Д ържавният секретар на САЩ – Джон Кери, осъди варварството, което според него извършва сирийският президент Башар Асад, бомбардирайки с варели с експлозиви северната провинция Алепо в последните три дни, предадоха АФП и ДПА.
Всеки ден, в който нанася удари с варели с експлозиви в Алепо,
режимът на Асад показва на света истинското си лице,
заяви в комюнике Кери.
Това е най-новият варварски акт на режим, извършил масови и организирани мъчения, използвал химическо оръжие и обрекъл на глад цели общности, спъвайки доставката на храна на сирийски граждани, които отчаяно се нуждаят от нея, се казва в комюникето.
Над 150 души, включително деца, загинаха при тридневните рейдове на хеликоптери на армията, които хвърлят варели с експлозиви над град Алепо.
Междувременно кризата в Сирия бе коментирана и от директора на националното разузнаване на САЩ – Джеймс Клапър, но в малко по-различен аспект.
Клапър заяви вчера пред Конгреса, че сключеното миналата година споразумение за унищожаване на сирийския химически арсенал е
поставило Асад в по-силна позиция
и шансовете на бунтовниците скоро да го принудят да се оттегли от власт не са големи.
Изглежда че сега Асад е в по-силна позиция, отколкото когато обсъждахме това миналата година, поради съгласието му да се премахне на химическия арсенал на страната, независимо колко бавен е процесът, каза Клапър на изслушване пред Комисията за разузнаване в Камарата на представителите в Конгреса.
Той не уточни как постигнатото през септември миналата година споразумение е укрепило позициите на Асад, но каза, че неговото правителство вероятно ще остане на власт при положение, че няма дипломатическо споразумение за ново преходно правителство.
Очаквам положението да се запази, нещо като траен застой, тъй като нито режимът, нито опозицията могат да надделеят, отбеляза той.
В доклад на генералния секретар на ООН Бан Ки-мун пък се казва, че
сирийските опозиционни групи, подкрепяни от Запада, наемат деца на бежанци в съседните страни,
а правителствените сили арестуват и измъчват деца, свързани с бунтовниците.
В доклада се констатира, че в ранните стадии на близо 3-годишния въоръжен конфликт сирийските правителствени сили са били до голяма степен отговорни за тежките престъпления срещу деца. По-късно, със задълбочаването на конфликта, все повече зачестяват злоупотребите и престъпленията срещу деца и от по-организираните бунтовнически сили.
„Страданията, понасяни от децата в Сирия от началото на войната и документирани в този доклад, са неописуеми и неприемливи“ отбелязва Бан Ки-мун в доклада с дата 27 януари, разпространен в интернет вчера. Изнесените факти са за периода между 1 март 2011 и 15 ноември 2013 г.
Според генералния секретар на ООН опозиционните групи наемат и използват деца както за помощници, така и за войници. „Особено тревожни са случаите на наемане на деца сред бежанските маси в съседните страни. Повечето от описаните случаи се отнасят до групи, свързани със Свободната сирийска армия, и до въоръжени групи на сирийските кюрди“, отбелязва Бан Ки-мун. Правителствените сили са „отговорни за арестите и измъчванията на деца за предполагаеми или фактически връзки с опозицията, и използването на деца като живи щитове“, добавя той.
В доклада се описват и някои от мъченията, на които са били подлагани сирийски деца – „бой с метални жици, камшици, дървени или метални тояги; електрошокове, включително в областта на гениталиите; изтръгване на ноктите на пръстите на ръцете и краката; сексуално насилие, включително изнасилване или заплаха с изнасилване; симулирани екзекуции; горене с цигари; лишаване от сън; изолиране в единични килии; измъчване на близки хора пред очите на децата“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!