Около 10 хил. души са убити и 50 хил. ранени в Либия от началото на конфликта, съобщи в Рим италианският външен министър Франко Фратини, като се позова на ръководителя на либийския Преходен национален съвет Мустафа Абдел Джалил.
Италианският външен министър обещал на либийския гост, че италиански болници могат да приемат повече тежко ранени либийци.
Той напомни, че миналата седмица 25 ранени либийци са били пренесени със специален самолет на италианските военновъздушни сили и настанени за лечение в болница в Ломбардия.
Фратини каза, че Италия има готовност да помогне на либийските бунтовници, като им изпрати още лекари и медицински сестри.
Италиански медици работят в пристанищния град Мисрата, обсаден от войски на Кадафи, отбелязва АФП.
На следващата среща на контактната група за Либия, която ще се състои през първата седмица на май в Рим, ще бъде обсъден въпросът за продажбата на либийски петрол от бунтовниците, с приходите от който да бъде финансирана борбата срещу Кадафи, добави Фратини.
Световната програма на ООН по прехраната заяви днес, че е
започнала да доставя храни за цивилното население
по новия хуманитарен коридор към Западна Либия, предаде Ройтерс.
Конвой от осем камиона с 240 т пшенично брашно и висококалорични бисквити е навлязъл вчера в Либия през границата с Тунис.
Според агенцията на ООН продуктите ще стигнат за почти 50 хил. души за 30 дни.
Тя заяви, че съгласува усилията си с всички заинтересовани страни, за да се гарантира, че засегнатото от военните действия цивилно население не гладува.
Изпратените храни ще бъдат разпределени главно сред жени и деца в Триполи, Зинтан, Йефрин, Налут, Мезда, Рейба и Зауия с помощта на Либийския Червен полумесец.
Европейският съюз подготви план за разполагане на войски в Либия, но се нуждае от одобрението на ООН, за да пристъпи към действия, които биха били
най-рискованата и противоречива мисия, предприемана от Брюксел,
пише британският в. "Гардиън".
Идеята е силите, наброяващи не повече от 1000 военнослужещи, да бъдат изпратени със задача да гарантират доставките на хуманитарни помощи.
Те няма да участват в бойни действия, но биха имали право да прибегнат до въоръжена сила, ако има заплаха за тях или за хуманитарните доставки, отбелязва изданието.
За да приведе в действие разработения план, ЕС трябва да получи искане за военна мисия от Службата на ООН за координация на хуманитарните въпроси.
Валъри Еймъс, която оглавява службата, обаче е заявила в неофициални разговори с европейски лидери, че засега не възнамерява да отправя подобно искане и желае да проучи всички възможности за цивилни хуманитарни операции, преди да потърси военна помощ, посочва вестникът.
Според дипломати, цитирани от "Гардиън", върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Катрин Аштън полага усилия да получи съгласието на ООН за военната мисия под силния натиск на Франция, която е ревностен поддръжник на идеята за развиване на европейска политика в областта на отбраната и сигурността.
Войските на Кадафи може да превземат Мисрата до няколко дни,
ако НАТО не засили подкрепата си за обсадените бунтовнически сили в града, заяви опозиционен говорител, цитиран от "Гардиън".
По думите му от три дни не е имало натовски бомбардировки по позициите на правителствените войски, които обсаждат Мисрата от три страни.
Според медици в града има остър недостиг на бебешки храни, пелени, лекарства за онкологични, бъбречни, сърдечносъдови и психични заболявания. За момента още има обезболяващи лекарства, но и те скоро ще свършат.
Мисрата се нуждае от помощ и медицински доставки, "но Кадафи ни изпраща само минометни снаряди, касетъчни бомби и танков обстрел", каза лекар, цитиран от "Гардиън".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!