С ирийският президент Башар Асад благодари на Русия за подкрепата й към Дамаск, който по думите му "е подложен на яростна атака".
Той заяви това на среща в Дамаск с руския зам.-външен министър Сергей Рябков, съобщи сирийската държавна телевизия, цитирана от АФП.
Асад каза, че позицията на Русия, която е против употребата на сила срещу Сирия, ако тя не се откаже от химическите си оръжия, може да допринесе за създаването на
"ново съотношение на силите".
"По време на срещата президентът Асад изрази благодарността си към Русия за позицията й на подкрепа към Сирия срещу яростната атака, на която е подложена и срещу тероризма, поддържан от западните, регионалните и арабските страни", съобщи телевизията.
"Руската позиция по кризата поражда надеждата за установяване на ново съотношение на силите на световната арена", добавил Асад според сирийската държавна телевизия.
Рябков, който пристигна в Дамаск снощи, обвини в пристрастие инспекторите на ООН, които разследваха химическа атака в Сирия.
Сирия отрича да е използвала химически оръжия и обвинява, че химическата атака от 21 август е дело на бунтовниците, които се борят срещу режима от две години и половина.
На обратното мнение е Берлин. Германският министър на външните работи Гидо Вестервеле отбеляза, че по оценка на германското правителство режимът на Асад стои зад нападението.
"Обстоятелствата ясно показват, че отговорността за нарушаването на това табу лежи върху режима на Асад",
заяви германският външен министър.
Вестервеле призова да бъде потърсена отговорност на виновните за използването на химическо оръжие край Дамаск и те да бъдат изправени пред Международния наказателен съд (МНС), предаде ИТАР-ТАСС.
Великобритания, САЩ и Франция вече заявиха, че са убедени във вината на Дамаск, припомня ИТАР-ТАСС.
Вестервеле отново предложи да окаже помощ за унищожаването на сирийското химическо оръжие. Като първа стъпка Берлин ще даде 10 млн. евро за тази цел на Организацията за забрана на химическите оръжия.
Инспекторите на ООН ще се върнат в Сирия "в рамките на следващите една или две седмици",
за да продължат разследването на предполагаеми нападения с химическо оръжие, пък съобщи ръководителят на екипа проф. Оке Селстрьом, цитиран от ДПА.
Селстрьом поясни, че екипът му ще довърши разследванията, които е прекъснал, за да се занимае с нападението на 21 август.
В понеделник инспекторите на ООН предадоха на генералния секретар на ООН Бан Ки-мун доклада си за случая, където се потвърждава, че е имало използване на нервнопаралитичния газ зарин.
Имаме три сведения за предполагаема употреба на химическо оръжие, съобщи Селстрьом.
Генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен заяви, че заплахата от предприемането на военни действия трябва да остане като вариант, за да бъде принудена Сирия да спази обещанията си за отказ от химическите оръжия, предаде АФП.
Армията на САЩ ще поддържа заплахата за използване на сила срещу Сирия в случай, че режимът откаже да спазва споразумението за отстъпване на контрола върху химическото оръжие в страната, заяви и американският министър на отбраната Чък Хейгъл, цитиран от АФП.
"Трябва да оставим военния вариант точно в това състояние, в което е сега. Уверихме президента, че нашите сили и позиционирането им ще останат същите. Готови сме да изпълним всеки вариант, който той избере", подчерта Хейгъл на пресконференция.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!