По време на обсадата на либийския град Мисрата верните на Муамар Кадафи войски качвали деца върху танковете, за да попречат на НАТО да ги атакува, се казва в доклад на американската организация "Лекари за човешки права" (PhysiciansForHumanRights.org), огласен днес.
Правозащитниците твърдят, че това е само едно от посегателства, извършени от хората на полковника.
Те били отговорни още за изнасилвания на момичета, често едва 14-годишни, убийства, изчезване на хора и други военни престъпления.
Докладът "Свидетелства за военни престъпления: факти от Мисрата, Либия" (Witness to War Crimes: Evidence from Misrata, Libya) се основава на интервюта с 54 жители на града, направени през юни.
Четирима очевидци твърдят, че силите на Кадафи са
задържали 107 цивилни и са ги използвали като жив щит,
за да запазят боеприпасите си от натовските атаки южно от Мисрата, се казва в доклада.
Местен човек разказал пред "Лекари за човешки права", че войниците на Кадафи принудили двете му малки деца да се качат върху танк и предупредили заплашително семейството: "Ще стоите тук и ако НАТО ни атакува, ще умрете и вие."
Силите на Кадафи са атакували и няколко линейки, въпреки че на тях ясно личал знакът на Червения кръст. Най-малко един от шофьорите е бил измъчван.
Свидетелите разказват, че военни на либийския лидер са нахлули в санаториум в Мисрата и са отвлекли 36 души, предимно инвалиди и възрастни хора, чиято съдба още е неизвестна.
Едно от училищата на Мисрата било превърнато от военните в затвор. Там били откарвани жени и момичета, които били изнасилвани.
Войниците на Муамар Кадафи имали заповед да пречат на достъпа на хуманитарна помощ до Мисрата и да накарат населението на града да гладува.
Посегателствата, за които събрахме доказателства в Мисрата, са
сред най-крещящите военни престъпления и престъпления срещу човечеството,
за които съм чувал в Либия, каза зам.-директорът на "Лекари за човешки права" Ричард Солом.
В доклада не се говори за предполагаеми военни престъпления в Мисрата, приписвани на бунтовниците или на НАТО.
Мисрата се разбунтува срещу режима на Кадафи на 19 февруари. Градът с население от половин милион души преживя седмици на тежка обсада и на масиран обстрел. Обсадата приключи на 10 април.
Около 50 хил. души са убити от началото на въстанието
против властта на Кадафи, заяви днес полковник Хишам Бухагиар, командващ бунтовническите войски, цитиран от Ройтерс.
"В Мисрата и Злитан бяха убити между 15 и 17 хил., много жертви бяха дадени и в Джебел Нафуса (Западните планини). Освободихме около 28 хил. затворници. Предполагаме, че всички, които се водят безследно изчезнали, са мъртви", добави той.
Междувременно медиите съобщиха, че при щурма миналата седмица на резиденцията на Кадафи в Триполи е бил открит огромен брой германски автомати, въпреки че германското правителство не е дало разрешение за продажбата на подобни оръжия на режима.
Автоматите са модел G36 - стандартен за германските военни, съобщават в. "Щутгартер нахрихтен" и телевизия А Ер Де. Засега не е ясен точният брой на откритите оръжия, нито как, кога и откъде са били доставени, но според съобщенията те са произведени от германската компания "Хеклер и Кох."
Според антивоенния активист Юрген Греслин имало основателни подозрения, че компанията или нейни посредници са доставили незаконно огромна пратка автомати G36 на режима на Кадафи.
Вчера комитетът по санкциите на ООН одобри искането на Лондон да деблокира либийски авоари в размер на 950 млн. лири (1,55 млрд. долара), намиращи се в британски банки като част от замразените авоари на бившето правителство на Муамар Кадафи.
Тези авоари бяха замразени в британски банки по силата на санкциите на ООН.
Днес италианският министър на външните работи Франко Фратини обяви, че страната му деблокира половин милиард евро либийски авоари. Това е със 150 млн. евро повече от 350-те млн. евро, за които италианското правителство съобщи миналата седмица, че ще предостави на политическия орган на либийските бунтовници - Преходният национален съвет (ПНС).
На 26 август Съветът за сигурност на ООН одобри инициативита на САЩ за деблокиране на 1,5 млрд. долара либийски авоари в американски банки.
Във френските банки пък има замразени либийски авоари на стойност 10,9 млрд. долара, съобщи френското президентство.
Това е първата информация от Париж за стойността на замразените либийски средства в страната, отбелязва в. "Фигаро" в електронното си издание. Според "Банк дьо Франс" (Banque-France.fr) обаче 25% от либийските фондове са изчезнали в началото на годината.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!