Л идерът на мнозинството в Сената на САЩ Хари Рийд съобщи, че отлага ключовото гласуване за одобряване използването на сила в Сирия, за да се даде възможност на президента Барак Обама публично да изложи своите аргументи по този въпрос.
По-рано днес високопоставеният съюзник на Обама в Конгреса насрочи ключовото гласуване за сряда, но след това отмени това свое решение, за да позволи на американския лидер да изложи своя план за нанасяне на удари по режима на сирийския президент Башар Асад.
"Не смятам, че е необходим бърз вот", обяви Рийд няколко часа след като съобщи, че гласуването е предвидено за сряда.
"Трябва да направим така, че президентът да има възможността да разговаря с всичките 100 сенатори и да се обърне към 300-та милиона американци, преди да гласуваме", каза Рийд.
Сътрудници на Рийд заявиха, че ситуацията е променлива, особено след опита на Русия да помогне за избягване на американски военни удари.
Те добавиха, че все още е вероятно гласуването в Сената да се състои по-късно тази седмица.
Късно снощи Сенатът на САЩ реши в сряда да се състои първото гласуване по проекторезолюцията, която разрешава на президента Барак Обама да извърши военна намеса срещу Сирия, предаде Франс прес.
Процедурният вот, който ще даде представа за подкрепата за военна операция срещу Сирия в горната камара на Конгреса, е предварителен и задължителен етап за продължаването на дебатите, внасянето на изменения в текста и евентуалното крайно приемане на резолюцията, което може да стане до края на седмицата в Сената.
Приетата резолюция в комисията по външните работи на Сената
предвижда ограничаване на евентуалната военна операция срещу Сирия до 60 дни с възможно удължаване на този срок с още 30 дни.
Текстът съдържа забрана за дислоциране на сухопътни сили. В случай на опит за блокиране от страна на републиканското малцинство демократите ще трябва да постигнат вече не обикновено мнозинство от 51 гласа, а квалифицирано мнозинство от 60 гласа.
От 100-те сенатори до момента 24 са заявили подкрепа за военна намеса срещу Сирия, 20 са против, а 56 все още се колебаят, сочат данни на в. "Ню Йорк таймс" от вчера.
Групата на демократите, която се състои от 52-ма сенатори демократи и двама независими, е разделена по въпроса и ще трябва при всяко положение да получи подкрепа от сенатори републиканци, за да бъде приета резолюцията.
От своя страна контролираната от републиканците Камара на представителите не е обявила дата за гласуването на проекторезолюцията за Сирия. Републиканците единствено посочиха, че вот ще има "до две седмици", отбелязва АФП.
Гласуването за одобряване използването на сила в Сирия идва, след като президентът на САЩ Барак Обама заяви на 31 август, че Съединените щати трябва да се намесят в Сирия, но ще поиска разрешение от Конгреса за употреба на сила и с ограничен размах.
От своя страна пък президентът Обама заяви снощи, че
руското предложение да се постави сирийският химически арсенал под международен контрол е "потенциално положително" развитие в конфликта
и обеща да го проучи сериозно, предадоха световните агенции.
В интервю за Си Ен Ен Обама обаче предупреди, че трябва да се внимава за всякакъв опит за отклоняване на вниманието от страна на режима на Башар Асад и заяви, че промяната е резултат от американските заплахи за удари срещу Сирия за наказание на Дамаск, че е използвал химически оръжия.
"Това е потенциално положително развитие, макар и да трябва да имаме едно наум за него. Трябва да кажа, че беше малко вероятно да се стигне дотук без сериозна военна заплаха за решаване на въпроса с употребата на химически оръжия в Сирия", заяви Обама в интервюто.
То е едно от шестте, които президентът на САЩ даде за различни американски телевизии, за да защити политиката си по сирийския въпрос.
"Ще приемем това предложение сериозно", обеща Обама.
В интервю за Ен Би Си Обама впрочем призна, че не е сигурен дали ще получи подкрепата на Конгреса за военна операция. На въпрос дали е уверен в положителен вот за военни удари срещу Сирия, Обама отвърна: "Не бих казал, че съм уверен. Вярвам в това, че конгресмените ще приемат въпроса много сериозно и ще го проучат внимателно."
Обама заяви за Пи Би Ес, че е обсъждал потенциално дипломатическо решение за Сирия с руския президент Владимир Путин по време на срещата на върха на Г-20 в Санкт Петербург миналата седмица.
"Водих такива разговори. Те са продължение на разговори, които водя от известно време с президента Путин", включително за обезопасяването на сирийските химически оръжия,
посочи Обама.
Обама заяви, че още не е решил дали ако Конгресът гласува против военна операция, той все пак няма да даде заповед за нея.
Президентът на САЩ заяви, че ако се намери приемлива реализация на руското предложение за обезопасяването на сирийския химически арсенал, той е готов да направи пауза в плановете за нанасяне на военни удари по Сирия.
Обама предупреди, че засега все още не е ясно дали ще може да се постигне "проверим и изпълним механизъм" за решаване на проблема с химическите оръжия в Сирия, но подчерта, че дипломатическото решение за него е "несравнимо повече за предпочитане".
На въпрос за продължителността на подобна пауза - дни, седмици или повече - Обама на даде конкретен отговор.
Обама по-рано е заявявал, че във военно отношение нанасянето на удари по Сирия няма спешен характер, отбелязва ИТАР-ТАСС.
На въпрос за евентуални заплахи за САЩ от страна на Сирия и съюзниците й, Обама заяви, че Башар Асад няма средствата да застраши сериозно САЩ. Той не изключи възможността от "асиметрични удари" от страна на Иран и движението "Хизбула".
"Но с такива заплахи ние се сблъскваме по цял свят", отбеляза Обама.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!