Либийският лидер Муамар Кадафи е готов доброволно да се оттегли от властта, ако опозицията изпълни три негови условия.
Това пише днес панарабският вестник "Аш Шарк ал Аусат", който се позовава на свои източници в Бенгази, предаде ИТАР-ТАСС.
Първото и основно условие на Кадафи е властта да премине у сина му Сейф ал Ислам за определен период време, докато бъде избран нов лидер.
Самият Кадафи не желае да напуска в никакъв случай родината си и ще заема "символичен пост", гласи второто му условие.
Третото е церемонията по предаването на властта да се състои "с почести" и при гаранции за неговата и на близките му сигурност.
Според вестника всички тези условия били
приемливи за лидерите на опозицията,
тъй като положението на въстаниците по фронтовете не е много добро.
"Аш Шарк ал Аусат" твърди, че опозицията ще може много по-лесно да се споразумее със Сейф ал Ислам, отколкото с баща му.
Вестникът цитира неназован източник от обкръжението на либийския лидер, че самият Кадафи "като никога досега е склонен да търси политическо решение на кризата".
В началото на месеца в. "Ню Йорк Таймс" писа, че поне двама от седемте
синове на Кадафи предлагат преход
към конституционна демокрация, която ще включва свалянето на баща им от власт.
Сейф и Саади "искат да продължат промяната на страната" без баща си, казал пред "Ню Йорк таймс" техен приближен, пожелал анонимност поради страх от репресии.
По думите му двамата са разрушили толкова много стени в борбата си със старата гвардия, че "ако продължат, бързо ще вдигнат страната". Освен това единият от двамата - Сейф или Саади - много пъти бил казвал: "Исканията на въстаниците са и мои".
Опозицията в Либия отхвърли идеята за преход под ръководството на някой от синовете на Кадафи. Европейският съюз също заяви, че би било неприемливо Кадафи да бъде наследен от някой от неговите синове.
Междувременно НАТО потвърди позицията си, че
няма военно решение на конфликта в Либия.
"Надяваме се, че срещата на международната контактна група в Доха може да помогне за политическо решение. Очевидно няма военно решение, следователно ние трябва да поставим началото на политически процес", заяви от Катар генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен преди началото на срещата на контактната група.
Германският министър на външните работи Гидо Вестервеле изрази по-рано същата позиция.
Целта на заседанието е да се определи какво ще означава политическо решение на кризата, близо четири седмици след началото на военната операция в Либия с мандат на ООН за защита на цивилното население.
Разногласията между участниците проличаха преди нейното начало - Италия подкрепи идеята за въоръжаване на либийските бунтовници, а Белгия се обяви против.
В Доха са представени двайсетина държави и организации. Сред участниците са генералните секретари на ООН Бан Ки-мун и на НАТО Андерс Фог Расмусен, председателят на Комисията на Африканския съюз Жан Пинг, министрите на външните работи на Германия Гидо Вестервеле, на Великобритания Уилям Хейг, на Франция Ален Жупе, на Италия Франко Фратини и на Турция Ахмет Давутоглу. САЩ са представени от зам.-държавния секретар за политическите въпроси Уилям Бърнс, а либийските бунтовници - от Махмуд Джибрил, който отговаря за външните отношения на Преходния национален съвет (ПНС).
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!