Либия е готова да организира избори и да реформира политическата си система, но само собственият й народ може да реши дали лидерът Муамар Кадафи да остане на власт, заяви вчера правителствен говорител в Триполи, цитиран от Ройтерс и ИТАР-ТАСС.
Ние можем да имаме всякаква политическа система, да извършим всякакви промени: конституция, избори, всичко, но лидерът трябва да остане начело на страната, заяви Муса Ибрахим в отговор на въпрос за съдържанието на преговорите със Запада.
По думите на говорителя само Муамар Кадафи може да ръководи Либия в преходния период, като
гарант на единството на страната
"Кои сте вие, та да решавате какво трябва да правят либийците? Защо те (западните държави) не кажат: искаме либийският народ да реши дали либийският лидер трябва да остане или да си отиде, да реши дали да има друга политическа система или не", изтъкна говорителят.
Той увери, че правителството на Либия е готово да обсъди с големите държави политическото уреждане на кризата в страната и изрази съжаление за решението на Италия да подкрепи бунтовниците.
По-рано вчера италианският външен министър Франко Фратини обяви, че
Рим признава Преходния национален съвет на Либия
като "единствен легитимен събеседник" в страната и смята, че на предложенията за излизане от кризата в Либия, направени от режима на Кадафи, не може да се вярва.
Фратини заяви още, че либийският лидер и семейството му трябва да напуснат властта и че международната общност трябва да попречи на дипломатическите опити на режима на Кадафи да разбие нейното единство, съобщи Франс прес.
Великобритания смята да достави на либийските бунтовници комуникационно оборудване, но не оръжие, заяви британският външен министър Уилям Хейг, цитиран от Асошиейтед прес и ИТАР-ТАСС.
В изказване в Камарата на общините Хейг каза също, че ООН и ЕС може да помислят за отменянето на санкциите срещу някои членове на режима на Кадафи, ако те оттеглят подкрепата си за либийския диктатор.
Британският външен министър каза, че Лондон е отговорил на
молба за доставка на комуникационно оборудване,
отправена от бунтовнически лидери в Либия по време на срещи в Бенгази.
Той отбеляза, че собствените му опити да се свърже с бунтовниците били затруднени от тяхното лошо комуникационно оборудване.
Хейг отказа да уточни какво ще бъде доставяното оборудване, но увери, че то не е предназначено за подпомагане на международните въздушни удари или за насочване на оръжията, използвани от бунтовниците.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!