Международната коалиция, ръководена от САЩ, Великобритания и Франция, ще продължи въздушните удари по военни цели в Либия, обяви днес френският външен министър Ален Жупе, цитиран от АФП.
"Ще продължим колкото е необходимо", добави той, като окачестви развитието на започналата в събота операция като "успех".
Кадафи все още вярва, че може да спечели, тъй като контролира изцяло столицата Триполи, заяви италианският премиер Силвио Берлускони в интервю за в. "Кориере дела сера". В момента никой не може да прогнозира със сигурност изхода и продължителността на мисията, казва той.
Целта е "да защитим цивилното население", припомни
френският външен министър в интервю за радио Ер Те Ел.
Той отхвърли твърденията, че при ударите са пострадали мирни жители. Става точно обратното - ударите се нанасят само по военни обекти и по нищо друго, увери Жупе.
Либийски служители заведоха рано тази сутрин журналисти в болница в Триполи и им показаха 18 овъглени тела, за които се предполага, че са на военни и цивилни, убити при въздушните нападения на западната коалиция през нощта, предаде Ройтерс.
Жупе прогнозира, че
режимът на Кадафи няма да се
задържи,
като същевременно припомни, че падането му е сред целите, фиксирани от резолюция 1973 на Съвета за сигурност на ООН.
"Убеден съм, че в Триполи някои започват да си задават въпроса можем ли да продължаваме с един диктатор, който е луд?", заяви Жупе.
Елисейският дворец също насърчи либийците да се присъединят към опозицията,
предаде АФП.
"Можем да се гордеем с постигнатото. Срещата на високо равнище в Париж бе организирана за 48 часа в подкрепа на либийския народ. Тя бе спешна, защото Бенгази бе обкръжен от танковете на Кадафи", се казва в декларация на френското президентство.
"Оттогава успяхме да ограничим значително цивилните жертви и да разхлабим хватката над Бенгази. Успяхме и значително да намалим военните възможности на Кадафи. Останалото е работа на либийския народ - единствен той трябва да определи бъдещето си и да избере своите ръководители", се казва в декларацията.
"Приканваме всички в Триполи, които продължават да следват Кадафи, да помислят за бъдещето си в светлината на резолюция 1973, която налага санкции срещу режима и гласи, че Международният наказателен съд ще разследва насилието в Либия.
Съдът следи и наблюдава случващото се. Имаме списък с имена, който може да се удължи", се казва още в декларацията на френското президентство.
Междувременно тази нощ международната коалиция извърши
нови въздушни удари
срещу Триполи, съобщи телевизия "Ал Джазира".
Експлозии са били чути в югозападната част на столицата около полунощ. Не се уточнява кои са били мишените на въздушните нападения.
Приближени на Муамар Кадафи са установили контакти с правителството на САЩ,
за да потърсят изход от кризата в Либия, съобщи съветникът на президента Барак Обама - Денис МакДоноу, цитиран от АФП.
"Не бих се изненадал, ако някои, под силен натиск, са направили опит за установяване на контакти, търсейки вратички за изход. Няма обаче да навлизам в подробности", каза пред телевизия Ем Ес Ен Би Си МакДоноу.
Друг висш американски служител казал пред АФП, че през последните дни няколко либийски представители са потърсили контакти с Държавния департамент.
Сред тях били министърът на външните работи Муса Куса и Абдула Сенуси, зет на Кадафи и ръководител на една от разузнавателните служби.
Държавният секретар Хилари Клинтън предрече на 19 март, когато започнаха въздушните удари срещу Либия, че ще има дезертьори от лагера на Кадафи.
Вчера тя каза, че приближени на либийския диктатор са потърсили контакти в чужбина, за да търсят изход от конфликта.
Министърът на отбраната Робърт Гейтс допусна вчера, че приближени Кадафи ще продължат да дезертират от неговия лагер.
Френското президентство обяви, че е най-добре за командването на военната операция на международната коалиция срещу Либия
да бъдат използвани съществуващите генерални щабове на НАТО,
вместо да бъдат измисляни други, предаде АФП.
"Можем да предвидим различни възможни сценарии за командване на тази операция. Най-удобният е да използваме онова, което съществува, защото то има заслугата да бъде оперативно", се казва в декларация на Елисейския дворец.
"Това поискаха всички европейски страни в НАТО, които пожелаха да участват. Те са много и всеки ден още страни изразяват готовност да се включат", гласи декларацията, в която са назовани Дания, Холандия и Испания.
"Дали това създава проблем за арабските страни? Не, при условие че има внимателна политическа преценка на военните действия", се посочва в декларацията на Елисейския дворец, цитирана от АФП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!