Вярваме в единна, не в разделена Либия, заяви френският президент Никола Саркози, който произнесе реч пред многобройните либийци, събрани на площад "Тахрир" в Бенгази.
Британският премиер Дейвид Камерън, който също бе на площада, изпълнен с френски и британски знамена, заяви, че е изключително да се намира в свободна Либия.
Обръщайки се към събралото се множество, френският президент заяви:
"Младежи на Бенгази, младежи на Либия, младежи на арабския свят, вие искахте мир, свобода, икономически прогрес. Франция ви уверява в своето приятелство и подкрепа."
Франция, Великобритания и Европа ще бъдат редом с либийския народ, обеща френският президент.
Муамар Кадафи остава заплаха, предупредиха Никола Саркози и Дейвид Камерън. Те увериха, че зад военната операция на Запада в Либия не стоят никакви сметки.
Саркози и Камерън станаха първите западни ръководители, посетили Либия
след като режимът на Кадафи бе свален миналия месец от бунтовниците с решаващата помощ на НАТО.
Бившият либийски лидер засега е неоткриваем. Франция и Великобритания изиграха заедно със Съединените щати решаваща роля за военната намеса в Либия.
"Необходимо е да продължим мисията на НАТО (в Либия), докато всички цивилни бъдат защитени и нашата работа бъде свършена", обяви Камерън на обща пресконференция със Саркози в Триполи.
Той обеща Западът да помогне на новите либийски власти да открият Муамар Кадафи и да го изправят пред правосъдието.
"Посланието към Кадафи и всички онези, които още го защитават с оръжия е според мен: "всичко свърши, откажете се, наемниците трябва да се приберат у дома", обяви Камерън.
"Кадафи е заплаха, има работа за довършване" в Либия, каза Саркози. Той призова да бъдат арестувани както бившият либийски лидер, така и всички останали представители на неговия режим, които са издирвани от международното правосъдие. Той призова всички държави, на чиято територия е възможно да има издирвани сподвижници на Кадафи, по-конкретно Нигер, да сътрудничат.
Зад западната намеса в Либия не стоят никакви сметки, увери френският президент. Той призова
експлоатирането на богатите петролни ресурси на Либия да бъде разпределено чрез търгове,
както във всички правови държави. "Естествено, ангажиментът в подкрепа на либийския народ не е приключен. Докато мирът бива заплашван, Франция ще остане до вас", обяви Саркози.
Той даде това обещание пред двамата висши ръководители на новата власт в Либия - Преходният национален съвет (ПНС) - Мустафа Абдул Джалил и Махмуд Джибрил, които присъстваха на пресконференцията.
"Казахме на ПНС, че либийците трябва сами да построят своето бъдеще, това не е наша задача", отбеляза Саркози.
Чуждестранните съюзници по време на войната ще имат приоритет в сключването на бъдещи сделки
със страната, съобщи Мустафа Абдел Джалил. ПНС предупреди, че вече действащите договори ще бъдат преразглеждани, за да се провери за корупция.
Джалил каза още, че няма предишни споразумения със "съюзниците и приятелите на ПНС". "Като вярващи мюсюлмани обаче ние оценяваме техните усилия и те ще имат приоритет в условия на прозрачност", допълни той.
Джалил уточни, че вече сключените договори с правителството на Кадафи ще бъдат преразгледани за корупция.
"Ние спазваме предишните договори, всички законни договори, но те ще бъдат преразгледани тези договори заради възможна корупция. Като член на предишното правителство, добре знам, че тези цени са много по-високи от световните", каза Абдел Джалил.
Френският президент посвети своето посещение в Либия на "всички онези, които се надяват на свободна Сирия". "Мечтая младите сирийци да имат същите възможности като младите либийци" и да могат да кажат: "демокрацията - това е за нас", каза той.
Саркози и Камерън пристигнаха поотделно в Триполи към 10.30 ч. сутринта, придружавани от двамата министри на външните работи - Ален Жупе и Уилям Хейг.
Те посетиха първо болница в либийската столица, където бяха посрещнати с голяма радост. По-късно Саркози и Камерън отидоха в Бенгази - исторически бастион на противниците на Кадафи в Либия.
След като двамата пристигнаха в Триполи, британски правителствен говорител заяви, че
Лондон ще деблокира още 600 млн. британски лири (944 млн. долара) от замразените либийски авоари.
Говорителят каза, че Великобритания ще размрази средствата, за да помогне на преходните либийски власти, които имат нужда от пари за заплати на работниците от държавния сектор и на полицейските сили.
Британското правителство заяви още, че ще помогне на Либия да се справи със запасите от химическо оръжие и мини, останали от времето на Муамар Кадафи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!