К акво е съотношението между ползи и рискове? Този въпрос си задават всички висши политици и военни, преди да започнат военна интервенция в Сирия, пише френският в. "Фигаро".
Генералните щабове и правителствата в Париж, Лондон и Вашингтон изследват под лупа евентуалните последици от подготвяната операция, изтъква изданието, сочейки на първо място
опасността от ответни удари
от сирийския режим, от иранците или от шиитските им съюзници в региона - ливанското движение "Хизбула".
Иран може би ще се изкуши да подложи на изпитание решимостта на САЩ и уверенията им, че ще действат с всички средства срещу военната ядрена програма на Техеран. Някои се боят и от репресии срещу силите на ООН в Ливан, други - от ракетни атаки срещу Израел или от действия срещу интересите на страните от коалицията в региона.
Силите на Башар Асад разполагат с големи количества химически оръжия и може да ги използват, смята "Фигаро".
Освен това "не бива да отиваме твърде далеч.
Ако Башар изчезне, може да започнат кланета между отделните общности",
предупреждава френският експерт генерал Венсан Депорт. И още нещо - западните сили може да затънат, според него, в нов "либийски сценарий".
Неотдавнашната намеса на американците в Багдад и Кабул показа колко е трудно днес за западните армии да печелят войни с нахлуване в чужда територия. "Нито американците, нито французите притежават днес необходимите военни и политически средства, за да водят подобна война", коментира неназован офицер от Франция.
Френските военни предупреждават, че в Дамаск ще трябва да се внимава, за да не бъде нарушен балансът, добавя "Фигаро".
Западът трябва да нанесе удар на режима на Асад и да го изправи пред Международния наказателен съд заедно с неговото семейство, заявява в интервю за френския "Паризиен" лидерът на сирийската опозиционна коалиция Ахмад Джарба.
"Башар Химика не бива да се изплъзне от наказанието, което заслужава",
казва Джарба, запитан какво ще заяви пред френския президент Франсоа Оланд, с когото предстои да се срещне днес. "Нека го ударят, нека изчезне този режим", допълва опозиционният лидер, според когото сирийският президент е станал "заразен микроб за региона".
Освен "наказателен удар срещу режима" опозицията в Сирия очаква от Запада "политическа и военна подкрепа за Свободната сирийска армия", "защото режимът на Асад пък разполага с тоталната подкрепа на Русия, "Хизбула" и на Иран", казва Джарба.
"А ние от нищо нямаме достатъчно. Нашите съюзници не ни дадоха нищо от поисканото", оплаква се опозиционерът пред "Паризиен", цитиран от АФП.
"Ако започне интервенция, режимът няма да изтрае дълго",
казва той. "Най-важното е да се вземе смело решение. Имаме нужда от своите приятели, нека те не се ограничават само с думи. Не се съмняваме в искреността им, но чакаме вече две години, а те нищо не са направили за нас."
Лидерите на арабския свят са дълбоко разединени по въпроса дали САЩ трябва да се намесят с оръжие в сирийската гражданска война. Защото хората в арабските страни са против всяка военна намеса на американците и на НАТО в региона, пише "Московский комсомолец".
Това личи особено ясно на емоционално ниво, дори ако става дума за хуманитарни цели.
Неслучайно никоя арабска страна и нито един арабски лидер не е подкрепил открито идеята за военна намеса на САЩ в Сирия -
дори монархиите от Персийския залив. От целия регион подкрепа декларира само Турция, отбелязва вестникът.
Евентуалната военна операция в Сирия плаши инвеститорите, по-специално защото Техеран може да бъде въвлечен във войната и да затвори Ормузкия проток, изтъква руският "Комерсант". "В атаката срещу Сирия няма да участват всички съюзници на САЩ", подчертава в. "Новие известия" под заглавие "Единство липсва".
Предишните войни на Запада в Близкия изток и Северна Африка показват, че
"войните срещу диктатори" и различните "демократизации" просто се превръщат в дъжд от боеприпаси, отнемащи човешки живот,
заявява "Правда".
Британската проекторезолюция за Сирия бе върната за допълнителна подготовка. Русия и Китай отхвърлиха в Съвета за сигурност възможността за употреба на сила срещу Дамаск, преди да се произнесат експертите по химически оръжия на ООН, съобщава руският "Утро".
Красивите разсъждения за абсолютна законност не бива да попречат на световната общност да стори онова, което е добро за Сирия, пише британският "Дейли телеграф", цитиран от Би Би Си.
Вестникът задава въпрос защо Русия блокира инициативите на Съвета за сигурност на ООН. Нима Русия, любезно подкрепена от Китай, не вижда колко е жесток режимът на Асад и наистина не схваща, че правителството не може и не бива да унищожава собствения си народ? Въпросът не е там, че руснаците нямат човещина или хранят някакви илюзии относно сирийския режим. Въпросът е, че те изобщо
приемат твърде болезнено всички инициативи на Запада и постоянно се опитват да се състезават с него,
убеден е авторът на коментара Тони Брентън, бивш посланик на Лондон в Москва.
Руснаците наричат защитата на демократичните принципи и човешките права лицемерие и пряк път към хаоса. Лицемерие - защото последният преврат в Египет според тях е показал, че Западът с охота загърбва прехвалените си принципи, стига да му е изгодна. А път към хаоса - защото вместо свалените режими идват още по-чудовищни като "Ал Кайда", чиито бойци се сражават на страната на сирийските бунтовници.
Москва вече видя как Западът свали два приятелски за нея близкоизточни режима - в Ирак и в Либия, и тя с всички средства ще противодейства срещу подобен сценарий в Сирия. Но може би основната причина е, че Западът отстоява демократичните свободи и Москва, а с нея и Пекин, виждат пряка заплаха за собствените си режими?, пита бившият британски дипломат.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!