"Не очакваме сирийските бежанци масово да тръгнат към Европа, за нас големият риск от бежанска вълна е най-вече, ако се дестабилизира Ливан. Това не е изключено да стане, ако не се намери политическо решение на сирийския конфликт.
За ливанците в културен план е много по-вероятно да търсят убежище в Европа", заяви еврокомисарят по международното сътрудничество, хуманитарната помощ и реакция при кризи Кристалина Георгиева пред БНТ.
На въпрос каква бройка от тези бежанци би дошла към България, Кристалина Георгиева отговори, че в момента
числото на бежанците, тръгнали към Европа, е изключително малко - между 45 и 46 хил. души,
като при това половината от тях са в Германия и Швеция.
"Не очакваме сирийските бежанци масово да тръгнат към Европа, тяхното предпочитание е да имат хуманни условия на живот в съседните страни.
Разбира се, най-много биха искали да спре войната и да се върнат в собствената си страна, която да не забравяме, че преди войната беше със среден доход, голямата част от хората бяха образовани, имаха медицинско обслужване... В Алепо преди войната имаше 5000 доктори, сега вероятно са по-малко от десет .
По думите на Георгиева принципната политика на България трябва да е добро наблюдение по границите и хуманитарно отношение към бежанците.
85% от бежанците са жени и деца и те са в трагично състояние,
посочи тя.
"Страните членки и ЕК са предоставили 1,3 млрд. евро и тези пари отиват за три неща.
На първо място, да помогнем на сирийците, които се оказаха в трагично положение - близо 7 млн. души се нуждаят ежедневно от хуманитарна помощ. Второ - да помогнем на двата милиона души, които са напуснали страната. А тяхното число се увеличава. В огромното си мнозинство те са в Ливан, Йордания, Турция, Ирак.
Да помогнем на хората в Сирия е важно, защото това е въпрос на тяхното оцеляване. Но също така е важно, за да можем да намалим риска от увеличаване на бежанския поток.
Да помогнем на бежанците в съседните страни е важно, защото тези страни самите вече са под риска да се окажат в хуманитарна криза, но е и важно, защото колкото повече ние съдействаме на хората там, толкова по-малко от тях ще имат нужда да търсят убежище някъде другаде.
Третото нещо, което правим, е да помагаме на тези общности в Ливан и Йордания, където има най-голямо струпване на бежанци. Само си представете - в Йордания
най-големият лагер е за 150 хил. души, а се намира до градче, което е от 3000 души",
обясни Георгиева.
"При 2 млн. бежанци, има около 1000 души в България... Ние не сме сред силно засегнатите страни. Но ако бъдем, има възможност България да кандидатства за помощ от ЕС", каза още тя.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!