Ако силите на Муамар Кадафи предприемат бомбардировка и сухопътна атака срещу контролирания от бунтовниците Бенгази, това ще доведе до огромен брой цивилни жертви, предупреди генералният секретар на ООН Бан Ки-мун, цитиран от ДПА.
"Убийството на невъоръжени мирни граждани е престъпление срещу човечеството и отговорните за него ще трябва да отговарят пред правосъдието.
Насилието трябва да спре", заяви той, цитиран от Франс прес, при посещение в Гватемала за среща на президентите на страните от Централна Америка, посветена на сигурността.
Офанзива срещу такъв градски център
би изложила на голям риск живота на много мирни граждани,
каза говорителят на ООН Мартин Несирки.
Генералният секретар призовава всички страни в конфликта да пристъпят към незабавно примирие и да спазват резолюция 1970 на Съвета за сигурност.
Съветът се събра отново днес в Ню Йорк, за да изработи проeкторезолюция за налагане на забранена за полети зона над Либия и засилване на санкциите срещу Кадафи и режима му.
Френският президента Никола Саркози изпрати до 15-те членове на съвета писмо, в което ги призова да поемат своята отговорност и да подкрепят инициативата, съобщи френското правителство.
"Заедно можем да спасим мъченическия народ на Либия. Това сега е въпрос на дни и дори часове", посочва Саркози.
Проекторезолюцията настоява за
забрана на полетите в либийското въздушно пространство,
за да бъдат защитени цивилните, а също за отнемане на либийската пътническа авиокомпания "Либиън еър" на възможността да каца, излита или прелита над територията на други страни.
Тя ще упълномощи членовете на ООН да вземат всички необходими мерки да се гарантира спазването на забраната и да се предотврати използването на самолети за въздушни атаки срещу цивилното население.
Резолюция 1970, която беше приета единодушно на 26 февруари, вече наложи оръжейно ембарго на Либия и забрана за пътуване и замразяване на авоарите на Кадафи, членове на семейството му и на високопоставени либийски представители.
Перспективата от смъртоносна обсада на бунтовническата крепост Бенгази доведе до
впечатляваща промяна в тона на администрацията на президента на САЩ
Барак Обама, която сега вече призовава ООН да разреши въздушно бомбардиране на либийските танкове и тежка артилерия в опит да се спре напредването на лоялните на полковник Муамар Кадафи войски, пише в. "Ню Йорк таймс".
Администрацията на САЩ остава дълбоко нежелаеща да се въвлече във въоръжен конфликт в още една мюсюлманска страна, но въпреки това подкрепя резолюция, която би дала на страните от международната общност многобройни варианти за помощ на либийските бунтовници, отбелязва вестникът.
Представители на администрация, които седмици наред обсъждаха забранена за полети зона, стигнаха до извода, че подобна стъпка сега би била твърде недостатъчна и твърде закъсняла.
Това предполага по-агресивни мерки, наречени от някои военни анализатори "забранена за движение на моторни превозни средства зона" (no-drive zone), за да се попречи на полковник Кадафи да придвижи танкове и артилерия в Бенгази.
Международната общност трябва спешно да реагира на смазването на опозицията от силите на Кадафи, заяви вчера в Кайро държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън, цитирана от ИТАР-ТАСС.
Тя
изключи възможността за едностранна намеса на САЩ
Според нея, каквото и решение да вземе Съвета за сигурност, то трябва да включва арабско участие.
Има опасност "прозорецът" за въвеждане на забранена за полети зона над Либия скоро да се затвори и международната общност да се окаже пред свършен факт, заяви вчера във Вашингтон френският генерал Стефан Абриал, оглавяващ Съюзното командване на НАТО по трансформацията, предаде Франс прес.
Алиансът може да бъде приведен в готовност веднага, щом получи (ако получи) мандат да се намеси, отбеляза Абриал, припомняйки, че това може да стане само с резолюция на Съвета за сигурност на ООН и колективно решение на 28-те страни от НАТО.
Липсата на яснота дали САЩ и европейските нации ще се намесят увеличи вероятността одързостилият се Кадафи, за когото Обама каза, че трябва да напусне властта, скоро да си възвърне пълния контрол над Либия и да накаже тези, които въстанаха срещу него през последните седмици, пише в. "Вашингтон пост".
Кадафи е разбрал, че авиацията му е абсолютно неефикасна и
използва артилерия заради психологическия ефект
върху зле обучените въстаници, твърди Гари Ли от Международния институт за стратегически изследвания в Лондон.
Артилерия бе използвана от елитните батальони, командвани от Камис - син на полковник Кадафи. Според Ли, те може да бъдат хвърлени в бой, за да върнат Бенгази под контрола на режима съвместно с бригадата "Саади", наброяваща от 3000 до 4000 войници.
Бригадата "Саади" може да се окаже недостатъчна, защото разполага с по-малко коли от бригадата "Камис", и Кадафи може би ще трябва да извика и други подкрепления, обясни Ли.
Друг експерт от института - Бен Бари, очаква щурмът срещу Бенгази да започне "до 5-10 дни".
Режимът вероятно ще се опита да бомбардира града с надеждата въстаниците да бъдат сломени, посочи той.
"Ако обаче въстаниците издържат - градската зона по принцип е
благоприятен фактор за тях, режимът може да реши да обкръжи града",
добави Бен Бари.
В интервю за френския в. "Фигаро" Муамар Кадафи изключи диалог с бунтовниците, които смята за агенти на "Ал Кайда".
"Това не са хора, с които можеш да планираш диалог, понеже "Ал Кайда" не влиза в диалог с никого. Ако светът иска да разговаря с "Ал Кайда", да влезе в диалог с Бин Ладен", каза либийският лидер.
Моя грижа е
да освободя населението от въоръжените банди, завзели Бенгази,
казва в интервюто Кадафи, след като ден по-рано заяви, че е решен да смаже враговете на режима.
Ако използваме сила, за един ден ще си върнем контрола над страната, твърди той.
Същевременно Международният комитет на Червения кръст и организацията "Лекари без граници" обявиха, че вчера са изтеглили персонала си от Бенгази.
Борбата против тиранията продължава, без значение промяната в ситуацията,
заяви представителят на опозицията Ахмед Джибрил в Бенгази, където са базирани понастоящем бунтовниците.
"Ще продължим да се борим срещу диктатора Кадафи с всички налични средства, дори ако той спечели войната. Евентуална негова победа обаче е малко вероятна", добави той.
Синът на диктатора - Сейф ал Ислам, пък заяви, че Бенгази ще бъде превзет за 48 часа.
Междувременно верните на Кадафи войски си възвърнаха контрола над град Адждабия. Така на практика Бенгази, втори по големина град в Либия след столицата Триполи, се явява последният бастион на обявилите война на режима.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!