за сигурност трябва да преодолее разногласията си и да вземе мерки. Извършителите трябва да бъдат съдени, заяви генералният секретар на ООН.
Бан също така призова Съвета за сигурност на ООН да положи повече усилия за намиране на дипломатическо решение за Сирия предвид ескалиращото напрежение.
Над 7 млн. души са били принудени да напуснат домовете си и да станат бежанци заради продължаващия от март 2011 г. конфликт в Сирия, съобщи ИТАР-ТАСС, позовавайки се на ООН. Представителят за Сирия на Върховния комисариат на ООН за бежанците Тарик Курди каза, че около 5 млн. сирийци са се превърнали във вътрешно разселени лица, а близо 2 млн. са избягали извън родината си. Той посочи, че няма достатъчно финансиране за задоволяване на нуждите на сирийските бежанци.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!