Страните от НАТО са се споразумели в началото на следващата седмица алиансът да поеме военното командване на интервенцията в Либия.
Мисията ще се управлява от турската военна база в Измир. Очаква се през следващите 72 часа алиансът изцяло да поеме ръководството на операцията.
Това съобщиха турски информационни източници, които цитираха генералния секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен.
Командващ операцията ще бъде американският адмирал Самюъл Локлиър, който ръководи и американските военноморски сили в Африка и в Европа.
НАТО ще се заеме изключително с въпросите на военното планиране,
командването и координацията на действията, а политическото управление на операциите ще се осъществява от специално създадена контактна група на страните от коалицията, в която може да влязат и представители на арабски държави.
Ролята, съставът и равнището на участниците в групата ще бъдат определени на среща в Лондон на 29 март.
Военната база в Измир ще бъде команден център само на операциите над забранената за полети зона, но няма да се ползва за евентуални други операции срещу Либия, отбелязват турските източници. Засега не е известно дали други бази, освен Измир и най-вече американската военновъздушна база Инджирлик ще бъдат използвани в операцията.
Според информация на ИТАР-ТАСС участниците в коалицията са постигнали компромис със страните от НАТО, които предпочитат да се въздържат от преки военни действия в Либия, на първо място Германия и Турция.
Те
няма да участват в нанасянето на удари по цели в Джамахирията.
Държавите от НАТО се споразумяха да наложат забранена за полети зона над Либия, за да защитят цивилното население от силите на Муамар Кадафи, заяви Андерс Фог Расмусен, цитиран от Ройтерс.
Той посочи, че мандатът на организацията не включва друго, освен налагането на такава зона, но НАТО може да действа и в самоотбрана.
Думите на Расмусен противоречат на направеното по-рано изявление на турския външен министър Ахмет Давутоглу, че НАТО ще поеме командването на всички военни операции на коалицията в Либия, отбелязва агенцията.
Засега
все още има коалиционна операция и натовска операция,
заяви Расмусен, като добави, че продължават преговорите за евентуалното увеличаване на ролята на НАТО.
Представители на алианса заявиха, че се очаква в неделя да бъде взето решение дали мандатът да бъде разширен, така че НАТО да поеме командването на всички операции и да може да атакува наземни цели с цел защита на цивилното население.
Те посочиха още, че се очаква операциите на алианса за налагане на забранена за полети зона да започнат в рамките на 48-72 часа.
Служител на НАТО, цитиран от Ройтерс, каза, че алиансът планира операцията да продължи 90 дни, но обясни, че този срок може да бъде удължен или скъсен в зависимост от ситуацията.
Представители на алианса заявиха, че се очаква мисията в Либия да включва десетки, а не стотици натовски самолети.
Според турският премиер Реджеп Тайип Ердоган с прехвърлянето на НАТО на командването на международната военна операция в Либия, Франция ще бъде поставена вън от играта, което било много положително развитие, предаде АФП.
Военната намеса на коалиционните сили в Джамахирията предизвика ново покачване на напрежение в отношенията между Париж и Анкара, които са хронично обтегнати заради съпротивата на Франция срещу присъединяване на Турция към ЕС.
Турското правителство подкрепя налагане на зона, забранена за полети над Либия, под командването на НАТО, но е против въздушни удари. Турция остана недоволна и от това, че не бе поканена от Саркози на срещата за Либия на 19 март в Париж, в която участваха редица западни лидери. Анкара остана недоволна и от съпротивата на Париж да остави политическия контрол на операцията на алианса.
Вицеадмирал Бил Гортни, директор на Съвета на началник щабовете на въоръжените сили на САЩ, заяви, че
САЩ полагат всички усилия да предадат ръководството
на коалицията на друга единица, но това може да стане най-рано в края на тази седмица.
Пентагонът уточни, че американски военни самолети ще продължат да нанасят удари в Либия.
Ройтерс пояснява, че с искането си да се оттеглят от командването на операциите в Либия на международните сили САЩ подлагат на натиск френския президент Никола Саркози и британския премиер Дейвид Камерън да дефинират мисията и ангажиментите по нейното ръководство на днешната среща на върха в Брюксел.
Френският президент Никола Саркози заяви, че
от самите либийци зависи да решат съдбата на Кадафи,
предаде Ройтерс.
Бъдещето на Либия, политическият избор на Либия, включително това какво ще решат да направят с Муамар Кадафи и неговите приближени, е проблем на либийците, а не наш проблем, заяви Саркози.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!