Български летища и военни бази няма да се използват при евентуална военна операция на НАТО в Либия. Има достатъчно военни бази в Италия, Испания, на о-в Крит, заяви в кулоарите на парламента министърът на отбраната Аню Ангелов.
До момента не е постъпило искане за използване на български летища за нанасяне на каквито и да е удари по обекти в Джамахирията и стратегически не е обосновано да се използват базите ни, поради отдалеченост, обясни министърът.
По думите му, страната ни не може да
предостави и самолети за осигуряване на зоната, забранена за
полети, защото
МиГ 29 и МиГ 21, с които разполагаме, не са съвместими с натовските стандарти.
Военният министър припомни за ангажимента на България да участва в съвместна хуманитарна операция на НАТО и ЕС. Можем да изпратим два медицински екипа - единия на египетската, другия на турската граница.
Засега други ангажименти конкретно нямаме, подчерта Аню Ангелов.
Той не изключи възможността за изпращане и на една фрегата в срок от три месеца, която да участва в налагането на оръжейно ембарго по море. Това е въпрос, който ще бъде обсъден и решен от Министерския съвет, уточни Аню Ангелов.
България не може да се чувства
застрашена,
няма да има промяна в степента на бойната готовност, подчерта министърът.
Нямаме готовност да изпратим български военни, каза още Аню Ангелов. И добави, че се очаква специална конференция в рамките на НАТО, на която да се приемат плановете какви сили да бъдат използвани - било за налагане на оръжейното ембарго, било за осигуряване на самата зона за полети.
България участва във всички заседания на военните комитети на НАТО и ЕС, така както и в съвета на Североатлантическия пакт, допълни министър Ангелов. Той изрази надежда, че либийската страна ще спазва декларацията си за прекратяване на военните действия. Подкрепяме либийските граждани, важно е България да подкрепи стремежа на либийския народ към демокрация, подчерта Аню Ангелов.
Президентът Георги Първанов свика днес на кратко съвещание
ген. Симеон Симеонов - началник на отбраната, ген. Любомир Ангелов - зам.-началник на НРС, и Веселин Иванов - изпълняващ длъжността директор на служба "Военна информация" по повод последното развитие на ситуацията в Либия.
Първанов излезе с позиция за ситуацията, свързана със събитията в Либия, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Държавният глава се надява, че обявените днес на срещата в Париж намерения в изпълнение на резолюция 1973 на Съвета за сигурност на ООН ще защитят цивилното население и няма да бъдат допуснати жертви.
Президентът смята, че България не трябва да участва във военната операция, но трябва да подкрепи всички действия за преодоляване на хуманитарната криза.
Според Първанов едва ли има някой по-заинтересован от българите от отстраняването на режима на Кадафи, тъй като години наред шестима невинни български граждани страдаха от произвола на либийския режим. Поради това българският президент смята, че истинският международен натиск е закъснял не с две или три седмици, а с години.
Президентът изрази надежда, че при предприемане на военни действия ще се спомогне за решаване на проблемите на либийския народ, а не за тяхното задълбочаване, както и че те биха допринесли за стабилизиране на ситуацията в целия регион.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!