И нструктори от САЩ и Саудитска Арабия осъществяват на територията на Йордания и на Турция подготовката на стотици бойци, които ще се отправят към Сирия, за да се сражават срещу сирийските правителствени сили.
Това заяви постоянният представител на Сирия в ООН Башар Джафари пред телевизия Си Ен Ен.
Обучаваните бойци са от Сирия и от други страни, поясни Джафари. Той посочи, че страната му е жертва на намеса във вътрешните ѝ дела от специални служби на държави като САЩ, Великобритания, Франция, Саудитска Арабия и Израел.
Джафари подчерта още, че решението на Обама за военен удар по Сирия е лишено от смисъл, защото ще доведе до гибелта на хиляди невинни хора.
Същевременно в интервю за в. "Уолстрийт джърнъл" сирийският зам.-министър на външните работи Фейсал Мекдад уверява американския Конгрес, че сирийският режим никога не е използвал химическо оръжие срещу народа си и посочва, че сирийското правителство е отговорно и винаги готово за диалог с народа на САЩ и с неговите представители.
В САЩ членовете на комисията по външни работи в американския Сенат постигнаха съгласие по текста на
проект на резолюция, разрешаваща американска военна интервенция в Сирия,
предадоха Ройтерс и АП. Очаква се текстът да бъде гласуван до края на деня и после ще бъде представен за гласуване в целия Сенат.
Документът забранява изпращането на сухопътни сили в Сирия.
В него е заложен 60-дневен срок на военните действия в близкоизточната страна.
Този срок може да бъде удължен еднократно с 30 дни в зависимост от обстоятелствата.
Пред комисията държавният секретар на САЩ Джон Кери съобщи, че Вашингтон разглежда възможността да привлече НАТО към евентуалната военна операция в арабската страна.
Той отчете, че понастоящем
53 страни и международни организации смятат, че в Сирия е било използвано химическо оръжие.
Тридесет и една от тях вярват, че отговорността за това носи президентът Башар Асад. Четиридесет и четири страни са изразили готовност да подкрепят американска военна операция при определени условия, посочи Кери, цитиран от ИТАР-ТАСС.
Пред комисията говори и американският министър на отбраната Чък Хейгъл.
Той посочи, че
целта на военни действия в Сирия би била да се намали способността на режима да извършва други химически атаки
и да го разубеди да прибягва отново до химическия си арсенал, предаде АФП.
"Мислим, че можем да постигнем тези цели чрез военно действие, ограничено както по своята продължителност, така и по своя обхват", каза Хейгъл.
Той посочи, че прибягването до сила спрямо Сирия ще предотврати опасността химическите оръжия в тази страна да се озоват в ръцете на терористи, като например "Хизбула".
Хейгъл предупреди, че ако не се предприеме нещо срещу Сирия във връзка с употребата на химически оръжия, това ще навреди на доверието в американското обещание, че ще попречи на Иран да се сдобие с ядрено оръжие, предаде Ройтерс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!