С ирийският президент Башар Асад заслужава доверие заради съобразяването с резолюцията на Съвета за сигурност на ООН, призоваваща за унищожаването на химическите оръжия в Сирия.
Това заяви американският държавен секретар Джон Кери, съобщи АП..
Той добави, че САЩ и Русия са "много доволни" от напредъка, постигнат досега в унищожаването на химическия арсенал на арабската страна.
Кери, който се срещна с руския външен министър Сергей Лавров на форума на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество (АТИС) в Индонезия, заяви, че започналото вчера унищожаване е "добро начало".
Той заяви, че се е споразумял с Лавров да призоват ООН да определи дата за мирна конференция за Сирия колкото е възможно по-скоро, може би през втората седмица на ноември, посочва Ройтерс.
Лавров също подчерта, че Дамаск безупречно сътрудничи на международните инспектори в унищожаването на химическите оръжия, отбелязва ИТАР-ТАСС.
Русия ще направи всичко възможно, за да гарантира, че Асад спазва резолюцията на ООН за унищожаването на химическите оръжия, увери министърът.
Кери каза, че с Лавров са се съгласили, че военен сценарий за уреждане на конфликта в Сирия е "невъзможен и неприемлив".
Вчера, в интервю за германското списание "Шпигел", Асад заяви, че няма да преговаря с бунтовниците, докато те не сложат оръжие, и каза, че най-силният му съюзник -
Москва, повече от всякога подкрепя правителството му,
предаде Ройтерс.
Той нарече Русия "истински приятел" на Сирия, изтъкна, че руснаците "много по-добре разбират какво всъщност се случва в Сирия", че Русия е много по-независима от европейските страни, където всички до голяма степен се ориентират по САЩ.
От всички държави в ЕС Германия и Австрия имат "най-обективен поглед" на случващото се в Сирия, смята Асад. Затова в Сирия са готови да приемат представители на Германия, които да действат като посредници са уреждане на кризата.
Асад каза, че не вярва, че конфликтът в страната му може да се реши чрез преговори с бунтовниците. Тези негови коментари може
да разсеят надеждите на някои западни сили за политическо решение на кризата,
коментира Ройтерс.
Асад каза още, че не се страхува за съдбата си и затова и той, и семейството му са останали в Дамаск през тези две и половина години на конфликта. В Сирия ще има президентски избори два месеца преди изтичането на мандата му през август догодина, припомни Асад и добави, че още не е решил дали да се кандидатира. Ако народът не ме иска повече, няма да се кандидатирам, увери той.
Асад призна, че правителството му вероятно е допуснало грешка, когато в началото жестоко е потушавало недоволството, но добавя, че държи на решението си "да се бори с тероризма, за да защити страната си".
В реч по случай 40-годишнината от началото на войната от Йом Кипур, Асад пък заяви, че главна задача пред Сирия е ликвидирането на терора и на неговата идеология. Сирия е принудена да се бори срещу план на редица държави, включително от региона, за нейното унищожаване, каза президентът. Той обвини някои арабски държави, че са се превърнали в марионетки на Запада и изпълняват неговите указания.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!