В момента България няма позиция за Сирия, смята бившият външен министър в правителството на ГЕРБ Николай Младенов.
Подобно мнение изказа в студиото на Нова телевизия тази сутрин и бившият външен министър Надежда Нейнски. Според нея дипломацията на България трябва да бъде много активна и трябва да се аргументира ясно позиция. За момента тя е прекалено уклончива и не влиза в дълбочина, допълни Нейнски.
Според Ивайло Калфин, външен министър в кабинета на Сергей Станишев, страната ни има много точна позиция – тя е балансирана и съответстваща на европейските институции.
"България е част от международната общност, ние сме част от НАТО, ООН. Имаме традиции в участието в операции. Кой министър на отбраната казва, че страната няма сили да се включи? България може да участва, ако се наложи. Всички опции обаче трябва да се обсъдят, днес ще има заседание на Съвета по сигурността. Имаме голям проблем, че Турция би участвала във военен конфликт дори и без мандат от ООН. Това означава, че войната идва до нашата граница”, каза Калфин, който в момента е евродепутат.
Според Николай Младенов позицията на страната трябва да се придържа към случващото се в ООН, като действията без мандат са изключени. "Участието ни в решаването на политическия характер на кризата може и трябва да бъде ключово. За момента няма бежанска вълна, не трябва да се притесняваме от това за момента, България има ангажимент да помогне на тези хора, тя не е цел на бежанския поток", смята той.
Според Надежда Нейнски и Ивайло Калфин обаче ситуацията с бежанците е много тежка. Те казаха, че поскъпване на горивата няма да е пагубно, но бежанската вълна е много опасна.
"В момента има два милиона избягали от Сирия и някои от тях са се запътили към България. Това може да се отрази много на икономиката ни”, заявиха бившите външни министри.
"Решението за военна намеса не се забавя, решението на Великобритания не означава отказ и на останалите сили. Ситуацията в Сирия продължава да бъде сложна. Очакват се резултатите от проверката на ООН преди да има други действия”, каза Надежда Нейнски.
"Няма съмнение, че трябва да се сложи край на възможностите за използване на химическо оръжие. Това не е вътрешен проблем за Сирия, всеки такъв случай трябва да бъде разгледан като световен”, допълни тя.
Ивайло Калфин обърна внимание, че официалната позиция на Русия и Китай е, че и те очакват резултатите от мисията на ООН. Днес трябва те да са готови, нека изчакаме изводите, посочи той.
"Има риск конфликтът да засегне и съседните държави на Сирия. Режимът на Асад не може да се скрие зад Русия, ако се докаже употребата на химическо оръжие. Дипломатическите пътища не са изчерпани, предстои тепърва да бъдат проведени разговори”, заяви Николай Младенов.
"Употребата на химическо оръжие е червената линия, която не трябва да бъде прекрачвана. В Сирия няма добри и лоши, а става въпрос за запазване на човешките права. Ние трябва да дадем шанс на хората там да защитят живота си. Това, което се случва в Сирия, е геноцид към собствения народ, то е в противоречие с всякакви човешки норми. Конфликтът там се задълбочава, не се решава”, каза Надежда Нейнски.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!