Б ългария е готова да започне обучението на либийски военнослужещи от средата на 2014 г.
Това е завил министърът на отбраната Ангел Найденов на среща с държавния секретар по отбраната на САЩ – Чък Хейгъл, съобщиха от пресцентъра на Министерството на отбраната. Това е станало в рамките на двудневната среща на министрите на отбраната на страните членки на НАТО в Брюксел.
Предложението е било оценено много високо от американската страна.
Найденов и Хейгъл са обсъдили военното сътрудничество между страните ни и предстоящото обучение на либийски военнослужещи в съвместните българо-американски съоръжения на територията на България, се казва в съобщението.
Министърът на отбраната уточни, че се предвижда
за период от 5 до 8 години на тези съоръжения да бъдат обучени между 5000 и 8000 либийски военнослужещи,
като нашата страна е декларирала пред САЩ желанието си да участва в подбора на кандидатите за обучение и в оценката за допускането им на наша територия.
Найденов акцентира върху необходимостта от сключване на двустранно споразумение между България и Либия, което да регулира отношенията по въпроси, свързани с подготовката на представители на либийските въоръжени сили, техния статут и процедури за проверка.
По време на разговорите са били обсъдени и въпроси, засягащи модернизацията на българските военновъздушни сили. „За нас е изключително важно тази година да изберем между възможностите
да поддържаме наличните машини или да бъде взет нов тип самолет“,
заяви министър Найденов пред български журналисти в Брюксел след приключването на срещата.
Найденов определи разговорите като успешни и преминали в атмосфера на открит диалог.
Той съобщи още, че
България има готовност да участва с до 110 свои представители в бъдеща мисия на НАТО в Афганистан,
насочена към подготовката на местните сили за сигурност. Министърът посочи, че възможността за пълно изтегляне на международния контингент от азиатската държава до края на годината е най-неблагоприятното, но възможно развитие и добави, че това би създало допълнителен натиск по границите на Европейския съюз, включително и към България.
Министърът на отбраната уточни, че засега не се предвижда инженерното съоръжение на границата ни с Турция да бъде удължено заради опасността от допълнителен бежански поток от Афганистан. Той допълни, че стремежът е съоръжението да бъде завършено в срок до 60 дни от осигуряването на всички необходими материали за изграждането му.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!