Русия призна днес политическия орган на либийските бунтовници - Преходният национален съвет (ПНС), за легитимната власт в страната.
"Русия си взима бележка от провъзгласената от ПНС програма за реформи, която предвижда изготвянето на нова конституция, произвеждането на общи избори и формиране на правителство", се отбелязва в изявление на руското министерство на външните работи.
В текста се подчертава, че Русия е установила дипломатически отношения с Либия на 4 септември 1955 г и "никога не ги е прекъсвала независимо от това какво правителство е било на власт в Триполи".
Русия приема за даденост, че сключените по-рано между Руската федерация и Либия договори и други взаимни задължения продължават да действат в отношенията между двете държави и ще се изпълняват добросъвестно, отбелязва още руското външно министерство.
Генералният директор на руската държавна компания "Рособоронекспорт" Анатолий Исайкин заяви на 17 август загубите на федерацията "от неосъществени договори и пропуснати възможности" за оръжия с Либия са в размер на 4 милиарда долара.
Русия призна ПНС за легитимната власт в Либия в деня, в който в Елисейския дворец в Париж ще се състои "Конференция на приятелите на Либия", която трябва да подготви бъдещето на страната след ерата Кадафи.
Москва ще бъде представена на форума от специалния пратеник на Кремъл за Африка Михаил Маргелов.
Русия, която е традиционен съюзник на Либия, отказа през юли да признае ПНС за единствената власт в страната.
Руският президент Дмитрий Медведев обаче даде да се разбере на 24 август, че страната му е готова да установи отношения с либийските бунтовници, ако те успеят да обединят северноафриканската държава.
Русия се въздържа при приемането от Съвета за сигурност на ООН на резолюция 1973, която позволи чуждестранната военна намеса в Либия през март тази година.
Впоследствие тя обаче започна да критикува остро прилагането на резолюцията от западните сили, макар че призоваваше Муамар Кадафи да се оттегли от властта. Същевременно
и Китай направи стъпка към признаването на бунтовническата власт
Пекин подчерта "значителната роля" на Преходния национален съвет на Либия за възстановяването на страната, без обаче да признае официално политическия орган на бунтовниците.
"Ние желаем да бъдем в тесен контакт (с ПНС) и да работим за напредъка на китайско-либийските отношения", посочи говорителят на китайското външно министерство Ма Чжаосю.
"Китай подкрепя твърдо международните усилия за възстановяване на стабилността в Либия и за преход във властта без сътресения и е готов да работи с международната общност, за да играе положителна роля в бъдещото възстановяване на Либия", добави той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!