Изстреляни около 110 ракети "Томахоук".
Информацията бе потвърдена от Пентагона.
Акцията започна в 18,45 ч. наше време, когатофренски бойни самолети стреляха и унищожиха четири танка
на либийските сили югозападно от Бенгази.
В операцията за спиране на настъплението на Кадафи срещу бунтовническите сили участват около 20 френски самолета в район от 100 на 150 км около източния град Бенгази.
В близките часове се очаква британски бойни самолети да бъдат в небето над Либия, съобщи Би Би Си.
Френският самолетоносач "Шарл де Гол" ще отплава към Либия утре, в момента се създава команден оперативен център.
Либийската държавна телевизия пък съобщи, че
западните държави нанасят удари по граждански цели
в Триполи, a френски военен самолет е бил свален над квартал на столицата. Франция отрече.
Медиите съобщават, че стотици поддръжници на Кадафи са се събрали на международното летище в Триполи, както и в района на резиденцията му в столицата "Баб ел Азизия", за да не допуснат бомбардирането им от страна на международните сили.
В същото време се съобщава за ожесточени боеве в Бенгази, Мисрата и Зентен. Либийският външен министър Муса Куса пък твърди, че режимът спазва напълно обявеното вчера прекратяване на огъня.
По-рано днес стана ясно, че няколко френски изтребителя "Рафал" са прелетели над "цялата либийска територия" на разузнавателна мисия.
Италиански самолети също са започнали наблюдателна мисия, съобщи телевизия "Ал Арабия".
Тези съобщения бяха направени преди приключване на международната среща
за либийската криза, на която бяха поканени представители на Европейския съюз, ООН, Арабската лига и Африканския съюз.
В специално изявление след нея домакинът - френският президент Никола Саркози, обяви, че военни самолети на Франция вече се намират във въздушното пространство над Либия, за да попречат на силите на Кадафи да бомбардират Бенгази.
Саркози съобщи, че представителите на международната общност са решили да използват
"всички възможни средства", и преди всичко военни,
за прилагането на резолюцията на ООН, предаде телевизия Си Ен Ен.
На срещата присъстваха представители на САЩ, ЕС, Канада, Йордания, Мароко, Катар, ОАЕ и Ирак, както и генералният секретар на Арабската лига Амр Муса, но нямаше представители на Африканския съюз.Решението е подкрепено от всички присъстващи.
Действията на международната общност са под мандата на ООН, който прие резолюция в четвъртък. ИТАР-ТАСС цитира представител на пресслужбата на НАТО, че засега алиансът не участва в международните усилия за Либия.
"Наш дълг е да помогнем на бунтовниците. Бъдещето на Либия е в ръцете на либийците", заяви Саркози.
Вратите на дипломацията ще бъдат отново отворени, когато агресията бъде прекратена, заяви още Саркози.
Кадафи може да избегне най-лошото, ако спазва резолюцията на ООН, увери френският президент.
Междувременно премиерът на Италия Силвио Берлускони заяви, че страната засега предоставя само свои военновъздушни бази, които да бъдат използвани в рамките на военната операция. Той предложи военната база в Неапол за команден център на интервенцията срещу Либия, съобщи агенция Ройтерс.
Американският президент Барак Обама заяви: "Народът на Либия трябва да бъде защитен. Готови сме да действаме, ще действаме бързо". Обама подчерта, че военната сила не е била първият му избор и да призна, че осъзнава рисковете на предприемането на военна акция. За пореден път той потвърди, че САЩ няма да изпращат сухопътни сили в Либия.
"Време е да действаме. Тези действия трябва да са бързи. Полковник Кадафи сам предизвика всичко като излъга международната общност", заяви британският премиер Дейвид Камерън.
Германският канцлер Ангела Меркел заяви, че световните сили са обединени по отношение на ситуацията в Либия, но Германия няма да вземе участие във военни действия срещу африканската държава, предаде агенция Ройтерс. В четвъртък Берлин се въздържа да подкрепи резолюцията на Съвета за сигурност.
Катар и няколко европейски държави, сред които Белгия, Холандия, Дания и Норвегия, са потвърдили, че ще участват в одобрената от ООН военна интервенция в Либия, съобщи АФП, като се позова на дипломатически източник.
Русия обаче изрази съжаление, че западни страни са решили да започнат военни действия в Либия, предадоха световните агенции, като цитираха говорителя на руското външно министерство Александър Лукашевич.
Междувременно генералният секретар на Организацията Ислямска конференция приветства днес резолюцията на СС на ООН и преди всичко практическите мерки срещу избиването на либийски народ, предаде АФП.
Организацията, в която членуват 57 страни с над един милиард мюсюлмани, препоръча на 8 март установяване на забранена за полети зона над Либия, но отхвърли всяка пряка военна намеса.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!