М осква е готова да участва "във всички компоненти на предстоящата операция" по унищожаването на сирийските химически оръжия, съобщава в интервю за в. "Комерсант" руският външен министър Сергей Лавров.
Той споменава за
евентуално руско участие
в инспекционната дейност, в бъдещи административни структури, координиращи на място сътрудничеството между ООН и Организацията за забрана на химическите оръжия (ОЗХО), в структури, създавани в подкрепа на сирийските органи на реда, също и за финансово участие на Москва. Лавров припомня, че Изпълнителният съвет на ОЗХО възложи на генералния директор на организацията да разработи финансовата страна на цялата операция.
"Това е нов товар за ОЗХО и естествено са нужни пари, а те не са предвидени в бюджета на организацията, всичко се развиваше стремително. Решението съдържаше и призив към държавите на първоначалния етап да направят доброволни вноски", посочва руският външен министър. "Смятам, че във всички случаи Руската федерация ще участва финансово в операцията. Най-главното обаче е, че ние със сигурност ще участваме с наш персонал в инспекционната дейност и в други форми на международно присъствие, които може да бъдат предложени от генералния секретар на ООН", изтъква Лавров.
В отговор на въпрос къде и как може да бъде унищожено сирийското химическо оръжие Лавров заявява, че това ще бъде решено от професионалисти - те ще определят кои отровни вещества може да бъдат унищожени на място и какво ще е необходимо за това.
Москва е убедена, че
Дамаск всестранно ще сътрудничи на инспекторите от ОЗХО - "изцяло, без никакви изключения и ограничения",
както неведнъж увери в интервюта през последните дни сирийският президент, отбелязва руският първи дипломат.
"Ключовата задача да бъде сторено всичко за обезвреждане, поставяне под международен контрол и впоследствие унищожаване на оставащата част от химическите запаси в света бе поставена от президента (Владимир Путин, бел. на "Комерсант") след разговора му с Барак Обама в Санкт Петербург" на форума на Г-20 през септември т. г., посочва Лавров.
В Сирия има терористични групи, които не се подчиняват на никого освен на "Ал Кайда", но има и опозиционери, които са под влиянието на външни играчи, казва той. Според руския министър Западът и съюзниците му, симпатизиращи на опозицията в Сирия, трябва да ѝ отправят "сигнал, че не бива да дръзва да подкопава процеса", свързан с унищожаването на сирийския химически арсенал.
Европейският съюз също е готов да съдейства
за унищожаването на сирийските химически оръжия, заяви на пресконференция Майкъл Ман, говорител на върховния представител на ЕС по сигурността и външната политика Катрин Аштън. В отговор на въпрос той уточни, че помощта може да бъде техническа и финансова. Говорителят отбеляза, че в момента са в ход консултации по този въпрос и повече яснота се очаква в следващите дни. По неговите думи видът и мащабът на европейското съдействие ще зависи от исканията на Организацията за забрана на химическите оръжия.
Първата задача на инспекторите на ОЗХО, които ще надзирават унищожаването на химическия арсенал на Сирия, ще бъде
спирането на възможностите за производство на такива оръжия до 1 ноември,
предаде АП.
Това са разкрили, при условия на анонимност, двама инспектори от групата от 20 експерти, която заминава днес за Сирия.
Сред начините това да стане е разбиването на смесителната екипировка с чукове, разрушаването с танкове на празните резервоари или запълването им с цимент, както и пускане на машинното оборудване да работят без смазка, така че да спре да работи.
Групата ще се срещне утре с представители на сирийското външно министерство, а седмица по-късно в Сирия ще пристигнат още инспектори на Организацията за забрана на химическите оръжия, които ще започнат подготовка за унищожаването на сирийския арсенал.
Според САЩ и Русия Сирия разполага с около 1000 тона реагенти и съставки за химически оръжия. Експерти твърдят, че този арсенал се съхранява на 50 до 70 места в страната, отбелязва АП.
Междувременно американският сенатор и бивш кандидат за президент на републиканците Джон Маккейн, предупреди в коментар, публикуван във френския вестник "Журнал дьо диманш", че военният потенциал на сирийското правителство трябва да бъде отслабен, докато едновременно с това бъде подкрепяна "умерената опозиция".
След решението за предаване на сирийския химически арсенал под международен контрол, възникна нова ситуация, при която всички трябва да бъдат реалисти, отбелязва Маккейн. Той предупреждава, че сирийският президент
"Башар Асад ще използва всеки месец, за да спечели време и да излъже света,
използвайки всички средства, към които прибягваше преди него (бившия президент на Ирак - б.р.) Саддам Хюсеин."
Маккейн посочва още, че предложението за неутрализиране на химическото оръжие по никакъв начин не решава истинския проблем на Сирия, който според него е конфликтът, при който през последните две години загинаха над 100 хил. души, а регионът беше дестабилизиран.
Инспекторите на ООН, проверяващи местата на предполагаеми химически атаки, приключиха работата си и днес си тръгнаха от Дамаск, съобщи кореспондент на АФП. Екипът на ООН, пристигнал в сирийската столица в средата на изтеклата седмица, ще представи доклада от разследването си в края на октомври.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!