Съветът за сигурност на ООН одобри инициативита на САЩ за деблокиране на 1,5 млрд. долара либийски авоари в американски банки, които бяха замразени по силата на две резолюции на ООН в началото на годината, предаде ИТАР-ТАСС.
Решението последва компромисното споразумение между САЩ и Южна Африка, която се противопоставяше на този ход с мотива, че това би означавало признаване на опозиционния Преходен национален съвет.
Решението на ООН разчиства пътя на САЩ да предадат парите на либийските бунтовници.
Според говорителката на Държавния департамент Виктория Нюланд размразените средства ще бъдат отпуснати на три транша от по 500 млн. долара.
Първият ще отиде за задоволяване на "неотложните хуманитарни нужди" на либийския народ.
Вторият ще послужи за изплащане на кредитите на ПНС, на първо място за финансиране на болниците и обектите на енергетиката.
Третият и последен транш ще бъде използван от ПНС за изплащане на разходите в областта на здравеопазването, образованието и спешните доставки на продоволствие за населението на Либия.
Преходният национален съвет на Либия се премества незабавно от Бенгази в Триполи, откъдето ще управлява страната, заяви на пресконференция в либийската столица представител на бунтовническия орган.
Обявявам началото на подновяването на дейността на изпълнителния ни офис в Триполи, каза Али Тархуни, който отговаря за финансовите и петролните въпроси в ПНС.
Според АП решението означава, че либийските бунтовници са уверени в контрола над столицата, която превзеха преди четири дни.
Междувременно телевизионна станция, вярна на Муамар Кадафи, съобщи, че натовски самолети бомбардират родния му град Сирт.
Телевизия "Ал Оруба" не цитира източник и не съобщи подробности по тази информация.
САЩ обаче се дистанцираха от усилията за залавяне на Муамар Кадафи, заявявайки, че нито те, нито силите на НАТО си поставят за цел да преследват укриващия се либийски лидер.
От Пентагона и Държавния департамент изтъкнаха чувствителността на Вашингтон към каквато и да е предполагаема промяна във военната мисия на НАТО в Либия по посока директно участие при смяната на режима.
Мисията на НАТО, съгласно мандата на ООН, е да се защитават либийските граждани, а не да бъде свален Кадафи, дори при положение че той е във фокуса на очевидно последната глава от свалянето от бунтовниците на режима му.
Нито САЩ, нито НАТО участват в това преследване, заяви говорителката на Държавния департамент Виктория Нюланд.
От своя страна говорителят на Пентагона полковник Дейв Лапан заяви: "Не говоря от името представителите на никоя друга държава... Самата НАТО обаче и САЩ като част от нея не участват", изтъкна той.
По-рано британският министър на отбраната Лиъм Фокс заяви, че алиансът подпомага усилията на бунтовниците да открият Кадафи.
Правителството на Кадафи е осъществило операция по лобиране в опит да спре бомбардировките на НАТО в Либия, съобщава британският в. "Гардиън", като се позовава на секретни документи, с които разполага.
Либийските управници смятали, че е вероятно частите на НАТО да предприемат пълномащабна инвазия или в края на септември или през октомври.
Откакто НАТО пое командването на въздушните удари в Либия на 31 март, негови самолети осъществиха над 20 000 излитания, включително 7 635 с нанасяне на въздушни удари. 16 кораба под командването на пакта също патрулират в Средиземно море за налагане на оръжейното ембарго на ООН.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!