Е вропейският съюз е на единно мнение, че химическата атака от 21 август край Дамаск е вероятно дело на сирийския режим, но евентуална атака срещу силите на Башар ал Асад трябва да изчака доклада на инспекторите на ООН.
Това заявиха днес пред медии върховният представител по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Катрин Аштън и френският министър на външните работи Лоран Фабиюс след среща на външните министри на ЕС в Литва, предаде Асошиейтед прес.
Държавният секретар на САЩ Джон Кери, който също е в литовската столица, каза, че ще предаде във Вашингтон опасенията на европейските си партньори, като същевременно подчерта, че САЩ още не са взели решение по въпроса.
Франция вече обяви, че ще изчака доклада на инспекторите на ООН, преди да реши дали да участва в евентуална военна намеса, въпреки че докладът ще установи само дали е била проведена химическа атака, но не и виновника за нея. "Твърди се, че всички признаци сочат факта, че режимът е отговорен", каза днес Фабиюс относно съвместната позиция на ЕС.
Германия ще подпише подкрепеното от 10 държави изявление на Г-20, което призовава за силен международен отговор на вероятната употреба на химическо оръжие в Сирия, заяви германският външен министър Гидо Вестервеле.
"След като видяхме тази отлична и много мъдра позиция на ЕС, канцлерът Ангела Меркел и аз решихме да подкрепим изявлението на Г-20", каза Вестервеле.
В изявлението на двайсетте водещи икономики се настоява за силен международен отговор, но все пак не отправя призив за военни действия срещу сирийското правителство, каквито иска президентът на САЩ Барак Обама, припомня агенцията.
Едностранна военна операция в Сирия не е препоръчителна, коментира по-рано днес министърът на външните работи Кристиан Вигенин в интервю за БНР от Вилнюс. Той съобщи, че
България е сред страните, поискали по-детайлна информация от партньорските служби за доказателствата, с които Германия, Великобритания, Франция и САЩ разполагат за това, че химическите оръжия използвани на 21-ви август, са от режима на Асад
"Разбира се, че ние не можем да вземем политическо решение чия е вината", каза българският външен министър.
Вигенин не даде конкретен отговор на въпроса ще подкрепи ли България военна операция, водена от САЩ. Това е най-проблематичното, което може да се случи. Аз пак ви казвам, че има голямо единодушие в рамките на ЕС по позицията, която беше изразена и от нас за това, че трябва да бъде направено усилие и Съвета за сигурност да поеме своята отговорност за следващите стъпки. Според външния министър страни като България нямат интерес международното право да бъде оставено настрани.
"Имаме интерес на първо място в международните отношения да има ясни правила, да бъде съблюдавано международното право да има такъв ред. Това, което можем ние да направим е да призовем за разумен подход и отговорност, която да спести допълнителни страдания на сирийския народ", каза Вигенин.
Той призова "да престанем да мерим българската позиция с това до кого се доближава – до американската, до руската и до някаква друга". По думите му българската позиция е в интерес на България и "пришиването ни към една или друга позиция не е коректно".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!