Поне двама от синовете на либийския лидер Муамар Кадафи предлагат преход към конституционна демокрация, която ще включва свалянето на баща им от власт, пише в. "Ню Йорк Таймс".
Предложението хвърля нова светлина върху вътрешната динамика в семейство Кадафи по време, когато полковникът много разчита на седемте си синове.
Лишен от един от най-доверените си хора заради бягството на Муса Куса и изолиран десетилетия наред от опити за преврат и вътрешни раздори, той гледа на синовете си като на близки съветници и военни командири, пояснява изданието.
Но въпросният мирен план подчертава и
различията между синовете на Кадафи -
докато Сейф и Саади клонят към западния стил на икономическо и политическо отваряне, други двама - Хамис и Мутуасим - са определено хардлайнери.
Хамис ръководи страховита милиция, която се занимава с потискане на вътрешни размирици.
Мутуасим, който е съветник по националната сигурност, е смятан за конкурент на Сейф да наследи властта от баща си. Докато Саади - футболист, военен и бизнесмен - твърдо подкрепял плана.
Сейф и Саади "искат да продължат промяната на страната" без баща си, казал пред "Ню Йорк таймс" техен приближен, пожелал анонимност поради страх от репресии.
По думите му двамата са разрушили толкова много стени в борбата си със старата гвардия, че "ако продължат, бързо ще вдигнат страната".
По думите на източника единият от двамата - Сейф или Саади - много пъти бил казвал:
"Исканията на въстаниците са и мои"
Но дипломат, запознат с мирния план, твърди, че дискусиите по него са в първоначална фаза, подчертава "Ню Йорк таймс".
Въпреки признаците за вътрешни разногласия изглежда полковник Кадафи продължава да е убеден, че въстанието е плод на външна конспирация на ислямистки радикали и жадни за петрола западни сили, казва дипломатът.
А въстаниците продължават да настояват за отстраняване от властта на Муамар Кадафи и синовете му, припомня вестникът.
Преходният национален съвет (ПНС), представляващ опозицията в Либия,
отхвърли идеята за преход под ръководството на някой от синовете на Кадафи,
предаде АФП.
"Съветът категорично отхвърля тази идея - заяви говорителят на ПНС Шамсидин Абдулмолах в Бенгази - бастиона на бунтовниците в Източна Либия. - Кадафи и синовете му трябва да си тръгнат преди началото на каквито и да било дипломатически преговори".
Европейският съюз също заяви, че би било неприемливо Кадафи да бъде наследен от някой от неговите синове.
"Позицията на ЕС е много ясна - режимът на Кадафи загуби цялата си легитимност и трябва да си отиде... Доколкото зная, неговите синове са в режима", коментира Майкъл Ман - говорител на върховния представител на съюза за външната политика Катрин Аштън, цитиран от ДПА.
Говорителят на Аштън подчерта, че ЕС иска "волята на либийския народ да бъде уважена". "Искаме да видим преход към демократично бъдеще за страната", призова той.
Пратеник на Кадафи се срещна снощи в Атина с гръцкия премиер
Георгиос Папандреу, за да му предаде послание от либийския лидер, съобщи Асошиейтед прес, като се позова на официални източници.
Абдел Ати ал Обейди, бивш либийски премиер и сегашен и.д. външен министър разговаря с Папандреу, съобщи гръцкото министерство на външните работи, но не разкри съдържанието на разговора, нито къде е срещата.
Папандреу обсъди либийската криза с британския премиер Дейвид Камерън в петък, с катарския премиер шейх Хамад Бин Джабер ал Тани в събота и с турския премиер Реджеп Тайип Ердоган в неделя, припомня агенцията.
Гърция има традиционно добри отношения с Либия и с Кадафи,
при когото Папандреу бе на посещение миналото лято.
Друг либийски пратеник посети Атина през март за разговори във външното министерство преди срещата на ЕС за ситуацията в Либия.
Режимът на Кадафи търси решение на конфликта в страната, заяви по-късно гръцкият външен министър Димитрис Друцас.
Абдел Ати Обейди ще пътува в понеделник до Турция и след това до Малта. Посещението му в Атина е по молба на либийските власти.
Папандреу пък е разговарял с либийския си колега по телефона в събота.
Ние повторихме ясното послание на международната общност, се отбелязва още в изявлението на Друцас: става дума за пълно съобразяване с прилагането на резолюциите на ООН, незабавно прекратяване на огъня, край на насилието и на действията на война, особено насочените срещу цивилното население в Либия.
Представител на гръцкото правителство посочи, че
Гърция би могла да играе основна роля
при намирането на политическо решение на конфликта в северноафриканската страна.
Междувременно бившият външен министър и председател на Общото събрание на ООН Али Трейки се превърна в поредния представител, напуснал Кадафи след заминаването за Великобритания на външния министър и защитник на режима Муса Куса дни по-рано.
САЩ приеха искането на НАТО да
удължат с 48 часа участието си във въздушните удари
на коалицията срещу Либия, предаде Асошиейтед прес.
Първоначално бе предвидено САЩ да се оттеглят от военните действия срещу Либия в събота и тяхната роля да поемат Великобритания, Франция и други съюзници от НАТО.
Според съобщение на говорителката на НАТО Оана Лунджеску заради лошите атмосферни условия през последните няколко дни Северноатлантическият съюз е поискал САЩ да удължат до понеделник участието си в операцията срещу Либия.
Американските бойни самолети ще продължат да извършват нападения срещу сили на Кадафи и обекти в Либия до довечера.
Висш американски военен каза, че гъстите облаци над Либия в последните дни от изтеклата седмица са наложили намаляване на въздушните удари.
Американски депутати предупредиха вчера, че съюзниците трябва да разполагат с
повече информация за бунтовниците,
които искат да свалят Муамар Кадафи, преди САЩ да вземат решение дали да им доставят оръжия, посочва АП.
Знаем, че те са против Муамар Кадафи и искат да го свалят от власт, но не знаем какви са целите им, каза конгресменът републиканец Майк Роджър, председател на комисията по разузнаването към Камарата на представителите.
Засега ние наистина не знаем кои са водачите на бунта, каза водачът на демократическото мнозинство в Сената Хари Рийд.
МВнР призовава българските граждани, които все още пребивават в Либия, да напуснат страната.
Днес в пристанището на Триполи ще акостира украинският десантен кораб "Константин Олшански". Капацитетът му е около 500 души. От Външното министерство предупреждават, че това вероятно е
последната възможност за организирана евакуация от Либия
Контакти с посолството на Република България в Триполи:
Адрес: 5-7, Salma Ben Al Ukua St, Tripoli
Централа: + 218 21 360 9988, + 218 21 360 5625
Факс : +218 21 3609990
Румен Петров, временно управляващ посолството: + 218 (0) 91 447 1661
Евгени Паралингов : + 218 (0) 92 527 37 45.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!