Силите на либийския лидер Муамар Кадафи стрелят с тежко оръжие по жилищни квартали в Бенгази - бастиона на бунтовниците, предаде АФП, като се позова на разкази на очевидци.
Те стрелят безразборно, твърди очевидецът, който се е свързал с агенцията по телефона и който описва случващото се като истинско клане.
Друг очевидец
разказва, че квартали в западната част на Бенгази са подложени
на масивен обстрел от силите на Кадафи.
На крайбрежието на града е бил извършен
морски десант
от верните на Кадафи сили, предаде ИТАР-ТАСС.
Телевизия "Ал Джазира" съобщи за въздушен удар по спортния комплекс в центъра на Бенгази, превърнат във военен лагер на опозиционните сили. Там се намират и либийският "Червен полумесец" и полевата болница.
Ожесточени сражения се водят във Фоуейя, на 5 км
от центъра на Бенгази. Силите на Кадафи
стрелят по бунтовниците
от бронетранспортьори и хвърлят по тях гранати,
разказват източници.
Хиляди хора избягаха днес от Бенгази заради насилието там.
Същевременно силите на Кадафи
напредват срещу град
Зентен
и подлагат на масивен обстрел околностите му, предаде АФП. Зентен е на 145 км югозападно от Триполи и е под контрола на опозицията.
Силите на Кадафи обстрелват от позиции, разположени южно от града. Жители на Зентен напускат панически града.
Щурмът е започнал тази нощ и тази сутрин танковете и картечници на силите на Кадафи са започнали да стрелят без прекъсване срещу Зентен, допълват очевидци. Според тях северно от града други войски на Кадафи за изстреляли и няколко ракети.
27 бунтовници са загинали при отблъскване на
офанзивата на правителствените сили в град
Мисрата
на около 200 км източно от Триполи, който все още е под контрола на опозицията, съобщиха бунтовници, цитирани от АФП.
Силите на режима навлязоха в центъра на
града, след което бяха отблъснати от бунтовниците, заяви
говорител на опозицията.
Властите използват
цивилни, включително жени и деца, като жив щит,
съобщи Ройтерс. Според агенцията тълпи от либийски граждани се събират около обектите в страната, които се очаква да бъдат нападнати от Франция.
По-рано тази сутрин бе съобщено за интензивни бомбардировки в югозападната част на Бенгази. Впоследствие силите на Кадафи влязоха в източните квартали на града, пробивайки отбранителните линии на бунтовниците, съобщи ИТАР-ТАСС. По улиците се водеха боеве. Нанесен бе ракетен удар по щаба на местния Комитет за отбрана.
Очевидци разказват за взривове в района на сградата на Преходния национален съвет (ПНС).
Полетите следвали един след друг, а противовъздушните сили на бунтовниците са свалили един от самолетите. Впоследствие обаче се оказа, че той е бил на опозицията.
Председателят на ПНС Мустафа
Абдел Джалил заяви пряко в телевизионния ефир, че
"човешките загуби са много големи".
Международната помощ за съжаление закъснява, изтъкна той.
Ръководителят на външнополитическия отдел на ПНС Али ал Исави призова Съвета за сигурност на ООН да побърза с изпълнението на резолюция 1973. "Необходимо е незабавно да бъде принуден Кадафи да прекрати огъня, за да се спаси мирното население", подчерта той.
Либийските правителствените сили пък твърдят, че са
били
нападнати от бунтовници
западно от Бенгази, предаде АФП, позовавайки се на официалната агенция Джана.
В съобщение на министерството на отбраната се казва, че "терористични банди са използвали хеликоптери и изтребител, за да бомбардират" прегрупираните въоръжени сили в явно нарушение на забранената за полети зона, въведена от Съвета за сигурност.
Това наложило въоръжените сили да отвърнат, за да се защитят, продължава източникът.
Днес френският президент Никола Саркози ще бъде домакин на
международна среща за либийската криза
на представители на Европейския съюз, ООН, Арабската лига и Африканския съюз.
Върховният представител на ЕС по външната политика Катрин Аштън обяви, че ще пътува за Париж, където се надява да се срещне с Бан Ки-Мун и със сигурност с Амр Муса от Арабската лига и Жан Пен от Африканския съюз.
Според Аштън парижката среща може да създаде "коалиция на желаещите", тоест коалиция на страните,
готови да осъществят военна операция
за налагането на зона, свободна от полети над Либия.
Френският постоянен представител в ООН Жерар Аро заяви, че очаква военните действия срещу Либия да започнат броени часове след международната среща.
Аро припомни, че САЩ, Великобритания и Франция са дали ултиматум на либийския режим да спазва обявеното прекратяване на огъня и са поставили съответните условия.
Успоредно с тази среща
съветът на НАТО също се събира днес на извънредно заседание,
на което ще бъдат разгледани военните планове за налагане на забранена за полети зона над Либия, предаде АП.
Очаква се най-висшият орган на алианса да издаде заповед за започване на операцията през уикенда. Източници заявиха, че военните подготвят последните подробности по плановете за разполагане на десетки изтребители-бомбардировачи, самолети за зареждане с гориво, хеликоптери и разузнавателни самолети в няколко военновъздушни бази в Южна Европа.
Световните сили нямат право да се намесват в Либия
и ще съжаляват, ако го направят, пък заяви днес Кадафи.
Пред журналисти в Триполи говорителят на министерството на външните работи Ибрахим Муса прочете "посланието на вожда на либийската революция до президента Барак Обама". В него Кадафи подчертава, че резолюция 1973 е неприемлива и заявява, че не води война със собствения си народ, а защитава Либия от бойците на "Ал Кайда".
"Либийците са готови да умрат за мен", заявява Кадафи в писмото до Обама.
Освен това либийският лидер е изпратил писмо и до ръководителите Великобритания и Франция и до генералния секретар на ООН, в което се отправят същите заплахи.
Всяка чуждестранна намеса ще обедини съседите на Либия около Кадафи, заяви либийският зам.-министър на външните работи Халед Каим в интервю за радио Би Би Си 4 и за южноафриканско радио.
Либийските военновъздушни сили са в базите си и спазват
прекратяването на огъня с бунтовниците, заяви още Каим.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!