М ежду двете сирийски делегации, преговарящи в Женева, започнаха предварителни дискусии за преходен управляващ орган, съобщи международният посредник за Сирия – Лахдар Брахими, пред журналисти, предаде ИТАР-ТАСС.
По думите му разговорът е протекъл така, както са очаквали двете страни.
Брахими посочи, че двете сирийски делегации ще разговарят в Женева до 31 януари, после ще прекъснат преговорите и ще ги възобновят най-рано след седмица.
Международният посредник поясни, че на днешната среща е обсъждан и хуманитарният аспект на сирийската криза като доставките на помощи за Хомс. Той добави, че сирийското правителство и ООН все още обсъждат въпроса за хуманитарен конвой до северния сирийски град.
Брахими призна, че
не очаква конкретни резултати от първия кръг на разговорите.
Според него различията в позициите все още са много големи.
Той изрази надежда, че САЩ и Русия ще упражнят влиянието си върху двете страни в преговорите, за да се намалят различията между тях, допълва Ройтерс.
По-рано днес говорител на сирийската опозиция обяви, че двете сирийски делегации са се споразумели да използват т.нар. Женевско комюнике, договорено от световните сили през юни 2012 г., за база за мирни преговори, обяви
"Споразумяхме се "Женева-1" да бъде основа за преговорите",
каза Луай ал Сафи, визирайки комюникето от юни 2012 г.
Опозицията обяви, че е постигната "стъпка напред" в преговорите с режима, потвърждавайки, че за първи път двете страни разговарят по ключовия въпрос за преходното правителство, предаде АФП.
Режимът се съгласи, но иска преходната управляваща институция да бъде обсъдена накрая, докато ние искаме това да стане в началото. Искаме да се обсъдят размерът и отговорностите ѝ каза Ал Сафи.
Той изрази надежда за "повече напредък в идните дни". Ал Сафи заяви, че делегацията на режима опитала да съсредоточи разговорите върху "проблеми с тероризма", но проявила желание да обсъжда и рамката на политически разговори.
Сирийският министър на информацията Омран аз Зуби обяви, че сирийската правителствена делегация е
готова да обсъди абсолютно всички положения, "от първото до последното",
залегнали в Женевското комюнике.
Междувременно руски и американски експерти се договориха днес в Женева да засилят натиска върху делегациите на сирийското правителство и опозицията за постигане на компромис на преговорите "Женева-2", съобщи Ройтерс, позовавайки се на дипломатически източник.
"Договорихме се, че най-напред трябва да засилим сътрудничеството помежду си и
да увеличим натиска,
така че страните да работят по-активно заедно в търсене на компромис", посочва цитираният източник. Обсъдени бяха политически и хуманитарни въпроси, както и въпроси, свързани с втория кръг от междусирийски преговори, които трябва да започнат след 31 януари, посочва ИТАР-ТАСС.
Експертната среща бе свикана за "задълбочено обсъждане на пътищата за излизане от сирийската криза".
В резолюция, одобрена днес единодушно, Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ), се препоръча днес страните членки на Съвета на Европа (СЕ) и страните наблюдатели в организацията, както и съседните на Сирия държави
да облекчат процедурите по издаване на визи и разрешително за пребиваване за сирийци,
вкл. и за осигуряване на образование и работа по хуманитарни и семейни причини.
В документа се посочва още, че международната общност трябва да обмисли възможността на сирийските бежанци да бъде предоставена "временна или международна защита" съгласно Конвенцията на ООН за статута на бежанците и по примера на Турция да им осигури работа през периода на защита.
Депутатите от ПАСЕ призоваха държавите от Европа и съседите на Сирия да учредят с помощта на Банката за развитие на Съвета на Европа или друга банка програма за преселване на сирийските бежанци от страните, където броят им е най-голям.
Асамблеята изрази съжаление, че страните членки на СЕ нямат единна политика относно бежанците от гражданската война в Сирия и продължават да разглеждат заявленията им за убежище на индивидуална основа.
Коментирайки резолюцията на ПАСЕ, комисарят на СЕ по правата на човека Нилс Муйжниекс, призова европейските страни "да държат вратите си отворени", така че сирийските бежанци да могат да получават убежище и хуманитарни визи. По думите на латвийския правозащитник трябва "незабавно да бъде прекратена практиката на експулсиране на сирийци" и да се въведе "строг мораториум върху принудителното връщане на сирийци в Сирия". Муйжниекс посочи, че България, Гърция, Италия и Малта са препълнени от наплива на бежанци и че другите европейски държави "трябва в пълна мяра да изпълнят своите задължения, като помагат на сирийските деца да си върнат загубеното детство и да построят своето бъдеще", предаде ИТАР-ТАСС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!