П роби, събрани от експертите на ООН на мястото на предполагаемата химическа атака край Дамаск, ще бъдат изследвани в лаборатория в Швеция, заяви ръководителят на екипа от инспектори Оке Селстрьом, цитиран от ИТАР-ТАСС и ДПА.
Селстрьом каза, че анализът на пробите ще бъде извършен в лаборатория на Шведския институт за изследвания в областта на отбраната.
Очаква се анализът да отнеме две седмици.
Според него предположението, че след предполагаемата химическа атака е минало прекалено много време за събиране на достоверни проби, е грешно.
По думите му материалът е бил събран в кратък срок, така че има добри възможности за анализ.
Някои проби ще бъдат също така изпратени за изследване във Финландия.
Анализът на пробите, взети от инспекторите на ООН в райони на Сирия, където се предполага, че са били използвани бойни отровни вещества, ще помогне да се установи кой носи отговорност за използването на тези оръжия, коментира германският външен министър Гидо Вестервеле.
Ако анализите покажат недвусмислено дали и в какво количество е било използвано химическо оръжие, може също така да се направят изводи за кой има съответния капацитет за използването им", посочва германският първи дипломат в интервю за в. "Меркише алгемайне цайтунг".
Според него резултатите от анализите ще станат известни най-късно след три седмици. През това време експертите на ООН нямат мандат да изясняват въпроса кой конкретно носи отговорност за предполагаемото използване на химически оръжия близо до Дамаск.
Вестервеле изразява задоволство от факта, че президентът на САЩ Барак Обама, за разлика от предшественика си Джордж Буш, заема много по-обмислена и балансирана позиция относно използването на военна сила в Сирия.
Владимир Путин ще бъде поставен под нов натиск за Сирия, пише британският вестник "Гардиън".
Изданието посочва, че "на срещата на световните лидери от Г-20 в Санкт Петербург тази седмица Владимир Путин ще се сблъска с внушително количество западни разузнавателни данни, включително изобличаващи френски доказателства, които пряко свързват сирийските правителствени сили с масираната и координирана химическа атака, извършена на 21 август и довела до стотици цивилни жертви".
Според "Гардиън" руският държавен глава ще бъде призован също да покаже нова дипломатическа гъвкавост и да стане по-склонен да приеме, че президентът Башар Асад трябва да се оттегли.
Във връзка с британската позиция за военни действия срещу Сирия вестникът отбелязва, че някои високопоставени представители на Консервативната партия продължават да оказват натиск върху правителството да поиска второ гласуване в Камарата на общините за това дали Лондон може при някои обстоятелства да участва в атака срещу Сирия в отговор на химическите нападения.
В. "Дейли телеграф" акцентира върху интервюто на сирийския президент Асад за френския "Фигаро".
Сирийският президент отправи злокобно предупреждение, че всякаква военна интервенция на Запада може да доведе до регионална война и ще навреди на интересите на Франция, отбелязва вестникът.
Администрацията на Обама засилва натиска върху Конгреса за Сирия и показа гъвкавост, пише "Вашингтон пост". Изданието посочва, че докато администрацията се опитва да убеди Конгреса да позволи военни действия срещу Дамаск, нейни служители изразиха готовност за пренаписване на предложената резолюция за военни удари, за да се изясни, че всякаква операция ще бъде ограничена по обхват и времетраене и няма да включва употребата на сухопътни войски.
Според вестника този "сигнал за гъвкавост идва на фона на признаци, че Обама печели предварителна, условна подкрепа в битката за одобрение на военни удари, която обещава да бъде трудна".
Президентът получи подкрепата на Маккейн за Сирия, пише "Ню Йорк таймс". Агресивното лобиране на Белия дом за одобрение от Конгреса за нападение срещу Сирия изглежда спечели предварителна подкрепа от един от най-големите критици на президента Обама сред така наречените ястреби - сенатора Джон Маккейн, коментира изданието.
Вестникът отбелязва също, че президентът Обама е дал да се разбере, че тайните усилия на САЩ да въоръжат и обучават сирийските бунтовници са започнали да дават резултат.
Според "Ню Йорк таймс" първата група от 50 бойци, обучени от ЦРУ, е започнала да се внедрява в Сирия.
САЩ все още не са въоръжили сирийските бунтовници, пише "Уолстрийт джърнъл". Изданието припомня, че през юни Белият дом разреши на ЦРУ да въоръжи умерени бунтовници, но "три месеца след това те все още чакат".
Вестникът се позовава на висши представители на Белия дом, според които Вашингтон иска да подсили опозицията, но не иска тя да надделее.
"Администрацията не иска например американски въздушни удари да наклонят баланса на силите в конфликта, защото се страхува, че ако режимът падне, отворилата се празнина ще се запълни от ислямисти".
Командващият Свободната сирийска армия Салим Идрис каза, че държавният секретар на САЩ Джон Кери му се е обадил по телефона, за да му разясни американския план за военна операция срещу сирийското правителство, предаде ИТАР-ТАСС.
Идрис заяви в интервю за Си Ен Ен, че е подкрепил решението на президента на САЩ Барак Обама да поиска одобрение от Конгреса за удар срещу режима в Дамаск.
"Ние разбираме механизма за вземане на решения в демократичните страни и съзнаваме, че ако има подкрепата на законодателите, тази мярка ще бъде по-ефективна. Надяваме се, че други приятелски страни ще се присъединят към кампанията против режима", каза той.
Идрис изрази безпокойство, че в противен случай сирийското правителство може да "използва химическо оръжие в близките дни".
В телефонния разговор Кери е изразил увереност, че евентуална военна операция на САЩ би принудила Асад да признае, че е отговорен за използването на химически оръжия, и би намалила вероятността за използване на такива оръжия от сирийското правителство в бъдеще.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!