Целта на съюзническата кампания в Либия е да окаже системен натиск върху либийския лидер Муамар Кадафи, така че той "в крайна сметка да се оттегли" от властта, заяви президентът на САЩ Барак Обама в интервю за американските национални телевизии, предаде Ройтерс.
Обама подчерта, че военният натиск и международните санкции са "отслабили изключително" Кадафи.
В момента по-голямата част от Либия е извън неговия контрол, отбеляза американският президент.
Той заяви, че САЩ трябва да засилят дипломатическия и политическия натиск върху Кадафи, но подчерта, че е твърде рано да се преговаря с полковника за евентуалното му оттегляне, предаде Асошиейтед прес.
В интервюто президентът отправи сигнал и към близкото обкръжение на Кадафи.
"Свидетели сме на това, че кръгът около Кадафи осъзнава, че примката се затяга, че дните им може би са преброени и ще им се наложи да обмислят какви стъпки ще предприемат оттук нататък, каза Обама.
Той отбеляза също, че САЩ не изключват възможността да предоставят военна техника на либийските бунтовници, които се сражават със силите на Кадафи.Не потвърждавам, но и не отхвърлям този вариант, заяви Обама.
Американският президент потвърди, че вече се е съгласил да предостави "несмъртоносна" помощ на бунтовниците, като комуникационна техника, медикаменти и евентуално транспортни средства.
Ще разгледаме всички варианти за осигуряване на подкрепа на либийската опозиция, за постигнем преход към една по-мирна и по-стабилна Либия, подчерта Обама.
Той добави, че политиката му към Либия не бива да се разглежда като част от "доктрината Обама" и че всяка държава в региона е различна. Въпреки че в Либия беше употребена сила, "това не означава, че ще започнем да използваме военни средства, за да налагаме определени форми на управление", посочи президентът на САЩ.
Венецуелският президент Уго Чавес призова правителствата от Южна Америка да застанат единни "срещу военната интервенция в Либия", която извършват САЩ и техните съюзници, предаде ИТАР-ТАСС.
Можем смело да говорим за нова форма на колониализъм - дързък и жесток, заяви Чавес, след като пристигна на посещение в Буенос Айрес.
Днес САЩ и техните съюзници от НАТО и ООН чувстват, че имат
пълна свобода да извършват бомбардировки срещу държави
под предлог, че защитават народа, докато всъщност се стремят да свалят правителството, каза още той.
Подобна критика към военните операции в Либия отправи и президентката на Аржентина Кристина Фернандес де Кирхнер. Тя заяви, че когато вижда как "центърът на т. нар. "цивилизация" продължава да решава разногласията с бомбардировки", изпитва гордост от това, че е латиноамериканка.
Тя заяви още, че Южна Америка, на която Западът винаги е гледал с известна доза високомерие, демонстрира по-големи успехи в икономическата и социалната сфера.
Кирхнер добави, че лидерите на южноамериканските държави са единни в стремежа си да продължат да се борят за свобода и равенство в региона, в който царят мир и спокойствие, а Чавес изрази увереност, че "в Южна Америка никога повече няма да има войни и държавни преврати".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!